A No. 5019 2-10-4-es (1'E2') segít két F7-esnek és két GP9-esnek a 34-es vonat vontatásában Abótól nyugatra, 1956. július 1-én

Jim Ehrenberger felvétele [7]-ből





A Santa Fe E. P. Ripley vezetésével lépett be a XX. századba. Folyamatosan fejlesztette a pályáit, a járműveit és a szolgáltatását. Ripley óvatosan épített új vágányokat, csak ha a forgalom nagysága megkívánta, és a jövedelmezőség igazolta, de folyamatosan vásárolt új járműveket. 1900-ban még csak 109 gőzmozdony, 582 tehervagon és 12 személykocsi volt a járműállományban. A járműrendelés a Santa Fe jellemzője lett, és ezt folytatta 1990-ig.

Ripley alatt született meg a Santa Fének egyik jelképe, a kereszt és a kör. A vasút ezt használta egészen a Burlington Northern vasúttal való egyesüléséig.

A jelkép születésére a bonyolultabb történet: Santa Fe tisztviselők összegyűltek, hogy jelképet találjanak a vasútnak. Egy ezüstdollárost körülrajzoltak, bele pedig egy keresztet. A kör a járművek kerekeit jelképezi, a keresztnek három jelentése van: a szélrózsa négy iránya, a Franciskánusok hordozta kereszt a délnyugati expedícióikon és a Nap pogány jelképe, amit a bennszülött amerikaiak (indiánok) használtak délnyugaton.

Annyi biztos, hogy a kereszt ismerős szimbólum volt az indiánoknak, és a spanyol keresztényeknek is.


             

A kereszt és kör jelkép egy GP20-as orrán Newtonban,
1963-ban


Hol Wagner felvétele [7]-ből





A Belen Cutoff


Más vasutakhoz hasonlóan a Santa Fe is változtatta a vonalai nyomvonalát, új jelzésrendszert alkalmazott és átépítette a pályák felépítményét, hogy elbírja a nehezebb mozdonyokat és vagonokat. A cél a forgalom költségének a csökkentése és a szolgáltatás minőségének jobbítása volt, mind az utasok, mind a szállíttatók számára. Az egyik legnagyobb vonalkorrekció a századforduló után a Belen Cutoff (átvágás) volt.

Mióta 1880-ban elkészült a vonal Észak-New Mexicóban Santa Fébe, a Raton és a Glorieta Pass gondot okozott a vonatoknak, Különösen a Raton meredek emelkedői lassították a vonatokat és költséges segítő mozdonyokat kellett alkalmazni hozzájuk. A
forgalom növekedésével a  századfordulón a Santa Fe második vágány építésével csökkentette a torlódást. Az 1897-ben épült alagút viszont csak egyvágányos volt, és túl kicsi is, az új tehervagonok nem fértek el benne. Újra volt szükség, ez 1908-ban nyílt meg. A régit is használták, később tágították, de végül 1953-tól nem használták tovább.

A második vágány nem oldott meg minden problémát, a nagy emelkedők miatt továbbra is kellettek segítő mozdonyok, egészen máig, a hosszú Burlington Northern & Santa Fe szénvonatokat megosztják, és segítő mozdonyok is tolják a meredek pályán, de még az expresszekhez is kell segítő mozdony.

1954. július 31-én már vagy egy éve eltűntek a gőzösök a Raton Pass vonalról, de a dízel vontatóknak is segítő mozdony kell.





1953-ban épült RSD5-ösök segítik az F3-akat az El Capitan expressz vontatásában a coloradói Morley közelében.

R. H. Kindig felvétele [7]-ből

Az RSD mozdonyok 700 tonnás vonatot vontathatnak, annyit, mint korábban a 3800-as osztályú 2-10-2-esek (1' E 1').




Hogy megszüntesse a kapacitást korlátozó helyzetet, a Santa Fe olyan nyomvonalat keresett, amivel a Raton Pass teljesen elkerülhető. Az új vonal 250 mérföldnyi pálya építését kívánta a Texas-i Texico és a new mexicói Belen között. A vonal Texicóba 1898-ban épült.

