A Merrick, Hanna, and Company acél építésű ülőhelyes személykocsija

Ismeretlen fényképész képe [1]-ből
Ez az 1921-ben épült kocsi tipikus példánya a nehéz (heavyweight), ülőhelyes kocsiknak

A gyártó, a Standard Steel Car Company felvétele [1]-ből




2. rész: A fém építésű kocsik korszaka



A fém építésű személykocsik korszaka négy fő részre osztható: a kísérlet, a bevezetés, az elfogadás és  gyártás, és végül az áramvonalasítás.

A kísérletezés időszakában, 1845-től 1902-ig a feltalálók-tervezők a vasutak és a vasúti kocsi gyárak kis érdeklődése és támogatása mellett dolgoztak, az egyéni fejlesztők pedig nem tudták rávenni a gyárakat, hogy acél kocsikat építsenek.

1902-től 1910-ig már az ipar támogatta a fém felhasználását a kocsikhoz, és beindult a gyártás. Az első fém építésű kocsik a fa kocsik másolatai voltak. 1930-ig nehéz (heavyweight) kocsikat gyártottak, azután kezdtek figyelmet fordítani a súlycsökkentésre. Éppígy a kocsik légellenállására is, azokat áramvonalasították, és ez napjainkban is tart. 1955-től a vasúti utasok számának csökkenése (kivéve az elővárosi forgalomban) csökkentette az új vasúti kocsik piacát, így a fejlesztést is.
Minden jelentős vasúti baleset után a média ütközés- és tűzálló vasúti kocsikat követelt, és ennek a fém építés jobban megfelelt. Emellett az is segítette a fém építésű kocsik terjedését, hogy míg a fa építésűeket gerendából, deszkából és lécből elkészíteni képzett és gyakorlott ácsokat kívánt, a fém kocsik előregyártott elemek összeszerelésével, betanított munkával is elkészíthetők voltak.

Az első fém építésű személykocsik Nagy-Britanniában készültek, a nagy újító, a Great Western Railway 1845-ben tízet épített. A következő évtizedben fém alvázas kocsikat építettek Nagy-Britanniában és Németországban is (ami akkor még nem is volt Németország).

Amerikában először 1846-ban, a new yorki H. L. B. Lewis javasolt fém építést vasúti kocsi számára, de elképzeléséből nem lett sem terv, sem futó példány.




A kísérletezés korszaka






A fém építésű vasúti kocsik nagy propagátora
volt Bernard Joachim La Mothe francia fizikus, aki 1853 körül telepedett le New Yorkban. Kilenc szabadalma volt, és sok személy- és teherkocsit épített fémből. 1854-ben No. 10721 számon kapott szabadalmat egy megépített kocsira. A szegecselt szerkezetben a padló, az ülések és egyebek fából készültek, így a kocsi nem kapta meg a tűzálló minősítést.


La Mothe szabadalmazott acél kocsija, ahogyan
1855-ben az American Railroad Journal-ben megjelent

[1]-ből

La Mothe nem
ért el sikert az acél személykocsijaival, és mérsékelt sikert ért et a fém építésű teherkocsijaival.





Egy ismert személyiség is bekapcsolódott fém építésű vasúti kocsi tervezésbe, John A. Roebling, a drótkötelek és kábelhidak tervezője és építője, többek között a híres Brooklyn hídé is. Rácsos kocsioldala szokatlan kialakítás (az ablakokat is a rács nyílásaihoz igazította), de a duplafalú és szigetelt kocsiszekrény modern megoldás.


A rajzokat Roebling jegyzeteiből John H. White, Jr. szerkesztette

[1]-ből






A
fémlemez gyártó Edward Y. Robbins az ohiói Cincinnatiból másik termékei az ezekből készült kályhák voltak. Ez adhatta számára az ötletet hengeres vasúti kocsi készítéséhez.

Először vasúti kocsik biztonságos fűtésére készített terveket, később a kályhák hengeres formáját az egész kocsira alkalmazta. A tervét sem a vasutak, sem a kocsigyártók nem fogadták el.


Robbins cső szerkezetű fém vasúti személykocsijának rajza 1868-ból

Engineering, 1870. április 22, [1]-ből





A fejlődés nem állt meg. Minden új terv fejlesztett valamit, miközben kiküszöbölte az előző tervek hibáit.


A detroiti C. B. Hutchens 1890-es szabadalma
U. S. Patent Office képe [1]-ből


A míves rajz több, ma is használt szerkezeti megoldást tartalmaz. Kár, hogy a rajz alapján még kísérleti kocsi sem épült.


Az acél kocsi bevezetése és elfogadása

A XX. század első éveiben az acél a vasúti személykocsik elfogadott anyagává vált. A vasutak az amatőr feltalálók és fejlesztők munkáit figyelmen kívül hagyták és a kocsik szerkesztését saját profi mérnök csapatukra bízták. Azok pedig a korábbi, fa építésű kocsikat vették alapul, és azt tervezték át acél oldalfalúvá és alvázúvá.

A fém építés előnye a tehervagonoknál nyilvánvaló volt, az acél kocsi nagyobb súlyt szállíthatott. De a fém építésű személykocsi nem vitt több utast, bár nehezebb volt és drágább. Nagy előnye volt viszont a biztonságossága. Nagy vasúti ütközéseknél nem történt meg, ami a fa kocsiknál gyakran, a "teleszkópozás" (egymásba csúszás), és bennük az utasok tömeges halála. A fém építésű személykocsik jobban védték az utasokat.




