1. rész: Az építés




Az 1830-as években két gyorsan fejlődő amerikai nagyváros, New York és Boston jó közlekedési kapcsolatot kívánt. Long Island, a "hosszú sziget" éppen a két város között terült el, a viszonylag sík felszíne is alkalmassá tette rá, hogy a rajta épülő vasút a két város között a szekeresnél kényelmesebb, a hajóútnál pedig gyorsabb eljutást nyújtson. Csak mire a Long Island Rail Road vonala elkészült...


A XIX. század első harmada végéig New Yorkból Bostonba két úton lehetett eljutni: a Long Island Sound (öböl) északi partján lóvontatású járművekkel Providence-ig, és onnan a már megépült vasúton Bostonba, vagy New Yorktól hajóval a Providence-i vasútig. Az első kényelmetlen volt, a második lassú, ráadásul az öböl télen befagyott és leállt a hajózás.

Akkoriban azt gondolták, hogy az öböl folyókkal, öblökkel sűrűn tagolt északi partján nem lehet vasutat építeni, pedig az utazási időt azzal lehetett volna csökkenteni.
A matematikatudós, felfedező és várostervező David Bates Douglass-é, a Brooklyn and Jamaica Railroad Company vezetőmérnökéé volt az ötlet, hogy építsenek vasutat Long Island szigetén, annak nyugati partjától az északkeleti szarváig. Mit ad Isten, az építendő vasút a folytatása lenne a Brooklyn and Jamaica Railroadnak, melynek ő volt egyik vezetője.

A tisztán hajóút a két város között legkevesebb 16 órát tartott, a vasút-hajó (intermodális?) utazás pedig legalább 5 órával csökkenthette ezt, és az idő pénz.





                                                                                    A lehetséges útvonalak a két város között

Akkoriban állati vontatású kocsikkal utazhattak a sárga nyilakkal jelölt vonalon, majd Providence-től vasúttal a zöld vonal mentén.
Long Island szigetén a zöld vonal a tervezett vasút útvonalát jelöli, és csak a végpontjától kellett volna hajóval utazni a következő vasútig.

David Bates Douglass ismerte a terület földrajzi viszonyait, úgy látta, hogy Long Islanden épített vasút megoldaná a közlekedést New York és Boston között, így Connecticut felé is.



David Bates Douglass, a Long Island Rail Road kitalálója

Kép és életrajz a Wikipediáról

1790-ben született, New Yorktól nyugatra, New Jersey állam vasbánya vidékén. Főleg édesanyja tanította. Technikai érdeklődését az ottani bányák és más helyi ipar műszaki berendezéseinek a megfigyelésével szerezte. A Yale főiskolán végzett.

A polgárháborúban kitüntette magát, majd professzor lett az Egyesült Államok Katonai Akadémiáján, West Pointban, közben több civil építkezésben vett részt. A katonai akadémia matematika professzorának a lányát vette feleségül.

Apósa halála után lemondott akadémiai állásáról, és több civil munka után a Brooklyn and Jamaica Railroad vonalának a kijelölésében vett részt, majd a vasút vezető mérnöke lett. Ő javasolta ennek a vasútnak a meghosszabbítását Long Island Rail Road néven, keletről nyugatra a sziget hosszában.





Douglass elképzelése elegendő volt ahhoz, hogy New York állam vezetése törvénybe foglalja a Long Island Rail Road (LIRR) megalapítását.

1834. április 24-én fogadták el a törvényt. Az rögzítette, hogy honnan jön a tőke a vasút építésére, kik lesznek az első igazgatótanács tagjai, és még sok más
fontos és szükséges dolgot.

Az induló vasúttársaság bérelte a Brooklyn and Jamaica (B&J) befejezetlen pályáját, és továbbépítette a sziget északkeleti csücskéig. Nem számítottak konkurenciára, mert az akkori közgondolkodás szerint a szigeten túl, a Long Island Sound-tól északra, Connecticut állam dombjain, folyóin, öblein és más természetes akadályain át nem építhető vasút.

