Az amerikai

 
 villamos
 
 motorkocsik


Felső kép: Az Illinois Central vasút villamos motorkocsijai Chicago elővárosi forgalmában

Illinois Central felvétel, TRAINS magazin gyűjteménye [1]-ből



Alsó kép: A Metroliner villamos motorkocsi

Herbert H. Harwood, Jr. felvétele [1]-ből






Az elővárosi utazások számának növekedése és koncentrációja a nagyvárosok körül sok vasutat arra késztetett, hogy villamos hajtású motorkocsikat állítson forgalomba. Emellett az Amerikában nagyon népszerű Interurban vasutak (két- vagy több város között kiépült új hálózat) a gyakran viszonylag rövid vonalaikat felsővezetékkel építették ki, és villamos motorkocsikat járattak.

Elsőként, már 1835-ben, Boston bejáró forgalmi központ lett. Három éven belül négy vasúttársaság szállított ott bejárókat, és némelyik időszakos jegyet (bérletet) is kínált, ez akkor vonatra újdonság volt. 1860-ra naponta 143 vonat szolgálta ott a bejáróforgalmat, húsz évvel később már 403, mivel a városban dolgozók a közeli falvakba- kisvárosokba költöztek.

New York, Philadelphia és Chicago hasonló módon és sebességgel fejlődött. A bejáróvonatok utasszáma messze meghaladta a fővonali, távolsági vonatokéi
t.

A huszadik század első szakaszában a bejáróforgalom évente 20-25%-kal nőtt. 1925-ben csak New Yorkba minden nap 364 ezer bejáró járt, ez több mint Arizona állam teljes népessége.

Egyes vasúttársaságok külön bejáró pályaudvart építettek, mások a meglévőkben fogadták a bejáró vonatokat.
Az új állomások számára a megfizethető árú telkek elfogytával a vasutak a gyors vonatfordulóval próbálták növelni az állomások kapacitását.

Más vasutak kétirányú, nagy vonó- (és toló) erejű mozdonyokat használtak, de így is nehezen vezették le a forgalmat. a vasút villamosítás jó megoldásnak látszott a gond megoldására.

A villamosítás több előnyt is nyújtott: a vonatok háromszor jobban gyorsultak, rövidebb lett a fordulásuk ideje, emellett nem füstöltek (eltekintve néhány műszaki balesettől). De a villamosítás nem csak villamos hajtású járművek beszerzése és a felsővezeték kihúzása, hanem
drága villamos alállomásokat és energia elosztó rendszert is ki kell építeni. 1920-ban 1 mérföldnyi vonalra a teljes költség egymillió dollár körül volt (korábban nem számolták ki, mert a vasutakhoz dőlt a pénz, nem számított, hogy mennyibe került).

A villamos kötöttpályás technológiát a városi villamosok alakították ki, ezt
a nagyvasúton finomítva, méretben-teljesítményben megnövelve és a napi üzemben megbízhatóvá téve alkalmazták. Elsőként 1895-ben a Baltimore and Ohio vasút villamosította a Baltimore-ban lévő alagúti vonalát.



Az addig csak gőzös vontatást használó vasúttársaságok annyi technikai megoldást vettek át a városi villamos üzemből, amennyi csak lehetséges volt. Először azok is 600V egyenfeszültséget alkalmaztak, és átvették a távvezérelt üzemet, ahol egyetlen "mozdonyvezető" több, saját hajtással rendelkező villamos motorkocsit vezethetett. A rendszert Frank J. Sprague alakította ki, és elsőként 1897-ben a chicagói magasvasútnál alkalmazták.

A villamos motorkocsi nehezebb, drágább és bonyolultabb, mint egy hagyományos, mozdony vontatta kocsi. Több ülőhely van benne, és kisebb kényelmet nyújt, a vécé vagy kisebb, vagy nincs. A berendezése dísztelen, az ülései is egyszerűek. Arra tervezték, hogy rövidebb úton
, kisebb kényelemben minél több utast vihessen. A kocsi villamos berendezése, benne a saját légsűrítővel, vezetőfülkével, trafókkal, akkumulátorral, stb. kitehet 10 tonnát is, az ára pedig 25%-kal volt több, mint a hagyományos személykocsié.

A többrészes vonat vagy motoros és pótkocsi, vagy két motoros járműből állt. A sok utas miatt a jó szellőzés
fontos volt bennük, de ritka volt a légkondicionálás. Sok vasúti villamos motorkocsi mintája a metrókocsi volt. New York egyik borrow-jában (kerületében), Staten Islanden a felszínen metrókocsik viszik a bejáróforgalmat.

