A néhai, nagy Lehigh Valley vasút




A Lehigh Valley vasút Sayre járműgyárában készült ez a 681-es számú, F-3 osztályú, Atlantic tengelyelrendezésű mozdony
1903 augusztusában

Kép [1]-ből

Az LV vasút járműállományának szabványosítása során ezt a típust jelölték ki fővonali gyorsvonatok vontatására. A 77 hüvelyk (1956 mm) hajtott kerékátmérőjű mozdonyt szolgálatba állásakor
2400-asra számozták át.




4. rész: A Lehigh Valley nagy vasúttá válik, szabványosítás kezdődik, majd az ország beIép az I. világháborúba



A Lehigh Valley vasút a két óriás, a New York Central és a Pennsylvania Railroad között, azok szorításában próbált megélni. Változó mértékben volt nyereséges, ennek mértéke a szén árától és a két nagy vasút működésétől függött.

Az LV menedzsmentje igyekezett a vasút működésének költségeit a lehető  legalacsonyabban  tartani.  Ennek érdekében  kiadták  a
parancsot a műszakiaknak: szabványosítsák a nagyon heterogén jármű- és más eszköz állományt. Első lépés a vontatóállomány egységesítése volt. A címkép az F3 osztályú Atlantic tengelyelrendezésű Camelback mozdony, amely a fővonali gyorsvonatok vontatásának a szabványos eszköze lett.




Sok ilyen, B-1 osztályú mozdony tolatott az LV pályaudvarain

Clinton T. Andrews Collection, [1]-ből


Ezt a nyeregvíztartályos, szertartályos mozdonyt az ALco gyártotta 1906-ban. A 3500-as számot kapta, és az LV Hudson parti teherpályaudvarain tolatott.

A tehervonatok sebességének növeléséhez a főként Consolidation (2-8-0, 1'D) mozdonyokat fokozatosan gyorsabbakra, erősebbekre cserélték, melyek már mind teher, mind személyforgalomban is megfeleltek.




1900 és 1910 között a vonatok túlnyomó részét négy mozdonytípus vontatta: négy kapcsolt kerekű tolatómozdony, ilyenből a Baldwin szállított 1901-ben. Nehéz tehervonati forgalomra szintén a Baldwin 27 darab, 2-8-2-es (Mikado, 1'D1') mozdonyt szállított az LV-nek. Az elsők Camelback (középen lévő vezetőállásos) mozdonyok voltak, később nagyobb teljesítményű, vég kabinos mozdonyokat vettek a Baldwintól és az Alcótól. 1904 és '10 között az LV több mint 100 4-6-0, 2'C elrendezésű mozdonyt vett, személy-, gyorsteher és tejszállító vonatok vontatására.

A már meglévő, újonnan érkező, és 1905-ben még várható 800 mozdony jelölése egységes rendszer híján kaotikus volt a vasútnál.
Ekkor egységes jelölési rendszert dolgoztak ki, mely egy betűből, ami utalt a mozdony kerékszámára, és számból állt, mely szintén, a több mozdonykerék kisebb számot kapott. A 4-4-0, American mozdonyok a Class E osztályt és a 2500-2700 pályaszámot, a 4-8-0, Twelve Wheeler-ek a Class O, 1-100 számcsoportot kapták.

Az LV sokat költött a fő bevételi forrását lebonyolító járműveire, a szénszállító vagonokra. Az idős és elhasznált 20- és 30 tonnás fa szánszállítók helyett 5.000, 40 vagy 50 tonna szállítóképességű acél vagont rendelt.




Milan állomás épülete

William E. Hall Collection, [1]-ből


Kis személyforgalmat, de jelentős teherforgalmat lebonyolító állomásépület, raktárral. 1911-ben épült, több hasonlót is építettek. Ez az állomás 5 mérföldre keletre volt Sayre városától, ahol az LV nagy járműgyára és -javítója volt.




Az LV épített nem szabványos állomásépületeket is.


Buffalo belvárosi állomásépülete

A Buffalo & Erie Co. Hist. Soc. jóvoltából, [1]-ből


1916 augusztusában nyitották meg. A kor szokása szerint ókori görög templomot formázott. A new yorki építész, Kenneth Murchison tervezte. A belvárosban, a Main és a Scott Streeten állt. Az LV Scott és a Main Streeten álló régi épületet váltotta fel. Mára lebonthatták, a Google Maps-en nincs nyoma.




Az LV forgalmának és bevételi forrásának fő eleme a szén szállítása volt.