A XX. század legelején a vasútépítők a terveikben azonos eséllyel vették figyelembe a fa és a fém építésű kocsikat, bár gyakran fém alvázú és fa felépítményű kocsikat terveztek. 1901-ben New York első földalatti vasútja
, az Interborough Rapid Transit (IRT) az építése folyt. George Gibbs-et bízták meg a gördülőállomány megtervezésével (lásd: Világvasutai: A Long Island Rail Road 3. rész, A XX. században indul a fellendülés)

A járművek tervezésének idején
Párizsban tragikus földalatti vasúti baleset történt. Az égő kocsikhoz a tűzoltók nem fértek hozzá, és a csapdába esett utasokat a sűrű füst is sújtotta. Az IRT vezetése úgy döntött, hogy az acél alvázas, fa építésű kocsik nem elég biztonságosak, és a teljes fém építés mellett döntöttek. Gibbs szakértelme és a mögötte álló Pennsylvania vasút óriási tőkeereje jó fém építésű járműveket eredményezett. A tervektől a kész kocsiig 14 hónap sem telt el. Próbafutásra küldték a Second Avenue Elevatedre (a Második sugárúti magasvasútra), és ennek sikere meggyőzte az IRT vezetőségét az acél építésű járművek előnyeiről.

A kocsiba nagyon kevés fa alkatrészt építettek, a padlója pedig Monolith cement-nek hívott kompozit anyag volt.


Munkások betont terítenek és simítanak a vasúti kocsi préselt acél padlójára egy 1916-os gyártási képen

Felvétel [1]-ből



Az IRT acél kocsijának sikere arra sarkallta a Pennsylvania vasutat, hogy acél építésű kocsit fejlesszen felszíni, nagyvasúti célra is. Amerika nyugati felén a Southern Pacific (SP) rendelt nagyobb mennyiségben acél járműveket. A vasút a 60 láb hosszú kocsikat saját járműgyárában, a Sacramento Shops-ban gyárttatta 1905 végén, és 1906 nyarára készültek el. 
A kocsik fém építése újdonság volt a járműgyár számára, a fő alkatrészek a raktárban meglévő elemekből, acél gerendákból, lapokból készültek. A kocsit a kazánműhelyben készítették, a kocsiműhely, ahol korábban a fa építésű járműveket gyártották, a berendezést, ablakokat, egyéb kiegészítőket készítette és szerelte be.



A vasúttársaságok réme volt a "teleszkópos" ütközés, mikor két személykocsi egymásba csúszott, ez mindkét kocsiban sok utashalált és sérülést okozott, emiatt nagy sajtóvisszhangot kapott.




A peronos kocsikat ilyen öntött és szegecselt vég darabbal védték a teleszkópos ütközés hatásától

Car Builder's Cyclopedia, 1928, [1]-ből


Néhány évvel az után, hogy a Southern vasút megvette az első fém építésű kocsiját, a továbbiakat ilyen fém alvázzal rendelte
a wilmingtoni Jackson and Sharp Car Company-től, öntött acél végdarabbal

Felvétel [1]-ből



Aztán 1909-ben a fent említett Jackson and Sharp Car Company ilyen kocsialvázat szállított a New York Central vasútnak

Felvétel [1]-ből

Ez az alváz hasonlóan erős, és sokkal könnyebb lett. Úgy számítottak, hogy baleset esetén megvédi még a fa építésű kocsit is az összenyomódástól.







A járműgyár reklámszövegéből:  az acél alváz
                                                                                                                                                                                                                  .
megvédi a tőkebefektetést (a fa kocsi költségét),  meghosszabbítja a kocsi élettartamát,  és a fa építésű kocsit
az acél építésűvel azonos szolgálatra teszi alkalmassá.



A lassan csak acél kocsik készítésére áttérő járműgyárak megoldást kínáltak az ezerszámra futó fa építésű kocsik biztonságosabbá tételére.


A fa főkeret lecserélése erre az acél alvázra sok évvel meghosszabbította egy kocsi élettartamát

Rajz [1]-ből






Amerikában a fishbelly (halhas) alváz
forma volt a leggyakoribb a személykocsik heavyweight (nagy súlyú) korszakában, 1910 és '30 között

Rajz [1]-ből



A jelentős mennyiségű személykocsit gyártó és használó vasút, a Pennsylvania 1913 előtt nem használta a fenti, fishbelly alváz formát, hanem a lenti rajz szerinti alvázat alkalmazta.



Rajz a Railway Age, 1907. június 7-ei számából, [1]-ből



A lightweight (könnyű) személykocsik korszaka



A Chesapeake and Ohio No. 756-os ülőhelyes kocsiját a Standard Steel Car Company gyártotta 1929-ben

[1]-ből





A húszas évek ülőhelyes kocsijának a belseje egyszerű volt, szükségtelen díszítések nélkül

Pullman Neg. 31384 [1]-ből



A gazdasági válság súlyosan érintette az amerikai vasutakat és az azokat kiszolgáló cégeket. Az utasszám, különösen a luxusvonatoké óriásit zuhant. Akinek luxus utazásra volt pénze, az inkább a közutat vagy a repülést választotta.

A vasúti utazásra, de az egész gazdaságra is vérpezsdítő hatása volt az áramvonalas motorvonatoknak a megjelenése, mint a Zephyrnek is. A vasúti járművek tervezésébe és reklámozásába új szavak kerültek be, mint az aerodinamika és az áramvonalasság. Az 1930-as évek elején és közepén sorra jelentek meg az áramvonalas vonatok, és utasszám növelő tényezők lettek. A vonatok stílusa olyan szempont lett, mint a menetidejük vagy a kényelmük. A Railway Age vasúti magazin azt írta: Sok év óta először a 'minden jegy elkelt' visszakerült a jegypénztárosok szótárába. Az új vonatok legalább 20%-kal növelték az utasszámot, és olyan kiemelt expresszek, mint a Broadway Limited utasszáma egyenesen 37%-kal nőtt.
Az áramvonalas motorvonatokat tudományos módszerekkel tervezték, az elejük és a végük formáját úgy, hogy minél kevésbé okozzanak légörvénylést, nagy sebességnél is, de ez nagyrészt "parasztvakítás" volt, a vonat működési paramétereiben nem okozott jelentős javulást. Sokkal jelentősebb volt az új anyagokkal és új gyártási módszerekkel elért jármű könnyítés, a lightweight (kis súlyú) kocsik gyártása. Ezért ezt a korszakot a szakirodalom nem is streamlined, áramvonalas, hanem lightweight, kis súlyú vasúti járművek korszakának hívja.