(Egyéni módon oldották meg Staten Islanden az ottani bejáróvonat díjbeszedését: mivel szinte minden utas a Manhattanből jövő komphoz, vagy arról utazik a szigetre, csak a kompcsatlakozásnál kell fizetni, de ott a vonatra szálláskor és a kiszálláskor is. Így a szigeten belüli állomásokon-megállóhelyeken nincs pénztár és jegyellenőrzés, az azok közötti utazások ingyenesek.)



Egy korabeli többszörös vezérlésre képes villamos motorkocsi alja

Pullman Neg. 29720 [1]-ből


A legtöbb csőben villamos kábel van.



Miért volt szükségszerű a bejáró vonatok és vonalak villamosítása?

A XIX.-XX. század fordulóján a városok és környékük vasúthálózatára hirtelen nagy utas- és vonatforgalom zúdult. Az állomások jelentette szűk keresztmetszetet fürge és gyorsan forduló vonatokkal lehetett feloldani, ezek pedig a villamos motorvonatok voltak, ezért a bejáróvonatok vonalait és állomásait villamosították. Emellett a legtöbbször lakóházak között járó villamos vonatok nem füstöltek az ott lakók orra alá. Ez akkor is előny volt, amikor a vontatási villamos energiát a vonal melletti, szenet égető hőerőművek állították elő. Ezek hosszú kéménye magasabbra küldte és elosztotta a füstöt.

Az Illinois Central Chicagóban épített bejáróvonalat, a városból délre haladó távolsági vonala mellé. Később a pályát megemelte, hogy elkerülje a közúti keresztezéseket, így került a képen látható, mai magas megállóhely a régi állomásépület fölé. A bejáróvonalat 1926-ra villamosították, ekkor az állomás melletti hőerőmű termelte a villanyt. Az erőmű ugyan lakóházak között állt, de a lakók mégis vidámak voltak, mert sok gőzmozdony helyett csak egy, és magas kémény füstölt, ami nagyobb területre osztotta el a füstöt.



Az Illinois Central Electric (ma Metra) Homewood megállóhelye


Saját felvételem, 1999. április 18.

Az állomástól jobbra látható a mára már nem használt hőerőmű épülete és kéménye.




Az amerikai villamos motorvonatok első generációja


A Long Island Rail Road villamos motorvonata

A többes kapcsolt villamos motorkocsik első nagy használója a Long Island Rail Road (LIRR) volt. A XX. század elején a hálózatán az utasforgalom robbanásszerűen nőtt, 1919-ben 353%-kal, több, mint három és félszeresére! (A Long Island Rail Road a XX. század elején.) Az akkor tervezett manhattani kapcsolat és az ott épülő Pennsylvania Station elkészültével további nagy növekedés volt várható.

Akkoriban a LIRR vonalainak 40%-a volt villamosított, és ez a 40% vitte a teljes forgalom 70%-át. 1905-1906-ban
a LIRR számára 134 villamos motorkocsi épült. 
Ezek méretben alultervezett járművek voltak, hogy mehessenek a metró alagútjában is. Aztán a Pennsylvania (akkor a LIRR tulajdonosa) a Manhattan és Long Island közötti alagutat nagyvasúti méretűre tervezte, a LIRR a villamos motorkocsijához a Pennsylvania P-54 típusú, acél elővárosi kocsi mintáját vette át, és mivel saját hajtásúra építette, a típusjelét MP-54-re módosította. 1909-1910-ben a LIRR 222-t kapott, majd a forgalom növekedésével 1930-ra a LIRR vonalain már összesen vagy 1000 MP-54-es járt.





Az utasszám tovább nőtt, 1932-ben a Pennsy Altoona-i járműgyára kísérleti emeletes kocsit gyártott a LIRR számára, 200-as típusszámmal. Később még kettő készült, de a továbbiak gyártását a háború miatt 1947-ig felfüggesztették. Ekkor Altoona hatvanat gyártott, légkondicionálóval, darabonként 143 ezer dollárért. Nem voltak népszerűek,
kényelmetlen volt felmászni a felső szintre, a hölgyek pedig nem szerettek magasan ülni a leskelődők miatt.

A LIRR számára drágák voltak ezek a kétszintes kocsik, az egyszintesben az egy sorban 2+3 üléses kocsik gazdaságosabbak voltak, a nagyobb befogadóképességük miatt a járművek számát 718-ra csökkenthették.

A selejtezettek komoly felújításon, belső átépítésen és üléscserén estek át, és bár a légkondicionálót drágának találták, erős ventilátorokat építettek be.


A Pennsylvania P-54-es kocsiját a LIRR ilyen, MP-54-es villamos motorkocsivá módosította

Master Car Builders Report, 1926 képe [1]-ből





A Pennsylvania vasút Altoona-i járműgyára készítette a LIRR számára ezt az emeletes kocsit 1974-ben, a 80 láb (24 m) hosszú járműben 132 ülőhely volt

Mindkét kép Pennsylvania Railroad fotó [1]-ből


Az emeletes kocsi belső elrendezése

A chicagói Illinois Central Electric (ma Metra) emeletes kocsijainak is ilyen elrendezése volt. A kalauz a köztes magasságú járdán ment, és az ülések oldalára kitűzött jegyeket kezelte.