A vonal Brooklynból, New York város Manhattan szigetével szembeni, az Upper New York Bay (öböl) partján lévő, akkor primitív termináltól indult, az East River alatt a Manhattan és Brooklyn közötti alagutat a Pennsylvania majd csak 1910-re fúrja ki. A vonal áthaladt Jamaica állomáson, mely mára nagy vasúti csomópont. Aztán a szigetnek a mai nevén Nassau County és Suffolk County területét átszelve ért el az északkeleti csücsökig, Greenportba.

Az állomás melletti kikötőben komp várta az utasokat, és átvitte a Connecticut állambeli Stoningtonba, ahonnan vonattal mehettek Providence-be, vagy még
tovább, Bostonba.

(A figyelmes olvasó észrevehette, hogy a Long Island vasút neve többféle módon látható. Akkoriban írták Railroadnak, mára hivatalosan Rail Road, magam is ezt használom, a törvényben pedig, talán jogi okokból, RAIL-ROAD szerepel. Mostanra a Rail Road írásmódot használják. A Long Island Rail Roadon kívül nem tudok más amerikai vasúttársaságról, amelyik így, ne Railroad-nak írná a nevét.)


Ez az eredeti Long Island Rail Road törvény borítója


John Landers gyűjteménye, [1]-ből                                  





1837 tavaszára az építők befejezték a B&J félbehagyott vonalának építését Jamaicáig, és onnan egyvágányú pályát építettek Hicksville-ig.



A vonal a lehető legegyenesebb irányt követte a cél felé, ezért a sziget közepén haladt, így nem "tárta fel" a sűrűbben lakott part menti területeket. Ezeket a településeket több évvel később egy, a déli parthoz közeli másik fővonallal, és szárnyvonalakkal kapcsolták be a vasút forgalmába.         .
A vasút 1837-es menetrendjében összesen három állomás szerepel: Brooklyn, a vízparti végállomás, Jamaica és Hicksville. Az 1998-as menetrendben, a később épült Pennsylvania Station-ön kívül 14:



 
                                 


                az 1998. novemberi menetrendből




A Long Island Rail Road annyira csak a New York - Boston tranzit utasokra hajtott, és annyira nem vette figyelembe a helyi lakosok érdekeit, hogy az 1903-ban Peter Ross által írott vasúttörténetben megjelent:

"A feltételezés az volt, hogy bárki, aki más településekről fel akar szállni a vonatra, a megbecsült időben egy állomáshoz kell utaznia, és kivárnia a vonat érkezését, ehhez csak az állomáson kifüggesztett menetrendi időpontok adnak támpontot."

Tévesen azt gondolhatnánk, hogy
Hicksville neve a "hick"-ből (a szó jelentése kb. a falu bolondja) származik. Az igazság az, hogy mivel akkoriban ott nem volt névvel rendelkező település, az állomást a LIRR második elnökéről, Valentine Hicks-ről nevezték el. Hicksville ma több vágányú elágazó állomás.

Az épülő LIRR hatalmas bevételt jelentett a B&J társaságnak, melytől a Brooklyn és Jamaica közötti befejezetlen pályát bérelte, 45 évig változatlan, évi 33 000 dollárért.
A LIRR bevételei csekélyek voltak, így New York állam 100 000-es és az Indiana's Board of Education 60 000 dolláros kölcsöne tartotta életben. Az állam nagyon jó helyre adta ezt a pénzt: a Long Island Rail Road fellendítette a sziget gazdaságát, növelte az ingatlan árakat, ezzel nagy adóbevételt jelentett az állam számára is.

A csapat folytatta a vonalépítést Hicksville-en túl, egy másik pedig a tervezett végponttól, a sziget északkeleti "farkán" lévő Greenporttól nyugatra, Hicksville felé.

A vonalépítéshez a vasút vezetése akkoriban jónak számító, yardonként 55 font (kb. 22,5 kilopond/m) súlyú sínt rendelt. Akkor még az Egyesült Államokban nem volt számottevő síngyártás, így Liverpoolból vásároltak. Gyakran megesett, hogy a cél előtt néhány mérfölddel elfogyott a sín, és a következő szállítmány érkezése korántsem volt biztos, a hajóút pedig a széliránytól függően több hét volt.