Áramvonalasnak tekintették a lekerekített sarkokat és levegővezető csatornákat a kocsik felszínén, de a vasúti kocsik lényegében négyszögletes dobozok maradtak. Igazán áramvonalasak a vonat végi kilátókocsik, az observation car-ok kerek formái voltak, azok is inkább látványosak, mint funkcionálisak.



Mindezek mellett elvárás lett a  vasúti járművek áramvonalas tervezése. 1930-ban a University of Michiganen F. W. Pawlowski professzor szélcsatornában vizsgálta a Brill járműgyár nagysebességű városközi kocsijának a formáját. Egy évvel később Dr. Oscar Tietjen a Westinghouse laboratóriumban kimérte, hogy az áramvonalasítás 75 mph (120 km/h) sebességnél harmadával csökkenti a vonóerő szükségletet.
 
Az áramvonalasítás hasznát persze elsősorban a gyakorlat mutatta. Rövid vonatoknál jól mérhető előnyei voltak elért sebességben és üzemanyag fogyasztásban, csakhogy az amerikai vonatok hosszúak voltak, nagy felületekkel, amiken légörvények keletkeztek, és rontották az áramvonalasítás hatását. A vasúti kocsikat mégis látványosan áramvonalasra tervezték, az oldalukba simuló ablakokkal és ajtókkal, teljes szélességű peronnal és a forgóváz áramvonalas borításával. Ezek csökkentették a levegő örvénylését, de beruházási és karbantartási költségük volt, és még a javító személyzet is utálta. Az egyetlen, széles körben alkalmazott áramvonalasítás a két végén nem keskenyedő, hanem teljes szélességű peron volt, a többi áramvonalas elemet pedig elhagyták, 1937-re
mind eltűnt az új építésű kocsikról.
Lightweight (kis súlyú) kocsi tervezés

Az áramvonalasság meghatározta a modern személyvagon formáját, de a gazdaságos üzemre
a kocsi súlyának volt valóságos hatása. Az acél építésű kocsik határozottan nehezebbek lettek, mint a fából készültek, az ülőhelyes kocsik súlya 65-ről 80 tonnára, a háló- és étkezőkocsiké 85-ről 90-re nőtt. Az 1910-1930-as időszakban a személyszállító vonatok súlya 1000-1200 tonna volt, beszéltek a súlycsökkentésről, de nem sok történt. Számottevően a bejáróvonatok kocsijainak súlyát csökkentették, íves tetővel, könnyebb alvázzal, a méretük kis mértékű csökkentésével és az alumínium alkalmazásával egy-egy kocsit 6 tonnával tettek könnyebbé.

A járműgyárak úgy könnyítettek a kocsikon, hogy
- csökkentették a méretüket,
- "csuklóssá" (articulated) tették a vonatokat, ahol például
     két kocsi vége alatt  egy forgóváz volt,
- kevesebb segédberendezést használtak,
- új szerkezet terveket készítettek,
- új gyártási módszereket alkalmaztak,
- új anyagokat használtak,
- a forgóvázak súlyát kevesebb tengely beépítésével csökkentették

A járműgyárak leginkább az utolsó négy pontot használták.



A vasúti kocsi előnye más közlekedési eszközökkel szemben a tágassága és a kényelme. A modern berendezések, mint például a villamos világítás és a légkondicionáló, súlyosak voltak, és bár a könnyebb alvázzal, kocsiszekrénnyel és a három helyett kéttengelyes forgóvázzal sok súlyt megtakarítottak, a távolsági vonat teljesen felszerelt, lightweight  kocsija nehezebb lett, mint a korábbi, a heavyweight.
Minden nehézség ellenére mindegyik nagy járműgyár kínált lightweight kocsit is, a vasutak vették is, és bár 1946-ra 6.500 lightweight kocsi rótta Amerika vágányait, ez a teljes állománynak mindössze 15%-a volt.



Az alumínium, mint vasúti kocsi építő anyag




A Pullman ultrakönnyű alumínium és ülőhelyes kocsija 1933-ból

[1]-ből



Az alumíniumot az iparban könnyű fémnek hívták. Az elővárosi vasúti forgalom számára az 1920-as évek közepétől építettek belőle kocsikat, az autóipar meg még korábban is használta.

Az alumínium előnyei mellett annak jelentős hátrányai is voltak. Az egyszerű alumínium lemez túl gyönge volt. A hőkezelt ötvözet már erősebb, de a Cor-Ten acélfajta még erősebb, és a rozsdamentes acél verte mindet. Egy súlyegység alumínium ára tízszerese volt a Cor-Ten acélénak, ráadásul az alumíniummal nehezebb volt dolgozni.



Magában az alumínium lap nem időjárásálló, festeni kellett. A hideg lemez megmunkálás közben könnyen repedt. A szegecselés működött, mint összeerősítési módszer, csak ahhoz rengeteg lyukat kellett fúrni. Izzó szegecs alkalmazása nem jöhetett szóba, mert a vasútépítésben használt alumíniumnak nagy volt a hőtágulása. Az ötvözött alumínium szegecset hidegen nehéz volt alakítani, az ötvözetlen alu szegecs túl gyönge volt, az acél szegecs pedig mikroelemet képzett az alumíniummal és rozsdásodott.

Bár az alumínium alkalmazása fő darabként a vasútépítésben nem volt sikeres, jól használható volt másodlagos anyagként, kiegészítők anyagaként és belső dekorációként.