Perth Amboy-ban, az LV szén kikötőjében a tehervagon ürítő a Black Eagle bárkát tölti szénnel

Black Diamond RR Museum Collection, [1]-ből


Balra további bárkák várnak a sorukra. A favázas
tárolót és a vagonemelőt az 1900-as évek elején a tűzveszély csökkentése végett acélvázasra építették át. Az átrakó komplex 1916-ra egy tízórás műszakban 500 vagont volt képes átrakodni.






A LV vasútnak nem volt vágánya New Yorkba. Úgy szállított árut Manhattanbe, hogy a Hudson túlsó partján lévő teherpályaudvarára érkező tehervagonokat uszályra tolta, a vontatóhajójával áthúzta a folyón, a manhattani teherpályaudvaron a partra tolta, és az árut átpakolták a pályaudvar előtt várakozó lovaskocsikra vagy teherautókra. A vízi szállítást car float forgalomnak hívták.

A New Jersey-i Hudson-partra érkező, és New York célú tehervagonokat ilyen transfer bridge-eken át tolták uszályokra

Black Diamond RR Museum Collection, [1]-ből

A transfer bridge-ek feladata volt a part szintje és a változó vízállás magasság-különbségének a kiegyenlítése.

(Egy korábbi írásomban betettem egy ilyen, mára ipari műemlék kapu képét a long islandi parton, szemben az ENSz székházával. Rám írt egy, az ENSz-ben dolgozó magyar, hogy sokszor látta azt a kaput az ablakból, és az írásomból tudta meg, hogy mi az.)



Az LV Powerful nevű vontatója tehervagonokkal rakott uszályt húz a Hudson folyón, itt éppen Manhattanből Jersey City-be

Black Diamond RR Museum Collection, [1]-ből







A manhattani teherpályaudvaron a vagonokat partra tolták, és az árut átpakolták a pályaudvar előtt várakozó közúti járművekre.

Volt, ahol a lovaskocsik beálltak a vágány mellé. A kocsikat több ló, horse team-ek húzták, és az ilyen vágányt team vágánynak hívták. Ez a vágánynév akkor is megmaradt, amikor a lovaskocsik már eltűntek.



A kockaköves úton lovaskocsik és teherautók várnak árujukra a LV new yorki vízparti teherpályaudvara előtt

Railway & Locomotive Hist. Soc. Collection, [1]-ből



A nagy vontató- és kocsiállomány nagy, saját járműjavítót kívánt. 1903 júliusában kezdték meg a földmunkát Sayre-ben. Mozdony összeszerelő csarnok, kovácsműhely, gépműhely és raktár épült.

Az 1904-ben megnyílt nagy járműgyár és -javító naponta egy újonnan gyártott vagy felújított mozdonyt bocsáthatott ki a hálózatra. Egyenlő távolságra volt a fővonal két végpontjától, így ide vonhatták össze több kisebb műhely személyzetét és gépeit.

Sayre-nek a vasúti város státuszát hangsúlyozta a sok, vörös téglás, az LV vasút tulajdonában álló lakóház, amelyekbe a gyorsan növekvő számú dolgozót és családját költöztette. 1909-re vagy 1700 munkás dolgozott és élt itt.
Az egységekben a tapasztalt műhelyfőnök és a beosztottak rendszere biztosította az újszerű, mégis szabványos megoldásokat. A műhelyek viszonylagos szabadsága a munkamódszerekben nagy hatékonyságot eredményezett.

1860-tól több LV műhely sokféle mozdonyt bocsátott ki, és a vasút sokfélét vásárolt. Ebben vágott rendet az 1892-ben indult, központosított mozdonytervezés és beszerzés. Általános lett a Wootten féle, széles tűzszekrény, mely a lassan égő antracit szénhez kellett.





Sayre járműgyár, -javító és fűtőház alaprajza 1904 körül

Rajz [1]-ből

 

A mozdonyszerelő csarnokban olyan villamos motoros futódaru volt, mely az LV legnehezebb mozdonyait is elbírta. Az általában szokásos tolópadot váltotta ki. Amerikában az ilyen futódarukat 1900-tól alkalmazták, az LV ilyen egysége az elsők között volt az országban.

A Sayre járműjavító futódaruja elsőként a Baldwin 4-8-0 (2'D) mozdonyát emeli a mozdonyszerelő csarnokban

L. L. Jackson Collection, [1]-ből







A villamosságot ez a négy stabil kompaund gőzgép termelte a Sayre telep számára

William E. Hall Collection, [1]-ből


A gőzgépek légsűrítőt is hajtottak, a szegecselő és más szerszámok számára. A gőzt 16 kazán termelte a gőzgépeknek.