Az épülő vonal gyakran metszett keresztutakat, úgy is, hogy a pálya számára készített bevágás kettévágta a domb tetején haladó utat. Néhány ilyen út átvágás máig látható. Néha a vasúttársaság
a települések elöljáróitól az áthaladási engedélyt elegendő mennyiségű whisky bedobásával szerezte meg.

A főleg ír pályaépítők a környékbeli erdőkben vágták ki a keresztaljnak való fát, és ha éppen nem volt elég sín, hosszanti deszkákat fektettek le, ezekre pedig vastag acél szalagot szögeltek. A könnyű mozdonyok, ha korlátozott sebességgel is, biztonsággal vontatták a pályaépítő kocsikat. A nyugatról és keletről épített pálya végül is találkozott, ha kevésbé ünnepélyes külsőségek mellett is, mint az USÁ-t átszelő vonal Promontorynál.

   

Karikatúra [5]-ből



1844. július 27-én három vonalavató vonat indult Brooklynból Greenportba. A menetidő 3 és fél óra volt, kevesebb, mint a Douglass által jósolt 5 óra.









A Long Island Rail Road több szempontból is erősen különbözött más amerikai, akkor épülő vagy már működő vasúttól. A többiek nagyvárosokat és ipartelepeket kötöttek össze, míg a LIRR Long Island kies tájain, dombjain, erdőin, rétjein és legelőin haladt. 
Ez közelebbi kapcsolatot jelentett az ott lakókkal, de okozott konfliktusokat is. Míg korábban a legelő jószágok szabadon járhattak, amerre akartak, a vasút megjelenésével a pályára tévedők nagy bajba kerülhettek. Itt szó szerint lehetett értelmezni az akkoriban minden gőzös orrán lévő "cow catchert", a tehénfogót, míg a vadnyugaton járó gépek tehénfogója inkább bölények ellen volt, Long Islanden gyakoribb volt a tehén, mint a bölény.

A konfliktusokat a korabeli és a későbbi karikaturisták ábrázolták.






Karikatúra [5]-ből







Történt, hogy egy long islandi farm
tehenét elgázolta a LIRR mozdonya, és a tehén kimúlt. A farmtulajdonos hölgy kártérítést kért az állatáért, de a vasútnál senki nem hallgatta meg. Ezzel hibát követtek el.

Ettől kezdve a hölgy minden nap kisétált a vaspálya egy emelkedőjéhez, bekente a sínt szappannal, egy kis vizet adott hozzá, aztán várt. A LIRR akkor kis mozdonyai nem tudták leküzdeni a síkos sínt, a vonat visszacsúszott az emelkedő aljára és várta a segítséget. Ez naponta megállította a vonatforgalmat, mert a pálya egyvágányú volt. A menetrend több napi felborulása után a vasút igazgatósága úgy döntött, hogy kárpótolja a hölgyet a tehenéért, és
20 dollárt fizettek neki. Ezután a hölgy a szappant csak a konyhájában használta.

Karikatúra [5]-ből



A Long Island Rail Road vonatai nap mint nap rótták a mérföldeket.



                                                   LIRR vonat Howard House állomáson 1865 áprilisában

Harold Fagerberg gyűjtemény [6]-ból




A fenti kép a legkorábbi túlélt felvétel a Long Island Rail Roadról, melyen az akkor egyeduralkodó American (4-4-0) tengelyelrendezésű mozdony vontat egyetlen személykocsit Brooklyn belvárosából Jamaica felé.