A rozsdamentes acél

Több mérőszámban lekörözte az alumíniumot és sok tulajdonságában túlszárnyalta. Nagyon erős volt, nem rozsdásodott és
festés nélkül is szép felszíni képet mutatott.

1912-ben Krupp mutatta be a 18% krómot, 8% nikkelt és alacsony széntartalmú acélt tartalmazó fémet. Eleinte evőeszközöket és díszeket készítettek belőle.
Amerikában Edward G. Budd, korábban autó karosszéria formázó, megvizsgálta a rozsdamentes acélt, és úgy találta, hogy használatával sokat könnyíthetne a vasúti kocsikon. Az anyag nem volt merev, könnyen lehetett préselni, húzni és hengerelni. A rozsdamentes acél kilencszer volt erősebb, mint a szénacél, és háromszor erősebb a Cor-Tennél. Még a nagyon hideg sem változtatta meg az erősségét és a rugalmasságát.

A hagyományos hegesztés gyöngítette az anyagot, de Earl J. W. Ragsdale ezredes, Budd vezető mérnöke feltalálta a ponthegesztést, amikor két lemezt gyorsan nagyon magas hőfokra hevítenek, a lemezek összehegednek, utána lehűtik őket. A hegesztendő elemeket egy ponton
1/60-tól 10/60-ad másodpercre több mint 2500 °C- ra izzítják, majd gyorsan lehűtik. Két 3 mm vastag lemezt kb. 6 mm átmérőjű felülettel hegesztenek össze.

A rozsdamentes acél és a ponthegesztés szabad kezet adott a tervezőknek. Andrew Carnegie, acélgyártó nagyiparos szerette mondani: "Az úttörőség nem fizet". A Budd gyár működése bebizonyította, hogy mégis. A rozsdamentes acél testű, ponthegesztett Burlington Zephyr országra szóló siker lett.




A Cor-Ten acél

Az alumínium és a rozsdamentes acél a lightweight korszak sztárjai voltak, a Cor-Ten acél pedig az igásló. A United States Steel fejlesztette ki, és 1934-re vált kereskedelmi termékké. Szénacélból, rézből, krómból, szilíciumból és foszforból áll, erős, olcsó és rozsdaálló anyag lett. Könnyű dolgozni vele, és hagyományos módon hegeszthető. A  U. S. Steel elsősorban tehervagonokhoz javasolta, de gyorsan alkalmazták személykocsikhoz is. Ma díszítőként, de szerkezeti acélként is alkalmazzák.
Az olcsó és erős anyag elterjedt a vasúti kocsik gyártásában, a lightweight kocsik 2/3-a, kb. 6.500, Cor-Ten acélból épült. Az első Cor-Ten acél kocsik között volt az az 50, mely 1934-35-ben a New Haven vasút számára épült. Ennek a főleg bejáró vonatokat járató vasútnak fontos volt a kis kocsi súly. Az oldallemezek 3/32-ed hüvelykes (2,4 mm-es), a tetőlemezek 1/16 hüvelykes (1,6 mm-es) Cor-Ten acélból készültek. A kocsik 54 1/2 ton (53,4 metrikus tonna) súlya összemérhető volt a legjobb alumínium vagy rozsdamentes acél kocsik súlyával, így nagyon megfeleltek a New Havennek, 1938-ra 200 ilyen személykocsit járatott.





A Pullman fő személykocsi gyárában, Chicagóban a New York Central vasút számára készül egy Cor-Ten ülőhelyes kocsi 1941-ben

Pullman Neg. 45298, [1]-ből


Cor-Ten acél alváz a Pullman kocsigyárában, 1946-ban

Pullman Neg. 48169, [1]-ből



Az első Cor-Ten kocsik nem hegesztéssel hanem szegecseléssel készültek. Így gyártotta az American Car and Foundry a kocsikat a Baltimore & Ohio Royal Blue vonata számárat. De egy-két évvel az első rendelések után mind az American Car, mind a Pullman áttért a hegesztésre.


A hegesztés

A
kocsigyárak az acél kocsik korszaka kezdetétől gyors, erős és olcsó gyártási módszert kerestek. Eleinte csak a forró szegecses módszer állt rendelkezésre (a tűzön felforrósított szegecset szorosan rákalapálják a két lemezre, és a kihűlésekor nagyon szilárdan összefogja őket). Ez a technika pontosan készített furatokat kívánt, és a kihűlő, de még jó darabig forró szegecsekre figyelni kellett a gyártási láncban. Ez zavaró volt, és drága, a szegecsfejek sora pedig csúnya.

Az acél kocsik első éveiben a gáz és a villamos hegesztés gyerekcipőben járt, Néhány vékony tetőlemezt már korán hegesztettek, és 1911-ben hegesztett tehervagon is készült, de ezek inkább kísérletek voltak. A kis súlyú (lightweight) személykocsik korszakáig nem terjedt el a hegesztés vasúti kocsik gyártásában.
1933-ban a Lincoln Electric Company, hegesztőkészülékek nagy gyártója, versenyt hirdetett teljesen hegesztett személykocsi gyártására. A javasolt kialakítás nagy súlyú (heavyweight) kocsi volt, fishbelly alvázzal és a szokásos felszereléssel, és 30% (17 tonna) súlymegtakarítással. A következő évre a Frisco vasút két társalgó kocsit gyártott a Springfield járműjavítójában, melyeknél 15 tonna súlycsökkenést értek el.

Igazi áttörés azonban hegesztés ügyben a Milwaukee vasút járműgyárában történt. Emögött Karl F. Nystrom, svéd bányamérnök állt, aki fiatal korában érkezett 1905-ben az USÁ-ba. A nagy járműgyárakban megtanulta a hagyományos kocsiépítést, 1922-ben a Milwaukee-hoz ment dolgozni, ahol szakmai élete hátralévő részét töltötte, és a teljesen hegesztett személy- és teherkocsik gyártásának szakértője, sőt, bajnoka lett.