A Belen Cutoff vonal építése 1903-ban kezdődött, aztán pénzhiány miatt leállt, és csak 1905-ben folytatták. Az első vonal 1907. december 18-án haladt át rajta, de hivatalosan csak 1908-ban nyitották meg, amikor elkészült a tíz mérföldes összekötés a Raton Pass vonallal Dalles-nél.

A vonal mentén Texico mellett a Santa Fe új várost alapított, Clovis-t, járműjavító műhellyel és körfűtőházzal.


A Belen Cutoff vonal térképe Texico és Belen között

Steve Glischinski térképe [1]-ből





Clovis

1908. július 1-vel, a Clovis - Belen vonal megnyitásával, és a lubbocki vonal 1914-es befejezésével Clovis fontos vasútállomás lett.







Santa Fe térkép [7]-ből



Aztán az 1944-es bővítési programban a rendező pályaudvar kapacitását 1.420 vagonról 2.140-re növelték. 1927-ben az 1908-ban épült körfűtőházat is növelték. 1944-ben üveg blokkosra építették át, a blokkok az ablakokat helyettesítették, így a hálózat legmodernebb fűtőháza lett. Kilenc állásos mozdonyjavító műhely is épült, ahol 1954-ig javítottak gőzösöket. 36 2-10-4-es (1' E 2'), és sok kisebb gőzös volt ide állomásítva.

Clovis volt a Pecos körzet központja, ide tartozott a Clovis - Belen fővonal és a mellékvonal Carlsbad felé, ami a teljes hálózat egyik legtöbb bevételt hozó állomása volt, az itteni hamuzsír lerakat miatt.

Texas és Kalifornia között nyugat felé a GCF és a TDF, kelet felé a CTX és a BTX jelű tehervonatok jártak. A Clovis - Belen vonal volt a hálózat legnagyobb forgalmú egyvágányú vonala, ezért 1944-re ide CTC-t, központi forgalomirányító rendszert telepítettek.

Clovis és Houston között a California Special expressz járt, 1954 után pedig a San Francisco Chief.

(Most láttam meg a térképen, hogy a Las Vegas - Santa Fe - Albuquerque elkerülő irányt Indian Detournak, indián elkerülő vonalnak hívják, talán az indiánok használta Santa Fe Trail tiszteletére, ami mentén a Santa Fe vasút fővonala épült.)







1965 áprilisában M-190-es motorkocsi vitte a #25, 26-os vonatot Clovis-ból


Ken Christ fényképe [7]-ből


Előbb bepakolják az expresszárut és a postai küldeményeket, csak utána kapcsolják a vonathoz az ülőhelyes kocsit az utasoknak.









Amikor pedig az M-190-es szolgálatképtelen lett, egy PA mozdony vitte a #25, Clovis - Carlsbad vonatot, a képen 1967. április 29-én


Tom Hoffmann felvétele [7]-ből


A 2000 LE-s mozdony több mint elég volt a két kocsis vonathoz. (Az utasok úgy érezhették magukat, mint én, mikor Prágából a megszokott Tu-134-es helyett egy IL-62-es hozott Budapestre.)










Romlandó áruk vonatai gyakran használták a Belen Cutoff vonalat a sokkal meredekebb Raton Pass helyett, a rövidebb eljutási idő kedvéért.



Három EMD és két Alco mozdony mögött hűtőkocsik sora 1974-ben, a new mexicói Willardtól nyugatra 1974-ben

Mike Schafer felvétele [1]-ből







Egyéb fejlesztések


Nagy és erős gőzmozdonyok

Ahogy a XX. század elején a személy- és a teherforgalom nőtt, úgy nőtt a gőzmozdonyok mérete és súlya is. Ha egy hosszú vonatot két gőzös húz, nő a személyzetköltség. A Santa Fe és a gőzmozdonygyártók nagyobb mozdonyok tervein dolgoztak.

1902-ben a Santa Fe gépészeti osztálya a Baldwin mozdonygyárral működött együtt. 1903-ban a közös munka egy nagy mozdonyt eredményezett, egytengelyes első forgóvázzal, öt hajtott kerékpárral és 
egytengelyes hátsó forgóvázzal, ami a nagy tűzszekrény súlyát hordozta. Mivel korábban nem épült mozdony ilyen tengelyelrendezéssel, a 2-10-2-est Santa Fe-nek nevezték el. A következő tíz évben a Santa Fe 192 ilyen mozdonyt vásárolt, aztán 1919 és 27 között még 140-et.