8 évvel a fenti kép készítése előtt Phillip Howard Reid felépítette a képen látható épületet, East New Yorkban (ma Brooklyn része), benne gabona és tápszer üzletet nyitott. Mikor a LIRR vasút egyik elődje, a Brooklyn & Jamaica Railroad az előterét utasperonnak kezdte használni, Reid úgy látta, hogy az épülete jobban jövedelmez, ha ivóvá alakítja. Hamarosan a kalauzok "Howard House, East New York!" néven kiáltották az állomást. Hamarosan lovaskocsi vonalak csatlakoztak ide, és megállt a Rockaway Beach-i vonat, hozzájárulva Howard House üzleti sikeréhez.

Ez a történet adalék ahhoz is, hogy hogyan változtatta meg a megépült vasút a környezetét és a helyi gazdaságot. A
farmok között haladó vonal pedig még nagyobb mértékben.
Bár a LIRR kezdetétől fogva nagy súlyt fektetett arra, hogy írott anyagokkal és képekkel dokumentálja az állapotát és az eseményeket, és amikor még a fényképész maga a helyszínen készítette el az üveglemezre a (kevéssé) fényérzékeny emulziót és a felvétel elkészülte után gyorsan elő kellett hívnia, a LIRR fényképező vonatot tartott fenn, és a mozgó fotólabor mindig ott volt az események helyszínén. A LIRR kezdeti idejéből mégis kevés anyag maradt fönn. Ennek oka, hogy 1902-ben leégett a LIRR igazgatósági épülete Long Island Cityben. Üveg- , filmnegatívok és dokumentumok tízezrei semmisültek meg, így a történetírás az 1902 előtti időkről csak amatőrök és intézmények képeire és adataira hagyatkozhat.




Az alkalmankénti működési nehézségek mellett a Long Island Rail Road jól működött, szorgalmasan hordta az utasokat New York és Greenport kikötő között, ahonnan hajó vitte őket tovább Boston felé. De 1844-re a mérnökök megoldást találtak a Long Islandtől északra eső Connecticut partvidékének a természeti akadályai legyőzésére. Hamarosan a New York and New Haven Railroad törvényi felhatalmazást kapott vasútvonal építésére New York és Boston között. Egy évbe került, és több, már meglévő vonal felfűzésével megépült az új vasút. Ez a fejlemény halálos csapás lehetett volna a LIRR-re, ha nem alkalmazkodik gyorsan az új helyzethez, és nem válik távolsági szállítóból bejáró vasúttá. Annál is inkább, mert a rendszeres és gyors szállítási eszköz elősegítette a New Yorkban dolgozók és élők egészséges vidékre, kertes házba költözését, ez nagy és állandó utazási igényt támasztott. Emellett a vasút a Brooklyn-beli városi közlekedést is támogatta: megépítette New York, és a világ első városi földalatti (subway) alagútját.








Zsúfolt vonat vár indulásra a brooklyni Flatbush Avenue állomáson


Arthur Huneke gyűjteménye, [1]-ből

A No. 3 mozdony korábban a Flushing, North Shore & Central társaságé volt, 1869-ben gyártották. A mögötte lévő kocsi korábban a South Side RR állományába tartozott.




A bejáróvasúttá vált LIRR pazar kialakítású jegyekkel kívánta a csak rész távokra utazókat vonzani.





(jobbra) Ezt a jegyet Jamaica és Long Island City közötti utazásra adták ki egy manhattani jegyirodában 1898. március 3-án.


(balra) 
E jegy tulajdonosa Long Island City és Flatlands között utazott 1888 nyarán.



(jobbra) Ez az 1899-es jegy Manhattan Beach és Bay RIdge közötti utazásra szólt.


(balra) Egy útra Springfield és Jamaica Station között, 1891. február 24-én.

Jamaica Station kezdetben kis állomás volt a LIRR fővonalán, később, a LIRR bejáró vasúttá válásával több vonal találkozási pontja. A Manhattanbe vezető, az East River alatti alagút megépülte után az a vonal is itt ágazott el az eredeti fővonaltól, mely Long Island Citybe ment



Minden jegy John Landers gyűjteményéből, [1]-ből











A Coney Island Jockey Clubba bebocsátó jegy első és hátsó oldala (akkor a jockey még mást jelentett). Ez a klub az egyik  lóverseny pályát működtette. A jegy 1890-es, és akkor
hallatlanul nagy összegbe, 2 dollárba került. 2006-ban a Belmont verseny- pályára szintén 2 dollár volt a belépő! Ez azt jelzi, hogy a jegykibocsátók Coney Islandet igyekeztek a legkékebb kékvérűeknek fenntartani.