1934-re befejezett egy kis súlyú, hegesztett kocsit, 12 hüvelykes főtartókkal és 4 hüvelykes Z rudakkal, a 80 láb hosszú kocsi csak 48 tonnát nyomott, ami jelentős súlymegtakarítás volt, pedig Nystrom nem is használt semmi különleges acélt, mint például a Cor-Ten. A nagy mellékhelyiségek és a nagy lábhelyes székezés miatt a kocsi 54 utasnak adott helyet. Mint az első áramvonalas kocsik egyikét, kiállították a Century of Progress Expositionön. 




Nystrom kocsijainak egy váratlan előnye jelentkezett: a Milwaukee, hogy megvédje a kocsik alján a csövezést és a vezetékeket a hegyi pályáján a hótól és a jégtől, acél lappal fedte el őket. Az áramvonalas kocsialsóval a járműnek nagy sebességnél kisebb lett a légellenállása.

1934 és 48 között körülbelül 300 kis súlyú kocsi készült a Milwaukee vasút műhelyeiben. Néhány más vasút is próbálkozott ilyeneket gyártani, de
nagy darabszámban csak a Pennsylvania tette ezt. 
Nystrom a Milwaukee-nál gyártósort épített fel, automatikus hegesztővel, amely legfeljebb 50 láb (15,2 m) hosszú darabokat tudott befogadni. A jó tervezés és gondos gyártás a kocsikat hosszú életűvé tették, az 1934-ben gyártott kocsik egy csoportja 1961-ig futott az Egyesült Államokban, amikor eladták őket Mexikónak, ahol a hetvenes években is futottak.





A kis súlyú kocsik biztonsága


A vasúti kocsik építésében mindig ellentét volt a súly és a biztonság követelménye között, és ez kihívás volt a legkiválóbb járműtervezők számára is. Az eredmény mindig kompromisszum lett. A teljesen balesetbiztos vasúti kocsi éppúgy lehetetlen, mint a balesetbiztos repülőgép. A tervezők célja az lehetett, hogy a kocsi megvédje az utasokat az ésszerűen várható balesetektől.

A fa építés időszakában a kocsik aszerint készültek, hog
y a vezető ács hogyan látta elég erősnek. A korai acél kocsik tervezésénél már használtak néhány képletet, de a teljes építés valószínűleg tapasztalati elvek szerint történt. A könnyű építésű kocsik tervezésekor már tudományos elveket használtak, mivel több elem kritikus szerepet töltött be a kocsik szilárdságában.

A kis súlyú kocsik futása alatt nagyon kevés olyan baleset történt, ami a kocsiszekrény épségét veszélyeztette, sokkal több volt a futómű meghibásodás és a vasút-közút ütközés, amik az utasok biztonságát nagyon kis mértékben veszélyeztették.



A könnyű építésű vonatot ért első komoly baleset 1939-ben történt. A nagy sebességgel haladó City of San Francisco motorvonat egy híd előtt a magas töltésen kisiklott, néhány kocsi lezuhant, több pedig a vágányból kilépve a hídnak ütközött. A személyzetből és az utasokból 24-en meghaltak. Nem lehet megmondani, hogy nehéz építésű kocsik mennyire álltak volna ellen a roncsolódásnak.

Néhány hónappal később a Pinoeer Zephyr motorvonat 70 - 90 km/h sebesség között frontálisan ütközött egy gőzmozdonnyal, a vonat első 8,4 m-e roncsolódott, az első motorkocsiban lévő motor hátracsúszott a paklikocsiba, ott két alkalmazott meghalt. 38-an sebesültek meg, de utashalál nem történt. E két baleset egyike sem ingatta meg a bizalmat a könnyű építésű kocsikban.

A későbbi kocsi tervezésben és gyártásban alkalmazott tudományos, és fejlettebb mérnöki módszerek pedig tovább javították a kocsik biztonságát, és még könnyebbé is tették azokat.



Késői és szokatlan vasúti kocsi tervek


A 30-as években a könnyű építésű kocsik az utasok vonaton tartását szolgálták, húsz évvel később a vasutak vezetői új, szokatlan és figyelemfelkeltő kocsi formákkal próbálták növelni az utasszámot. Kis távolságú utazásoknál a közút vonzott el sok utast, nagyobb távolságoknál pedig a repülés. Egyes vasúti innovációk régi sémák ismétlései voltak, "régi bor új palackban". A korábban sikeres könnyű motorvonatok továbbfejlesztése, például a szuperkönnyű és gyors Metroliner sem sikeres, sem utas vonzó nem volt.

Az ötvenes évek fejlesztései az articulated vonat, mikor két kocsi egy közös forgóvázon fut;  a kétszintes; és a dome, a tető kilátó kocsi.

Az articulation régi módszer, akkor veszik elő, ha minden más újítás sikertelen. Elméleti előnyei:
.

- nagyobb futásjóság, mivel a kocsivégek erősebben kapcsolódnak,
- egyszerűbb kocsivég- és peron,
- áramvonalasabb kocsibelső, mivel a vonat mintegy csövet képez.



- súly- és költségmegtakarítás egy-egy forgóváz elhagyása miatt,
- ülőhelyszám növekedés egy peron elhagyásával,
- rövidebb vonat, ez rövid peronok mellett előnyös,
- ívben nincs kocsivég kilógás.

Több elméleti előny félrevezető, a gyakorlat nem igazolta őket. A közös forgóváz erősítette a kocsik mozgását, rontva a futásjóságot, míg hagyományos kocsiknál a mozgást felvette az egyéni forgóváz, és legnagyobb kilengése a kocsiperonnak volt. A közös forgóváz nem illeszkedett az amerikai vasútüzemhez, ahol kocsik lekapcsolása a vonatból és mások felvétele mindennapi gyakorlat. Erre megoldás lehetett az egész vonat articulated kialakítása helyett például három kocsis egységek articulated-dé alakítása. A Pressed Steel járműgyár a brooklini metró számára gyártott ilyen egységeket, a Pullman pedig közös forgóvázzal összekapcsolt hálókocsi egységeket készített, a Union Pacific és a Southern Pacific kétkocsis étkező egységeket vásárolt.