A New York Central vasút

A NYC Grand Central, hatalmas pályaudvarára három vasútvonalon érkeztek bejáróvonatok, ebből két vonal a NYC-é volt, egy pedig a New Havené. A Grand Central Terminal 1906-os fejlesztési programja keretében a NYC Hudson vonalán kiépítették az alsó sínes villamosítást a 34 mérföldre lévő Crotonig. (Ezen az állomáson cseréltek a távolsági gőzvontatású vonatok mozdonyt, villamosra.) Ugyanekkor a Harlem vonalat a 24 mérföldre lévő White Plains-ig villamosították. Ezeken a bejáró utasokat az American Car and Foundry (A. C. F.) gyártotta villamos motorkocsik szállították. Ez egyike volt Amerikában az első fővonali acél építésű kocsiknak.



A NYC rövid, 1906-os villamos motorkocsija

Car Builders' Dictionary, 1906 rajza [1]-ből



***

A 62 láb hosszú kocsik 64 ülőhellyel 53 tonna súlyúak voltak. A forgóvázakat az American Locomotive Company (Alco) gyártotta. 600V egyenfeszültségű motorok kocsinként 200 LE-t teljesítettek. A kocsikban mind gáz-, mind villamos világítás volt, és gőz- és villamos fűtés is. A kettős üzem ahhoz kellett, hogy a kocsi elhagyhassa a villamosított vonalakat.

1910 és '29 között a NYC 200 ilyen motoros és pótkocsit vett. Az ezekből összeállított expressz vonatok 2-10 motorkocsiból álltak, a helyi vonatokban egy pótkocsira két motoros jutott, és 3-12 járműből álltak.

1926-27-ben sok pótkocsit motorossá építettek át, és a vezérlést úgy módosították, hogy 15 járművet is vezethessen egyetlen motorvonat vezető.

1950-ben aztán a NYC 100 új motorkocsit vett a St. Louis Car Company-től. A 85 láb hosszú kocsik 130, 2+3 elrendezésű üléssel 75 tonnát nyomtak. A kocsikat a lightweight (kis súlyú) elv szerint tervezték.

Ezek is a megbízható, de elavult 600V-os egyenfeszültségű rendszerrel működtek. 1962-ben 53 ilyen új motorkocsi állt forgalomba, és
már csak a bronxi helyi forgalomban maradtak a régi, háború előtti motorkocsik.



A St. Louis Car Company gyártotta motorkocsik a NYC számára

St. Louis Car Company felvétel [1]-ből




A New Haven

Teljes nevén New York, New Haven & Hartford Railroad (NH). Néhány vasúttörténész azt állítja, hogy a New Haven az Egyesült Államokban úttörő volt a villamos motorvonatok használatában. Valóban, a New Haven már 1895-ben indított ilyet a Nantasket Beach vonalán, és néhány más vonalát is villamosította. A kísérlet sikeres volt, de azonnal nem követte fővonali villamos motorvonatok indítása. De 1910-ben igen, néhány évvel a Long Island és a New York Central vasutak motorvonatai után. A vasúttársaság négyvágányos fővonala New York és a connecticuti Stanford között az ország legforgalmasabbja volt. 1907-től villamos mozdony vontatta vonatok jártak itt, de a bejáró forgalom is olyan nagy volt, hogy többes vezérlésű villamos motorkocsikat is indítani kellett.

1910 februárjában kezdtek járni motorkocsik a new yorki Grand Central Station és Port Chester között. Az első négyet a Standard Steel Company gyártotta.
A járművek külseje régies volt, de a villamos berendezése a legkorszerűbb, mert 11.000 V váltakozó feszültség hajtotta. A bonyolult villamos berendezés a 600V egyenfeszültséget is használhatta, mert a Grand Central azzal volt villamosítva. A motorkocsi a négy, egyenként 150 LE-s villamos motorjával az országban a legnagyobb teljesítményű volt és két pótkocsit is vontathatott. 70 láb hosszú, 76 üléses és 86 tonna súlyú volt.

A forgalom növekedésével további motorkocsikat vettek, a New Haven 1922-ben 16,3 millió utast szállított a fővonala egy rövid szakaszán.

A New Haven villamos motorkocsis üzeme mind műszakilag, mind anyagilag sikeres volt, még 1954-ben is sok lightweight, könnyű motorkocsit vettek a Pullman Massachusetts-beli, worcesteri gyárától.