A jegy John Landers gyűjteményéből, [1]-ből






Még a személyzeti jegyet is igénye- sen állították ki

A jegy John Landers gyűjteményéből, [1]-ből

E jegy Ralph Kirby küldönc (alighanem kiértesítő, régi magyar vasúti nyelven nyargonc) számára
engedélyezte, hogy utazhat a NY & MB (New York and Manhattan Beach) vonalon, a függőlegesen ráütött pecsét pedig engedélyezte a Bay Ridge Ferry használatát is. A jegy természetesen csak a vállalat érdekében történő utazásokra volt jó, és vissza kellett szolgáltatni, ha a tulajdonosa kilép a szolgálatból, ezen kívül minden hónap végén is.




Fennmaradt képek a LIRR életének első szakaszából:







Szerződéses pályaépítő csapat és vonata Whitestone-nál, 1868-ban


Fred Lightfoot gyűjteménye [6]-ból

Bár a vasúttársaságok általában saját munkásokkal végezték a pálya karbantartását,  új pályát külső céggel építtettek, amelyeknek a munkához gyakran saját vonatuk is volt. 1868-ban Conrad Poppenhusen, jómódú német bevándorló vasútépítést finanszírozott Whitestone-ba. A képen az építő csapat látható a kávédaráló mozdonnyal és az oldalra üríthető földszállító kocsikkal.




A komolyabb vonatok igazibb mozdonyt kaptak.



                           A LIRR no. 48, Benjamin Hitchcock mozdonya 1874-ben, gyári új állapotban, még hidegre szerelve

Alco Historic Photos, [6]-ból

Az 1800-as évek végének technológiai fejlődése eredményezte ezt a remek mozdonyt, és készítői büszkén pózolnak előtte. A felvétel a Schenectady Locomotive Works-ben készült, mely az 1901-es egyesülés után az American Locomotive Company egyik részlege lett.

Az első időkben a gőzmozdonyok nevet kaptak, az amerikai polgárháború utáni időkben számot is. Ez a mozdony Benjamin Hitchcock nevét, aki Queens-i területfejlesztő volt, emellett a mozdony megkapta már a gyárban a 48-as számot is. Két év múlva a LIRR-nél a mozdonyt átnevezték Port Jeffersonra, ami egy vonal végpontja volt. Később csak No. 12-ként említették, később 1905 körüli nyugdíjazásáig az 512-es számot viselte.




Volt a LIRR-nek nagyon modern felfogású vonatfajtája is.

Gyorsforgalmú mozdony Long Island Cityben kb. 1886-ban

Ron Ziel gyűjteménye, [6]-ból

1880-ra a LIRR kis szertartályos mozdonyokat járatott Brooklyn, a végállomás és Jamaica, az egyre növekvő csomópont között. A vonatok csúcsidőben 10 percenként (!) indultak. A mozdonyok mindkét végén nagy olajlámpa és tehénfogó volt, így irányváltáskor nem kellett megfordítani.

Bár ezek a mozdonyok túlnyomórészt Brooklynban jártak, de 1900 körül már Jamaicán túlra is vittek vonatokat.

Az 1905-06-os villamosítás vetett véget e mozdonyok életpályájának, és a legtöbbet ócskavasnak
adták el.
















Források:

 

  • Stan Fischler: Long Island Rail Road  [1]
  • Wikipedia  [2]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America,  CA [3]
  • Lorraine B. Diehl: The Late, Great Pennsylvania Station [4]
  • Stan Fischler: Next Stop Grand Central [5]
  • Ron Ziel: The Long Island Rail Road in Early Photographs [6]
  
manhattani       

2020. május 19.    


Long Island Rail Road 2. rész: A XIX. századi növekedés