A kétszintes, és a dome, a  felső kilátóhelyes kocsik az articulated-nél inkább beváltak az Egyesült Államokban. A kétszintesek a világ más részein is, az 1890-es években az indiai vasút, az East Indian Railway két háromszintes kocsit használt. Az acél alvázas, négytengelyes kocsikban 100 harmadosztályú ülőhely volt. A fennmaradt leírás szerint a kocsik ormótlanok, nehézkesek voltak, több nem készült.

Az USÁ-ban 1928-ban Albert E. Hutt szerzett szabadalmat kétszintes kocsira. 1932-ben a Pennsylvania vasút Altoona műhelye gyártott ilyet a Long Island vasútnak. A kihívás nagy volt, mert a kocsinak meg kellett felelnie a Long Island - Manhattan alagút magasság korlátjának. 5 1/2 hüvelyk (140 mm) tetőmagasítással készült a 72 láb (22 m) hosszú kocsi, és 120 ülőhelyes lett. Az alumínium nagy mértékű használatával 36 tonna 
kocsisúlyt értek el. Az első után még 62 ilyen kocsi készült a Long Island vasút számára.

Bár a kocsikban, főleg a csúcsforgalomban, több, korábban álló utas ülhetett le, a közönség nem szerette ezeket a kocsikat, főleg a felső ülések fölötti kis belmagasság miatt, amit viszont a vonal űrszelvénye határolt.


A Santa Fe luxus kétszintes személykocsija

A Budd Company felvétele [1]-ből


A SF vasút 1954-től használt ilyen kocsikat, amik nagyon beváltak a hosszú járatú luxusvonatokban. Az Amtrak 1976-ban ugyanilyen elrendezésű kocsikat rendelt.




Az emeletes kocsik egyik fajtája a galériás, ahol a földszinti ülések fölött egy másik sor ülés van. 1950-ben a Burlington vasút kapott 85 láb (26 m) hosszú galériás kocsikat a Budd gyártól. A 61 tonnás járművek legnagyobb magassága a sínkorona fölött 4,8 m volt. A csak középajtós kocsikban az utasok keskeny, meredek csigalépcsőn jutottak föl a galériára. Végperon nem volt, így a kocsiban 148 ülést tehettek. Később több más vasút is vett ilyen kocsikat a chicagói bejáró vonataiba.


A Chicago and North Western Railway galériás kocsija

Chicago and North Western felvétele [1]-ből


A Metra, Chicago bejáró vasútja a villamos vonalán járatott ilyen elrendezésű kocsikat a villamos motorvonatában.


1999-ben ilyen vonatokon utaztam a lakóhelyemtől Chicago belvárosába. A galéria oldalán jegytartó volt, magam is oda tettem a jegyem, 
miután a kalauz kioktatott, így úgy ment végig a földszinti folyosón, hogy nem is szólt az utasokhoz. Aztán mikor a pályaudvar kijáratánál kérték a jegyem, visszaszaladtam érte. A vonat szerencsére még benn állt, így kijutottam a városba. Ha elvitte volna a vonat a jegyem, újat kellett volna vennem, ki tudja, hogy milyen távolságra.


A II. világháború után a vasutak azt kutatták, hogy milyen járművel vagy vonattal tudnák a legjobban kiszolgálni az utasok igényeit. Egyik sikeres próbálkozásuk volt a dome car, a középen kétszintes, felső kilátós kocsi.

Többen a
kupolás caboose kocsit tekintik a dome kocsi elődjének, bár nincs fejlesztési irány kapcsolat a kettő között. Magas kilátós személykocsi már az 1880-as évek elején járt a Burlington vasúton. Az akkor birdcage car-nak (madárkalicka kocsinak) hívott kocsi terjedését az gátolta, hogy sok alagútban és hóvédő tető alatt nem fért el. Az elrendezést el is felejtették a vasutak.

Az 1940-es évek közepén aztán Cy R. Osborn, a General Motors Corporation egyik főnöke egy dízelmozdony vezetőállásán utazott, és meglátta a különbséget aközött, amit egy vasúti kocsi ablakából látott a tájból, és amit a mozdony magas vezetőállásából, és arra gondolt, hogy ezt az utasoknak is lehetővé kellene tenni, nem csak a mozdonyszemélyzetnek. A GM mérnökei megtervezték az Astra Liner kocsit, amit be is mutattak az 1945 tavaszi vasúti kiállításon. Ott leginkább Buddnak, a Burlington vasút elnökének a figyelmét keltette föl. Mivel akkor a vasútnak reménye sem volt új kocsi beszerzésére, ezért meglévő, rozsdamentes acél kocsit építtetett át a vasút Chicagóhoz közeli, Aurora-beli műhelyében.


Ezt a Silver Terrace nevű dome kocsit 1952-ben építette a Budd a Burlington számára

A Budd Company képe [1]-ből




A dome kocsi 1945-ben jelent meg az amerikai vasutakon, hogy az utasoknak jobb kilátást biztosítson a vidékre. Az ilyen kocsik nagyon népszerűek lettek Amerika nyugati részén

Rajz a Railway Age 1947. október 11-i számában, [1]-ből



A dome kocsi alacsony padlót kívánt volna, de a meglévő kocsi és alváz ezt nem tette lehetővé. Egyéb kompromisszumokat is kötniük kellett, például a háborús ellátási korlátozások miatt az ablakokba íves üveg nem volt elérhető. A dómban a belmagasság ülő utasok számára volt elegendő, ezért oda üléseket tettek, az oldalablakok felé fordítva.