A Pennsylvania Railroad


A vasút tanulmányozta más vasutak villamos motorkocsi üzemét. Az 1910-ben megnyitott manhattani pályaudvarát villamos mozdonyos üzemre tervezte, de a következő évben át kellett gondolnia a növekedés miatt kaotikussá váló philadelphiai bejáró forgalmát. Megnyitásakor a Broad Street állomás a 8 vágányával kényelmesen kiszolgált napi 160 vonatot, de a forgalom növekedésével bővíteni kellett, 1894-re 16 vágányosra. 1910-re a napi 574 vonat így is torlódott, a késések rendszeresek voltak. További bővítés nem volt lehetséges, ezért a két legforgalmasabb, a 
Paoli és a Chesnut Hill vonal villamosítása mellett döntöttek. A jobban gyorsuló villamos motorvonatokkal és irányváltásnál a tolatás elkerülésével a 16 vágányos állomás kapacitása akár napi 1000 vonatra is nőhetett.

Az első villamos motorvonat először 1915-ben indult a Broad Street állomásról. 93 P-54 osztályú kocsit építettek át villamos motorkocsivá. Az alacsony kocsikra tető áramszedőt tehettek Az első forgóvázban két 225 LE-s villamos motor vontatta a 64 láb hosszú 72 személyes kocsit. 





A Pennsylvania vasút Altoona járműgyárában készült MP-54 osztályú távvezérelhető villamos motorkocsi

Altoona Public Library képe [1]-ből




A villamos üzem sikere hatására a Pennsylvania bővítette a felsővezetékes hálózatát, Norristownig és Wilmingtonig, majd később Washingtonig, és Harrisburgig.   A vasút a villamos mozdonyos vonatok mellett több mint 500 motorkocsit is járatott. 1950-ben nagy járműfelújítást hajtottak végre, és nyolc évvel később nekiálltak az MP-54-esek lecserélésének.




Az Illinois Central villamos motorvonatai


Az Egyesült Államok északkeleti negyedén kívül az országban az egyetlen villamos motorvonati üzeme az Illinois Central Railroadnak (IC) volt, a chicagói elővárosi forgalomban. Nagyon fontos volt a bejárók szállítása Chicago déli részére (Chicagótól északra a Michigan tó van.) 1856-ban indult, napi négy vonat közlekedett a város és Hyde Park között. 1880-ra a forgalom annyira megnőtt, hogy két külön vágányt építettek a bejáró vonatoknak. Kétirányú gőzmozdonyok és a new yorki magasvasúton is használt könnyű kocsik jártak.

Tizenhárom évvel később már 62 mozdony és 380 kocsi vitt 9 millió utast a Columbian Expositionre, az öthónapnyi időszakaszában. Aztán az 1925-ös évben 24 millió utas utazott, a chicagói bejárók harmada utazott az IC vonalán, napi 400 vonaton.
1891-ben kezdtek gondolkodni a villamosításon, de a dolog csak akkor fordult komolyra, amikor a város 1919-ben törvényt fogadott el, melyben kötelezővé tette a villamosítást. A munka, benne a pálya felújítása, szintbeli elválasztása az utcától és új állomások építése 24 millió dollárba került. Az első villamos motorvonatok 1926 augusztusában indultak. Az új vonatok hatszor jobban gyorsultak, a menetidő 30%-kal csökkent, és a villamos vontatás a gőzös üzem évi 337.000 dolláros veszteségével szemben 400.000 dollár nyereséget hozott.

1921-ben az IC világszerte megvizsgálta a bejáró vonatok járműveit, és ennek alapján 280 motor- és pótkocsit épített. Egy motorkocsi egy póttal járt párban.








Az Illinois Central motor- és pótkocsijának jellegrajza,

Master Car Builders Report, 1926 rajz [1]-ből


Ilyen járművekből építettek 1921-től kezdve 280-at.




és belső berendezése

Pullman Neg. 33068 [1]-ből


A rattan ülések tartósak voltak, de az utasok között nem voltak nagyon népszerűek.



A kocsi belső tágas, és a nagy ablakok miatt világos volt. Csúcsidőben a 84 ülőhely mellett még 109 álló ember is utazhatott. A vezetőt biztonsági üveg védte. Négy, 250 LE-s, 1500V egyenfeszültségű motor hajtotta a járművet, akár 60 mph (majdnem 100 km/h) sebességgel.
A járműveken Tomlinson középponti kapcsolókészülék volt.

Ezek a kocsik 45 éven át utasok millióit vitték. 1971-ben új tervezésű kocsik váltották ezeket, de sokat tovább járattak, ez bizonyította a jóságukat és a tartósságukat.