Az LV sokat költött a járműállománya, a pályaudvarai, a vonalai és a forgalomirányító rendszerének a korszerűsítésére (a telefonos forgalomirányítás sikeres próbaüzeme után 1910-ben az addig távírós irányítást átépítette telefonosra a fő-, és néhány mellékvonalán). Ez jól jött, amikor 1914 augusztusában Európában kitört az I. világháború és hirtelen megnőtt a vasúti szállítási igény Amerikában.


Az 1369-es számú Atlantic mozdony várakozik a vonatával, amíg a conductor (vonatvezető) hordozható telefont (pályatelefont) használ, hogy utasítást kapjon

Black Diamond RR Museum Collection, [1]-ből


1913-ra az LV teljes fővonalán kiépült a telefonos forgalomirányítás.




Jóval azelőtt, hogy az USA közvetlenül belépett volna a háborúba, a vasutai forgalmán már látszott a háború hatása. A szövetségesek Amerikához fordultak élelemért, ipari termékekért és hadianyagért. Ezeket vasúton szállították a kikötőkbe és rakodták hajókra. A nemzet gazdasága hadi gazdaságként kezdett működni, bár ennek hatása az ottani mindennapi életre sokkal kisebb volt, mint az európai országokban.

Az LV-nek, mint fővonali, távolsági szállítónak nagy szerepe volt ebben a forgalomban. Azonban a keleti partra vitt tehervagon- és árumennyiség bedugította a parti teherpályaudvarokat és raktárakat. Nem volt elegendő teherhajó, és a meglévőket is ritkították a német tengeralattjárók.

1915 decemberének első hetében az LV 4.000 rakott tehervagonja állt a parti teherpályaudvarokon, mert a hajós elszállítás akadozott. A többi vasútnál sem volt jobb a helyzet. A torlódást csökkentendő az LV nem vett fel rönkfa- és liszt szállítmányt, bár ez bevételkiesést okozott. Felvett viszont hadianyagot, amit a partra szállított.

Ennek ellenére a következő hónapokban a teherpályaudvarok bedugultsága megmaradt. 
A hadianyagot, lőszert és robbanóanyagot sem volt hová kipakolni, az ilyen vagonok torlódása nagyban növelte a katasztrófa kockázatát.

Sokáig mégsem történt baleset. 1916. július 30-án azonban kis tűz ütött ki a rakodó mólón. A tűzoltók a helyszínre siettek, de hamarosan sok lövedék, és 14, dinamittal rakott bárka robbanása fogadta őket. A robbanás akkora volt, hogy a Hudson túlpartján lévő Manhattanben is betörtek ablakok, és a New Jerseytől északra lévő Connecticut államban is érezni lehetett.

A tűz elpusztított tizenhármat a raktározó cég, az LV tulajdonú National Storage Co. huszonnégy raktárából, hat rakodó mólót, több mint száz bárkát és nyolcvanöt tehervagont. Csodálatos módon kevés haláleset történt, de a katasztrófa (akkori) $20 millió kárt okozott.

A tűz eloltása után az LV és egy másik vasút, a CNJ vágányain vagy száz, robbanószerrel rakott és érintetlen vagont találtak, aminek nem lett volna szabad ott állnia. New Jersey állam hatósága elfogató parancsot adott ki az LV elnöke és felső vezetésének tagjai ellen, tömegszerencsétlenséget okozó tevékenység miatt.




Amerikának az I. világháborúba belépésének előestéjén az LV kiváló állapotban volt. Az újjáépítés majdnem befejeződött, és a vasút pénzügyi helyzete is erős volt. 1903 és 1907 között a teherszállítás mennyisége 19,2 millió tonnáról 28,1 millióra nőtt. A bevétel majdnem megkétszereződött, az 1903-as $7,6 millióról 1907-re $13,3 millióra.
A pályahossz 1.454 mérföldes csúcsot ért el. A fizikai növekedés évei elmúltak, fejlődést a hatékonyság növelésével érhettek el.

Az LV modern, szabványosított, és nagyon hatékonyan működő vasút lett.









Források:

 

  • Robert F. Archer: The History of the Lehigh Valley Railroad  [1]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS [2]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America  [3]
  • Eric Hirsimaki: Black Gold - Black Diamonds  [4]
  • Jim Boyd: The Late Great Lehigh, TRAINS 2002. június [5]
manhattani       

  2022. december 8.