A dome kocsik akkor szokatlan látványt nyújtottak, ezt Budd-ék nagyobb kényelemmel kompenzálták: a dupla oldalfalak közötti légréteg jobb hőszigetelést nyújtott, és a dómba
nagyon kényelmes 24 ülést tettek (az alsó részben 34 ülés volt). A Silver Dome kocsi hamar, 1945 júliusában szolgálatba állt.

Az utazóközönségnek nagyon tetszett a dome kialakítás, ilyen kocsiban látta a nagy távolságú utazásokra szolgáló vonatok jövőjét, így Budd vasútja 40 új dome kocsit rendelt.

A Silver Dome szolgálatba állása után kevéssel szimpóziumot rendeztek a vasút fejlesztésének irányáról, és ezen kevés szó esett olyan újdonságokról, mint a dome kocsi, nagyrészt azért, mert az ehhez szükséges magas úrszelvény miatt a keleti vasutak nagy részén nem járhatott volna. A Chicagótól nyugatra járó vasutak viszont vették az ilyen kocsikat, mert utasvonzó volt, és a hosszú vasúti utazáson részt vevők számára az úton változatosságot nyújtott.
Ráérezve az igényre, a Pullman 1947-re négy dome kocsit készített a G. M. Train of Tomorrow -ba (a holnap vonatába). Sok sajtómenet, és az 1948-as és 49-es chicagói Railroad Fair után a UP megvette őket, Portland és Seattle között jártak. Aztán több más vasút is vett ilyen kocsikat.

dome kocsik sikere oda vezetett, hogy a rövid dómot meghosszabítsák, a kocsi teljes hosszában.

(Ez hasonlít ahhoz, ahogy a Boeing 747-esének, a Jumbónak a rövid felső szintjét kiterjesztették a sárkány teljes hosszára, létrehozva az A380-as, Super Jumbót.)

A superdome kocsi elkészítésével létrehozták a legnagyobb akkori, mindennapi közlekedésre gyártott szárazföldi járművet.

Az első superdome, 112 tonnás óriás 1952-re készült el. A Pullman 10 ilyen kocsit készített a Milwaukee vasútnak, Sky Top néven, egyenként 320 ezer USA dollárért. A felső térben 68, lenn 28 ülés volt. A magas súlypontú, "fejnehéz" kocsi egyedi, 3-3 tengelyes forgóvázakat és különlegesen erős rugókat kívánt. Az óriási, 625 négyzetláb üvegfelület a szokásosnál erősebb, 16 tonnás légkondicionálót igényelt, saját dízel generátorral.





A Milwaukee vasút superdome kocsija azt mutatja, hogy mit okoz, amikor egy jó fejlesztés túl messze megy

Pullman Neg. 62835 [1]-ből                                                                              



A Milwaukee vasút superdome kocsija felsőrészének belseje

Pullman Neg. 62840 [1]-ből



Miután forgalomba álltak, a super dome kocsik kevésbé sikereseknek bizonyultak, mint kisebb elődeik. Az előre látást az ülések mély elhelyezése korlátozta, és a kocsik keményen futottak. A Milwaukee-nál a 10-ből 6 kocsi az Olympian Hiawatha expresszben, Chicago és a nyugati part között járt, míg a vasút 1961-ben fel nem adta ezt az útvonalat. Ekkor ezt a hatot eladták a Canadian Nationalnek. A maradék négy a Chicago - Twin Cities vonalon járt, míg el nem adták az Amtrak-nek.
A hátrányai ellenére a superdome kocsifajta elég vonzó volt, hogy más vasutak is másolják. A Santa Fe 1954-ben tizennégy ilyen kocsit vett a Buddtól, a Great Northern pedig hatot 1955-ben. Ezek rozsdamentes acél anyaga a súlyukat 96 tonnára csökkentette. A Santa Fe kocsikat az Auto Trainbe adták el 1971-ben.

1958-ra 234 dome kocsi járt az Amtrak vonataiban. Bár nem tudták megfordítani az utasszám csökkenést, a háború utáni állomány legkeresettebb kocsijai lettek.





Szabványosítás az amerikai vasúton

Ha folyamatában tekintjük az amerikai személykocsik fejlődését, azt látjuk, hogy a részletek változtak, de az építés anyagai és módszerei, a kocsik kialakítása és teljes mérete, a belső elrendezése egy időszakon belül hasonló volt az egymást követő kocsiknál. Bizonyos szemszögből hívhatjuk
ezt szabványosításnak. Sok vasúti szakember és műszaki iratok szerzői félreértették az 1880-as, a vasúti mozdonygyártás szabványosításáról szóló Census Reportot, ami azt várta el, hogy a mozdonyalkatrészeket olyan méretre és formára gyártsák, hogy azok a mozdonytípusok között csereszabatosak legyenek. Sokakat félrevezetett az, hogy nézték a vasúti járművek elrendezési rajzait, melyek az egyes típusok között azonosak, vagy nagyon hasonlóak voltak. De Ford T modell nincs a vasúton, kivéve talán néhány tehervagon típust. Néhány száz azonos vasúti jármű már figyelemre méltó mennyiség, az ezres szám pedig nagyon ritka.

A szabványosítás másik félreértelmezése az, amikor azt várják el a járműgyáraktól, hogy azonos másolatokat készítsenek. Ez az ipar néhány más termékénél elképzelhető, de a vasúti kocsiknál nem, mivel ez a gyártási mód megölné a fejlesztést, az innovációt ezeknél az összetett termékeknél. A szabványosítás kívánatos, sőt kötelező szintje az, amit az Association of American Railroads (az amerikai vasutak szövetsége, A. A. R.) ért el, több általános szabvány, melyet minden amerikai vasúti kocsinak ki kell elégítenie.


Az A. A. R. specifikációi mind a tervezőnek, mind a vevőnek több lehetőséget hagynak. Ezek a specifikációk jó kompromisszumot teremtenek az egyéni tervezés és a tömeggyártás között.