A villamos motorvonatok második generációja



Az amerikai villamos, többes vezérlésű motorkocsik első generációja ötven évig tartott. Tervezésükben fontos szempont volt, hogy a szükséges villamos berendezést el lehessen helyezni rajtuk - alattuk. A viszonylag kis egyenfeszültség használata gazdaságos volt, de fékezte a technikai fejlődést, és ezt a gátat csak a New Haven 11.000V-os váltakozó áramú rendszere törte át. Máshol a hagyományos kocsiformát és villamos rendszert a motorvonati üzem keskeny nyereségességi sávja rögzítette.

1950-től a vasútfejlesztők a váltakozó feszültség alkalmazását tanulmányozták. Ezt feltranszformálva kis veszteséggel lehetett nagy távolságra eljuttatni, de az egyenfeszültségű vontatómotor előnyösebb volt, mint a váltakozó feszültségű, és a hosszú idejű használat alatt az egyenfeszültségű motorok nagyon fejlettek lettek. A nagy teljesítményű dízel-villamos mozdonyokban is ilyeneket használtak, akkor is, amikor a dízelmotor már váltakozó feszültségű generátort hajtott. A nagy tömegű gyártás miatt az egyenfeszültségű motor olcsóbb volt, mint a váltakozó feszültségű, és kis sebességnél akár 47%-kal
is erősebb volt. Ami a fejlődéshez kellett: kompakt, nagy teljesítményű és megbízható váltakozóból egyenfeszültséget készítő részegység.

Rávághatnánk, hogy ez az egyenirányító, de abban az időben még nem volt ilyen.
Lehetne motor-generátor, ahol a váltakozó feszültségű (alternative current, AC) motor egyenfeszültségű (direct current, DC) generátort hajt Egy ilyen egység azonban nagy, nehéz és zajos. 1913-ban a Westinghouse vasúti motorkocsin higanygőz csöves egyenirányítóval próbálkozott .

"A New Haven társaság akkori elnöke, Frederick C. Dumainre Jr. nagy és merész lépést tett a modernizálás felé, amikor 100 új motorkocsit rendelt a Pullman-Standardtől, Westinghouse villamos berendezéssel. Nem csak az erőátvitel volt újszerű, de az utasok között is népszerűek voltak a motorkocsik a rejtett világításukkal, a légkondicionálójukkal, ami akkoriban bejáró vonatokon még nem volt szokásos. A felsővezetékes szakaszon a letranszformált váltakozó feszültséget ignitronok (higanygőz töltésű csövek) egyenirányították, ez táplálta a 100 LE-s, minden tengelyt hajtó egyenfeszültségű vontatómotorokat."

Világvasutai: A NH társaság EP-5, Jet mozdonya

Sajnos az egyenirányítás áthatott a vasútvonal melletti távbeszélő légvezetékre, és a gáztöltésű csöveket 3 havonta cserélni kellett (az üzem ebben hasonlít a mai szoláriumokéhoz).






1949-ben a Pennsylvania
tartósabb ignitront próbált ki motorkocsiban, és a siker hatására a New Haven 100 ilyen kocsit rendelt a Pullman worcesteri gyárától. 1954-től érkeztek az új, rozsdamentes acél oldalfalú járművek, 120 személyesek voltak és négy, 100 LE-s villamos motor hajtotta őket. A 100, nagy utas kapacitású motorkocsi 150 régit küldött nyugdíjba.


A New Haven No. 4674-es, ignitron egyenirányítós motorkocsija

E. B. Luce Corporation Photograph [1]-ből



A motorkocsi fejlődés vágtatni kezdett. Négy évvel a NH sikere után az ignitronos egyenirányítós motorkocsival a Pennsylvania hat motorkocsit rendelt ignitronos egyenirányítással és Pioneer III mintájú forgóvázzal. Ezek abban az időben a legkönnyebb (45 tonnás) és a leggyorsabb (90 mph) motorkocsik lettek. A forgóváz modern, belső csapágyas kialakítású lett. A kerekük akkor szokatlanul kicsi, 30 hüvelyk (762 mm) átmérőjű lett, ez, és a légrugó mind modern megoldás volt. Modern volt a tárcsafék is. A képen a két csésze formájú alkatrész a légrugó tartója.

A Budd kicsit módosította a Pioneer III forgóvázat, és ezt alkalmazták a Pennsylvania Silver Liner motorkocsijához, mely a vasúttársaság szabványos járműve lett az elővárosi vonalakon, és a Reading vasút is alkalmazta. A villamos berendezésben higanygőz egyenirányító helyett szilícium diódát használtak, ezek nem kívántak sem begyújtást, sem kényszerhűtést.

Az első 55 Silver Linert 1963-ban szállították le és összesen 14 millió dollárba kerültek. 50,7 tonnás súllyal 124 utast vihettek, és vécé is volt a kocsikban. 1974-re 200 Silver Liner szolgált és további 144 volt a csőben. Az utolsó csoportot a General Electric Erie telepe gyártotta. Egy kocsi 8.600 alkatrészből állt és 3 és fél mérföld hosszú kábel volt benne. 