A No. 3835, Baldwin gyártmányú 2-10-2-es mozdony 1927 körül Barstowban

Stan Kistler collection, SFRH&MS felvétel [8]-ból




Olajtüzelés a gőzösökön

A Santa Fe úttörő volt az olajtüzelésű gőzmozdonyok terén is. A hosszú sivatagi vonalaira szenet kellett szállítania, hogy feltöltse a vonatok mozdonyait. A szállítás magas költségeire ráadásként, néhány szénfajta rosszul égett, és a szén szikrát szórt a mozdony mögé, ami tűzveszélyt okozott.

1905-ben a Union Oil Company és a Santa Fe közös munkával fejlesztettek egy olajtüzelésű gőzmozdonyt. A san bernardinói nagy gyáregyüttesben egy kis 4-4-0-s (American) mozdonyt olajtüzelésűre építettek át. A művelet sikeres lett, és mivel nyugaton sok nagy olajmező van, a Santa Fe a legtöbb itteni mozdonyát olajosra építette át, csak a Chicago - Kansas City terület maradt szenes.


Gyors vonatok

A Santa Fe már a XX. század előtt is ismert volt arról, hogy a vonatai nagy sebességűek. 1889-ben Nelli Bly new yorki riporter körülutazta a földgolyót, kihívva Phileas Fogg képzeletbeli rekordját Jules Verne regényében, ami 80 nap volt. 1890-ben Bly valóságosan megérkezett San Franciscóba, és felszállt a Santa Fe vonatára Chicagóba. A vonat a távot 69 óra alatt tette meg, 37 mph (59,6 km/h) átlagsebességgel (1890-ben!). Ms. Bly 72 nap alatt ért New Yorkból New Yorkba, megdöntve ezzel Fogg 80 napos rekordját.

1895-ben másik gyors menet Kaliforniából Chicagóba 57 órás volt, és 1903-ban 52. De az országosan ismert, leghíresebb menet a Scott Special volt.


Walter Scott (nem a brit író) másik neve Death Valley Scotty, a halál völgye Scotty-ja egy excentrikus kovboj volt. Szerepelt Buffalo Bill Vadnyugati Show-jában, aztán megcsinálta a szerencséjét egy, a Death Valley fölötti kanyonban nyitott bányával. Gazdag lett.

1905. július 8-án besétált a Santa Fe Los Angeles-i jegyirodájába, és azt kívánta, hogy vigyék el Chicagóba 46 óra alatt. Ilyen rövid eljutási időt még addig sosem értek el Amerikában. Az útért 5.500 dollárt
kínált fel, akkoriban csillagászati összeget. A jegypénztáros kihívta a Santa Fe Nyugati Vonalak fő jegyértékesítési igazgatóját, John Byrne-t, aki úgy döntött, hogy meg tudják csinálni. A vonat másnap elindult Los Angelesből.

A Coyote
(prérifarkas) Special  háromkocsis vonat délután 1 órakor indult Los Angeles Grande Station-éről. A Santa Fe vasút felismerte a vonat óriási nyilvánosságteremtő értékét, és a közönségkapcsolati részleg gondoskodott arról, hogy a vonat útján mindenhol hírt adjanak róla. Hétvége lévén a vonat útján az állomásokon tömeg várta. Az 1905. július 9-e, 13 órakor indult vonat San Bernardinóban menet közben segítő mozdonyt kapott a Cayon Pass-re, ami a pass csúcspontja után szintén menet közben lekapcsolódott a vonatról. Summit és Barstow állomások között a vonat elérte a 96 mph (154,5 km/h) sebességet. A megrendelő, Scotty épp a külön a számára készített ételt fogyasztotta, ami a kanyargós pályán lerepült az asztalról.





A Scott különvonat útja

Railroad Museum of Pennsylvania térkép és grafika [1]-ből

Összevetve a mai vonatok menetidejével, a Scott Special menetideje Kalifornia és Chicago között figyelemreméltó.
Ugyan ez egyszeri alkalom volt, mégis megalapozta a Santa Fe hírnevét, mint nagy sebességű vasút a Középnyugat és Kalifornia között. Később több vonal is kiépült Chicago és Kalifornia között, a Scott Special követte irány maradt a leggyorsabb. Ezen jártak a Chiefs expresszek is.