(A nyugati mozdonygyártásban azért sem lehetséges azonos méretű fődarabok, alkatrészek gyártása, mert a járműveket több, egymással éles konkurenciaharcban álló gyárak készítették. A mozdonyalkatrészek mérete, a mozdony elrendezése, de néha még a működési elve is a mozdony megjelenéséig szigorú ipari titok volt, lásd a brit LNER vasútnak az építése alatt Hush-hush (pszt, csitt) fedőnevű, nagynyomású kazános mozdonyát. A szerző )

A személykocsik szabványosításának fő akadálya a vasutak rivalizálása, melyek kocsijaik egyéni kialakításával próbáltak utasokat vonzani a vonataikra. Az egyéni (azaz nem szabványos)
, így utasvonzó forma, elrendezés vagy működés volt a vasutak járműtervezőinek a célja. A többé-kevésbé azonos alap konstrukcióra annyira egyéni felépítést terveztek, amennyire csak lehetséges és célszerű volt.

A kormány 1918-tól kezdve vett részt az amerikai vasutak szabványosításában. A világháborús erőfeszítést segítendő az USRA (Világvasutai: Az amerikai vasutak az I. világháborúban)  12 gőzmozdonytervet készített, a mozdonygyárak ezek alapján a mozdonyokat azonos méretben gyártották, a vasutak pedig használták.



Az USRA mozdony- és tehervagon tervek mellett készített ilyeneket személykocsikra és személykocsi-szerű kiszolgáló kocsikra, mint paklikocsi, postakocsi, stb. Viszonylag kevés ilyen készült az I. világháború alatt, úgy látták, hogy a meglévő kocsiállomány elegendő lesz.

A vasúti kocsigyártóknak viszont komoly érdekük volt a szabványosítás, de a kocsik rendelésre készültek, és mivel nem voltak futószalagon gyártott termékek, a gyártók nehezen tudták (volna) rákényszeríteni a vásárlóikra a meglévő formáikat és méretű járműveket. A Railway Age írta: "ez a piac nem szabványos", és kevés remény volt a szabványosítására.

(Ahol azonban az eltérő méret az iparág működésében komoly nehézségeket okozott volna, nagyon korán létrejött a szabványosítás, mint a nyomtávolságban, a kapcsoló készülékekben és a fékcsatlakozásokban. A II. világháború alatt pedig két ország, az USA és Kanada összesen négy mozdonygyára gyártott az európai frontra 1/128-ad hüvelyk pontosságig azonos méretű gőzösöket, mint a mi Trumanunk. A szerző)

A kocsivásárlók igényei rettenet volt a gyártók számára, 1945 és 50 között 3.781 kocsi készült, 424 különböző alaprajzzal. Ebben az időszakban az A. C. F. St. Charles-i kocsigyára Missouriban 19 vasúttól kapott rendelést 98 vonatra, összesen 460 kocsira, 22 különböző típussal és nyolc gyártási módszerrel, a szegecselt szénacéltól az alumíniumig. Egy kocsitípus 500-tól 2500 tervrajzot igényelt. A változatosság hatása a költségre és a gyártási időre
nyilvánvaló.
Az évek során a gyártók udvariasan egy gyártásban lévő modell felé terelték a vásárlókat. A 20-as években a Bradley kocsigyár műszaki főnöke, Charles E. Barba javasolt íves tetejű kocsit, huszonöt évvel később az A. C. F. gépészeti főnöke szabványos alaprajzot és alkatrészkészletet kínált, amit egyedül a Budd vett át a Pioneer III prototípusához.

A nagy vasutak bizonyos mértékű szabványosítást alakítottak ki a maguk gyártotta járművekre, mint a Pennsylvania és a New Haven. A legnagyobb amerikai kocsigyár, a Pullman a szabványosítás felé küzdött, mégis az egyes korszakokban vad változatosságban gyártott eltérő alaprajzú, ablak méretű és elrendezésű kocsikat. A Pullman 1945-ös, Catalog of Materials and Supplies kiadványa több mint 600 oldalon mutatja be a 8.600 kocsiját és az alkatrészeiket.

Azt gondolhatnánk, hogy a szabványosítás komoly költségmegtakarítást okoz. Paul Kiefer, a New York Central vasút vezető mérnöke szerint nem nagyot. Mivel ott évente kevés személykocsit vettek/készítettek, a szabványosítás elhanyagolható megtakarítást okozott (volna). Kiefer szerint ilyen szempontból jelentősebb tényező a nagy darabszámú rendelés, és a gondos tervezés, aztán pedig az ellenállás a gyártás közbeni változtatás igényének.




Az Association of American Railroads gépészeti osztálya 1950-ben megpróbálta a személykocsik terveit szabványosítani. A kocsigyárak által alapított American Railway Car Institute tanulmányára támaszkodva 19 alaprajzot fogadott el: 4 ülőhelyes kocsiét, 3 ülőhelyes és másmilyennel kombináltét, 3 szalonkocsiét, 1 (!) étkezőkocsiét, 1 étkező és társalgó kocsiét és 7 pakli és ezzel kombinált kocsiét. Hálókocsi alaprajzot nem tudott elfogadni.
1971-ben lehetségesnek látszott, hogy az Amtrak, mint egyedüli távolsági személyszállító Amerikában befejezi azt a szabványosítási munkát, amit a magánvasutak sosem tudtak, de ez nem történt meg. Az Amtrak máig vesz egy- és kétszintes személykocsikat. Nagy országban, ahol az űrszelvény sem egységes, ez nem is lehet másként.










Források:

 

  • John H. White, Jr.: The American Railroad Passenger Car  [1]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS  [2]
  • Oliver Jensen: American Heritage, History of Railroads in America  [3]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America  [4]
  • J. B. Hollingsworth: The Atlas of TRAIN TRAVEL [5]
manhattani       

  2021. november 22.