A Pioneer III mintájú forgóváz

Lawrence S. Williams felvétele [1]-ből



A Silver Liner sikere felpörgette a 600V DC járművek fejlesztését is. 1966-ban a Budd a LIRR számára megtervezte a Metropolitan osztályú motorkocsit. A 85 láb hosszú, 46 tonnás kocsik rozsdamentes acélból készültek. A LIRR rekord nagyságú, 620 darabos rendelést adott fel, 130 millió dollárért. Sajnos a járművek először nem teljesítettek jól, a javítás nagy költséget okozott a gyárnak, és a Budd még azt is meggondolta, hogy kilép a kocsigyártási piacról.
Az Illinois Central 1971-ben lépett a villamos motorkocsi fejlesztésben. 1967-ben kezdte a tervezést, el kellett döntenie, hogy kétszintes, vagy galériás kocsit választ (galériás elrendezésű a LIRR fentebb látható kétszintes kocsija). A felsővezeték határolta az új kocsi magasságát, így az IC galériás elrendezést választott, 2+2 üléselrendezéssel, az egy szinten elhelyezett 2+3 kiosztás helyett. 130 ilyen kocsit rendelt a St. Louis Car Company-től, egyenként 307.000 dollárért. A beruházás 2/3-ának a szövetségi kormány volt a forrása.




Az Illinois Central második generációs villamos motorvonata




Az Illinois Central vásárolt ilyen Highliner motorkocsikat Chicagóba, a bejáróvonalat később átvette a Metra

Saját felvételem, 1999. április 19.
A 85 láb (26 m) hosszú, 15 láb 10 hüvelyk (4,8 m) magas járművek 67 tonnát nyomtak és 156 utast vihettek. Az elejének a teteje alacsonyabban volt, oda tették az áramszedőt. Közepén és a végén volt ajtó. A Cor-Ten acél járműszekrényt ezüstszürkére festették, narancs és fekete csíkkal.

(A képen látható festést akkor kapta, amikor az IC Electric bejáróvasutat átvette Chicago egyesített bejáró vasút társasága, a Metra. Régi festésű kocsi a vonatban hátrébb látható.)

A régi rattan üléseket vinil borítású kemény habbal párnázott ülések váltották fel. Az ablakok színezett üvegesek voltak Az utasok kényelmét légkondicionálás és villamos fűtés, a négy 160 LE-s vontatómotor pedig a jó gyorsulást
szolgálta. Az elektropneumatikus-hidraulikus fék New York Air Brake gyártmányú volt. Megtartották a Tomlinson kapcsolót. A forgóvázak olyanok voltak, amilyeneket később a Metroliner motorkocsiknál használtak.





Egy eredeti festésű kocsi két Metra-színű között, és ilyen szemből

Saját felvételeim, 1999. április 13 és 17.




A Highliner a régi motorkocsikhoz képest remek fejlesztés volt, csak nem rendeltek eleget, hogy teljesen kiszolgálja a vonal forgalmát. A csúcsforgalomban régi kocsikból álló vonatokat is be kellett állítani, és a nagy forgalomnak rossz vége is lett.

1972. október 30-án egy Highliner vonat túlszaladt a 27th Street állomáson. A Standard Code biztonsági szabályt súlyosan megsértve visszatolattak. Közben mögöttük jött egy hagyományos kocsis vonat, amelyik már meghaladta azt a jelzőt, ami az állomást fedezte, és visszaesett, amikor a Highliner visszatolt a blokkba. Ráadásul a vonat mozdonyvezetője nem is figyelt, és nem vette észre, hogy az állomás vágánya foglalt. A nehéz mozdony összezúzta a motorvonat hátsó kocsiját, 45 halált és több mint 300 sebesülést okozva.

A motorkocsi megfelelt a 400 tonnás ütközés kibírási követelménynek, de nem tudott ellenállni a 400 tonna plusz a hét kocsis vonat 30-40 mérföldes sebességgel történő ütközésének. A motorkocsi szerkezete is könnyebbé tette a teleszkóp hatás kialakulását, miután az ütköző mozdony áttörte a vég megerősítést, a vékony acél oldalfal kis ellenállást fejtett ki az ütközéssel szemben.


Metra színekre festett Highliner áll az állomáson

Saját felvétel, 1999. ápriliis 12.





A Metroliner


Ez Amerika leglátványosabb motorkocsija. Működésében a szokásos többes vezérlésű villamos motorkocsi, de űrtechnikai tervezési elvekkel készítették. Belsejét utasszállító repülő minőségűre alakították ki. A Metroliner napjainkig is a leggyorsabb, legnagyobb teljesítményű és legmagasabb minőségben kialakított motorkocsi.