A Santa Fe fél órával a vonat előtt pályamunkásokat küldött a vonalra, hogy ellenőrizzék a vágányt, a hidakat és a kitérőket. Arizona és New Mexico államok után a vonat felmászott a Raton Pass-re, utána síkvidéki vonalon haladt La Juntába, itt elérték a 90 mph-s sebességet. Út közben a menetirányító értesítette az állomásfőnököket, azok pedig a helyi hírforrások útján a lakosokat. Scotty táviratot küldött Roosevelt elnöknek. Chicago felé Cameronnál, Galesburg közelében a vonat elérte a 106 mph (170,6 km/h) sebességet.

A vonat július 11-én 11 óra 54 perckor érkezett meg Chicago Dearborn állomásra, 44 óra 54 perc menetidővel.
A rekord futás sebessége mellett az is figyelemre méltó, hogy a megrendelés után 24 órán belül indult a vonat. A Santa Fe vasút a máskor is használt mozdonnyal és kocsikkal teljesítette a gyors odaérést, ezzel azt bizonyította, hogy az AT&SF jó műszaki színvonalon működtetett vasút. Az egyetlen különlegesség az volt, hogy a SF eltakarította a Scott különvonat útjából az egyéb vonatokat. A vonat egyik mozdonyát, egy 2-6-2-est (1' C 1'), amelyik Needles-től az arizonai Seligmanig vontatott, megőrizték, és Sacramentóban, a California State Railroad Museumban állították ki.




Az I. világháború

Mikor Európában 1914-ben kitört az I. világháború, a Santa Fének erős, fejlődő 
vasút híre volt. Főként élelmiszert és hadianyagot szállított a kikötőkbe, a hajók pedig a háborútól megviselt országokba. Mikor 1917-ben az USA is belépett a háborúba, a vasúti forgalom felfutott, különösen az északkeleti vasutakon. Tartva attól, hogy torlódások és a vasutasok munkabeszüntetése akadályozza a szállítást és gyöngíti az ország háborús erőfeszítéseit, Woodrow Wilson elnök állami kézbe vette a vasutakat. Megalakították a United States Railroad Administration-t (USRA), mely működtette és fizette a vasúttársaságokat. A háború befejeztekor aztán az USRA visszaadta a vasutakat az eredeti tulajdonosoknak.

A Santa Fe jól viselte az állami irányítást. Jegyirodákat kombináltak más vasutakéival, a vonatok a legcélszerűbb irányokon jártak, függetlenül, hogy az melyik vasúté volt, és a vasúttársaságok javították egymás járműveit is.


A cél az volt, hogy a forgalom, különösen a teherszállítás zökkenőmentesen follyon. A vasutak veszteségei nőttek, amiket az állam fedezett. A veszteség számottevő része a növekvő bérekből származott, azokat pedig az állam emelte, mert félt a teherszállítást megbénító sztrájktól.

Ripley elnök mindig ellenezte a munkások szervezkedését. Több programot indított, amik növelték a dolgozók elégedettségét, és távol tartották őket a szervezetektől. Nyugdíjazási tervet indított, de még magazint is az alkalmazottaknak. Azok száma pedig jelentősen nőtt, a világháború idején az állami irányítás alatt 82.059 volt a létszám.

A szövetségi állam 1920. március 1-ével visszaadta a vasutakat a háború előtti tulajdonosoknak. Bár az állami tulajdonba vételt sikernek mondták, sok vasútra nagyon rossz hatással volt (a Santa Fére kevésbé), és nagyon sokba került. A következő nagy háborúban nem is ismételték meg.




Fejlesztések az I. világháború után

A világháború végeztével a gazdaság fejlődött, nőtt a népesség, és az elszállítandó áru is. Ripley elnököt William Benson Storey követte, és a Santa Fe vasút az ipart kiszolgáló részlegének a növelésébe kezdett. Míg a háború előtt és alatt a mezőgazdasági termények szállítása hozta a bevétel nagy részét, a háború után az ország ipari gazdasággá válásával az ipari részleg vált túlsúlyossá. A vasút nagy teheráru központot hozott létre Chicagóban, raktárat és irodaközpontot Dallas-ban és ipari központot Los Angelesben.