A Pennsylvania vasút New York - Washington vonala a világ egyik legforgalmasabbja. A II. világháború után a napi csúcsa 130.000 utas volt. De ez a szám 1946 után csökkent, ahogy sok utas a közútra váltott. Az autópályák építése és az Eastern Airlines shuttle (inga, ahogy a repülő megtelt, indult) forgalmának beindítása tovább vonzotta el a vonat utasokat.

A Pennsylvania fél órásra csökkentette a vonatai követési idejét, és átépítette a kocsijait, ennek ellenére az utasszám tovább csökkent, 1958-ra a '46-os szint felére.

Amerika politikai és gazdasági fővárosai között feküdt Baltimore, Wilmington, Philadelphia és Trenton, mind nagy és gazdaságilag jelentős városok, utas generálók. Új járművek és a rövidebb eljutási idő korábban is utas vonzó volt, később is működhetett. A vasút fejlesztése a közutak és a repülőterekével szemben politikai támogatást is kapott.
A Pennsylvania 1946-ban nagysebességű futáspróbákat tartott az új Pioneer III elektromos forgóvázzal, és ez megmutatta, hogy a többes vezérlésű villamos motorkocsi távolsági utakra is alkalmas. Ez látszott kiútnak a problémából, mert új villamos mozdony építése költséges, és ahhoz is kellenek kocsik, a motorkocsi pedig egyesíti magában a mozdony és a kocsi funkciót. A Pennsy stratégiai tervezői a motorkocsi fejlesztését látták a megoldásnak.

Saját hajtású motorkocsikkal a vonat gyorsulása nem függ a kocsik számától, a nehéz mozdonyok elmaradásával a pálya fenntartása is olcsóbb lesz. További tanulmányok a vonalvezetés, a felsővezeték rendszer és a járműfejlesztés szükségességét mutatták. 55 millió dollár fejlesztéssel elérhető a 150 mph (240 km/h) sebesség, és így a vasút már szembeszállhat mind a repüléssel, mind a közúttal.

A szövetségi kormány 1965-ben benyújtotta a High Speed Ground Transportation Act-et (nagysebességű felszíni közlekedési törvényt), melyben részt vállalt a Northeast Corridor (a Boston - New York - Washington vonal) újjáépítésében. A költségek nagyobb része azonban a vasútra hárult. A résztvevők a vasút reneszánszáról beszéltek, és optimistán úgy ítélték, hogy az új szolgáltatás
már 1967 októberében beindulhat.



1966 májusában 50 rozsdamentes acél kocsit rendeltek a Budd Company-től, egyenként 435.000 dollár értékben. Az ülőhelyes kocsi 80 férőhelyes, a snack báros kocsi 60, és a szalonkocsi 34. Mindegyik kocsi 85 láb hosszú, a domború oldala 10 láb 6 hüvelyk széles lett.

A 84 tonnás motorkocsit négy, 300 LE-s motor hajtotta, és pótkocsikkal is elérte a 160 mph (258 km/h) sebességet. A nagy sebesség miatt a jármű alatt, a főkeretben elhelyezett villamos berendezések védelmet kaptak.


A Metroliner tervezésében az amerikai villamos motorkocsik csúcsa

Herbert H. Harwood, Jr. felvétele [1]-ből





A villamos berendezés bonyolult és sérülékeny volt. A vezérlők mini számítógépek voltak, melyek pontosan tartották a vezető által beállított fokozathoz tartozó vonóerőt. A lassítás is hasonló elven történt, a kocsit dinamikus fék (a vontatómotorok fékeztek) állította meg, a légfék csak vészfékezésre szolgált.

A bonyolult kialakításnak a biztos működést kellett volna szolgálnia, ehelyett hibák forrása lett. A forgóvázakat a General Steel Industries gyártotta, nagyrészt hagyományos elvek szerint épültek fel, 8 láb 6 hüvelyk (2600 mm) tengelytávval, csavarrugókkal és kiegyenlítő rudakkal, de sajnos a mindennapi üzemben gyakran hibák léptek fel.

Közeledett a tervezett kezdési időpont, és nem volt szolgálatra kész Metroliner jármű. A vezetékek mérföldjei, az ellenállások és tranzisztorok tömegével adták a hibákat. Sok tervezési elvet előzetesen nem próbáltak ki. Korábban egyetlen amerikai cég sem épített nagysebességű villamos motorkocsit. A Metroliner 120 mérföldes (193 km-es) óránkénti sebességnél még jól futott, de nagyobb sebességnél komoly problémák léptek fel. Viszont 150-160 mérföldes sebességre tervezték, és a vasút nem vette át a kocsikat, míg nem futnak jól ilyen sebességen.

Több idő a fejlesztésre és az elkészült járműveket prototípusoknak tekinteni lett volna az ésszerű megoldás, de
sok szakember szerint a politika túl rövid időt szabott az üzembe állásra.



Végül 1969. január 16-ára az első Metroliner szolgálatba állt. Októberre elég kocsi lett készen, hogy naponta hat vonatpárt indítsanak. Az utazóközönség elégedett volt, és az első évben 700.000-en utaztak a vonaton. Az üzemeltetők viszont nem voltak boldogak, gyakoriak voltak a hibák, és a járművek 20%-a javításon volt. A kocsik csökkentett, 120 mph-s sebességnél is rosszul futottak, ezért levették 100 mph-ra (160 km/h-ra). A csökkentés fő oka a pálya alkalmatlansága volt, de a sok millió dolláros felújítást abbahagyták, mert a Pennsylvania és a New York Central egyesülésével létrejött Penn Central 1970 júniusában óriási csődöt produkált. A korlátozott pályakarbantartás nem segített a Metroliner projekten, de a bajokért nem lehetett csak a pályát okolni. A csavarrugók túl kemények voltak, és méret okokból nem lehetett sokkal jobbat alkalmazni, a légrugók miatt pedig a kocsiszekrény futás közben lengett.

1970-ben tanulmányok készültek a Metroliner kocsik javításáról. 1974-ben néhány járművet újrakábeleztek és a dinamikus fék ellenállásokat a tetőn helyezték el, így nőtt a megbízhatóság.
Az első kocsikat havonta 18.000 mérföldnyi futásra tervezték, az áttervezetteket már 25.000-re. Hibafigyelő rendszert építettek be, így sok hibát a műhely helyett az állomási peronon el lehetett hárítani.

A forgóvázak legjobb javítása a cseréjük lett volna. A SIG M típusú svájci forgóváz már az 1960-as évek elején bizonyított Svájcban és Franciaországban is, hosszú, puhább csavarrugókkal és tárcsafékkel. Csak ezek a fejlesztések nagyon drágák lettek volna, kocsinként 500.000 dollár, több, mint az egész kocsi eredeti beszerzési ára.


Visszatekintve a Metroliner a legnagyobb siker és a legnagyobb kudarc lett az amerikai villamos motorkocsik fejlesztésében. Siker lett az utasok visszavonzásában a vasútra, és az időközben megalakult Amtrak legnagyobb sztárja lett. De a hosszú műhelyben töltött idő és a magas karbantartási költség kizárta a villamos motorkocsikat a nagysebességű távolsági vonatforgalomból. Ironikus, hogy a nagy fejlesztési költség és munkaráfordítás után nem értek el a hagyományos vonatoknál nagyobb sebességet. Ma az Amtrak hosszú távra hagyományos, mozdonyos és hajtás nélküli kocsis vonatokkal bonyolítja le a távolsági forgalmat.




A Penn Central összeomlása után a Metrolinerek a megalakult Amtrakhez kerültek, amely a korlátozottságukkal jól használta őket. Ez az 1967-ben gyártott, eredetileg is 885 számú motorkocsi 1979-ben átépült a General Electric (GE) Erie-i gyárában, utána Metroliner Club típus jelöléssel futott az Amtrak vonataiban.

A 885-ös Metroliner az Amtrak legmerészebb festésében a New Jersey-i Metuchennél

Mike Schafer felvétele [7]-ből






Metroliner vezérlőkocsivá (control car-rá) alakítva

Scott Muskopf felvétele [7]-ből


A 863-as számú Metroliner büfékocsiból alakították ki 1990-ben ezt a 9800-as számú konferencia- és vezérlőkocsit. Mögötte a vonatban két Horizon típusú ülőkocsi van, 1994. április 9-én, a Chicagóhoz közeli Jolietben.


Sic transit gloria mundi.


Ennek a kocsinak a végét úgy alakították át, hogy eltüntették a vezetőablakot

Eric S. Hillyer felvétele [7]-ből


Az átalakítás Michigan állam alapítványából történt, a kocsi új száma 44553. A fénykép 1992. augusztus 29-én készült Chicagóban.








Források:

 

  • John H. White, Jr.: The Amerikcan Railroad Passenger Car  [1]
  • Donald Duke and Edmund Keilty:  RDC, The Budd Rail Diesel Car [2]
  • Eric Hirsimaki: Black Gold - Black Diamonds [3]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS  [4]
  • Mike Schafer and Joe Welsh: Classic American Streamliners [5]
  • Louis A. Marre: Diesel Locomotives: The First 50 Years [6]
  • David C. Warner, Elbert Simon: Amtrak By the Numbers [7]
manhattani       

  2021. május 20.