A Santa Fe fejlesztette a vonatozás műszaki hátterét, 1921 és 23 között modernizálta Albuquerque-et, 1924 és 27 között San Bernardinót és Clebourne-öt, később Texas vasúti létesítményeit. A vonalhosszat és a meredekséget csökkentendő új nyomvonalakat épített és bevágásokat nyitott. Több akkor nyitott vonala ma is fő útiránya a transzkontinentális tehervonatoknak Chicago és Los Angeles között. A Mississippi fölött Fort Madisonnál felnyíló híd épült, mely az 1887-es régit váltotta ki.

1929-ben a Santa Fe megvásárolt és a hálózatába olvasztott több kisebb vasutat, többek között a Kansas City, Mexico & Orient Railway-t (KCM&O), mely Wichita, Kansas és Alpine között járt, egykor Kansas City és a kaliforniai öböl összekötését tervezte a New Mexicóban lévő Topolobampo kikötővel (ez utóbbi pályázhat a leghülyébb nevű vasúti település címre is).

Másik megvásárolt vasút a Clinton & Oklahoma Western, (COW). 1928-tól a Santa Fe gabona- és élőállat szállítmány forrása lett.



Téglagyár a Santa Fe vonalán

John R. Signor collection [3]-ból

A Los Angeles Pressed Brick Company a közelben bányászott, alacsony fűtőértékű lignitet használt az égető kemencékben. Gyártott a normál mellett homlokzati és járda téglát, szennyvízcsövet és tetőcserepet. Sok eredeti Los Angeles-i épület készült ezekből a termékekből. A Santa Fe a
gyár létrejöttétől, 1896-tól szolgálta ki ezt a gyárat.




San Bernardino teherpályaudvar és nagy műhely fontos csomópont a Santa Fe vasút hálózatán.


San Bernardino állomás és teherpályaudvar képe 1913-ból

R. P. Middlebrook, SFRH@MS Collection [3]-ból


Az állomást a hűtőkocsik uralják. A keletről vonatban érkező kocsikat műszakilag felülvizsgálják és javítják, ha kell. Ezután a Precooler (előhűtő) állomásra viszik, ahol tisztítják és előtöltik jéggel (vagy szárazon hagyják és tárolják, ha a kocsira pillanatnyilag nincs szükség). Ezután a kocsikat visszaviszik a rendező pályaudvarra, ahol vonatokban mennek a terménnyel megrakás helyszínére.







San Bernardino az 1920-as évekbeli nagy felújítás után, az 1970-es években

Jim Boyd felvétele [1]-ből


A korszerűsítés a teherpályaudvart és a javítóműhelyt (a kép hátterében) az egyik legfontosabb vasúti ponttá tette a Santa Fe hálózatán.




A bővítések a Santa Fét az Egyesült Államok legnagyobb vasúttársaságává tette, és ezt a címét sok éven át őrizte. A csúcs vonalhosszát 1931-ben érte el, 13.568 mérföld volt. De miközben 1920-tól a hálózat hossz nőtt, az utasszám csökkenni kezdett. 
Az 1929-es tőzsde csőd és az azt követő gazdasági válság a helyzetet tovább rontotta. De a Santa Fe nem az a vasút volt, amelyik harc nélkül átengedi az utasait a személyautóknak. Az 1930-as évek közepétől lépések sorozatát tette, mely a vasútnak kiváló kiszolgáló hírét keltették, és sok utast visszahódított az egyéni közlekedéstől a vasútira.








Források:

  • Steve Glischinski: Santa Fe Railway [1]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American Railroads [2]
  • John R. Signor: (Santa Fe) Los Angeles Division [3]
  • George H. Drury: Santa Fe in the Mountains [4]
  • Allan E. Lee: American Transportation, Heritage Series [5]
  • Michael Krieger: Where Rails Meet the Sea [6]
  • Lloyd E. Stagner: Santa Fe 1940-1971 In Color Vol. 1-3 [7]
  • Larry E. Brasher: Santa Fe Locomotive Development [8]
manhattani      

  2024. április 15. 





Korrektúra