Legenda: Al Capone, a chicagói gengsztert többedik elítélése után különvonaton vitték az Alcatraz börtönbe.

Tény: majdnem. Több vonaton és más közlekedési eszközön is vitték oda.

 



              Al Capone,
az 1-es számú közellenség



Kalandos úton, több vonattal és más közlekedési eszközzel vitték keletről, Atlantából a nyugati partra, Kaliforniába


                       Kép a chicagói Daily Times 1931. február 10-ei számából




Al Capone erős őrizet alatt utazott Amerikában keletről Kaliforniába. Olyan közlekedési eszközökkel vitték, hogy minél kisebb esélyt adjanak szabadítási kísérletnek. A San Francisco melletti öbölben lévő szigetbörtönben, az Alcatrazban tartották fogva. Utazása történetéből kiderül, hogy hányféle személyiség bújt meg egy emberben: az üzletember, a családszerető, a bűnöző csoport főnöke és a vasútkedvelő. 




Az indulás Alcatrazba

1934. augusztus 19-én őrei kora reggel ébresztették mély álmából Al "Scarface" (sebhelyes arcú) Caponét, a chicagói maffiafőnököt az Altanta Szövetségi Börtönben, ahol adócsalásért és a szesztilalmi törvény megsértéséért kapott büntetését töltötte. Négy őr kíséretében
utolsóként szállt fel a Southern Pacific vasút vonatának egy módosított kocsijába, 53 társával együtt..

A sajtó "Forty Thieves Special"-nek (negyven tolvaj expressznek) hívta a vonatot, utalva ezzel arra a Pennsylvania vasútnak a New York és Chicago közötti vonatára, amelyen Al Capone szabad emberként szívesen utazott. Akkor még nem volt az üléshez bilincselve.

Míg a börtönben aludt, Capone valószínűleg nem hallotta, hogy a Southern Railway tolatómozdonya a börtönkapuhoz tolt két vasúti kocsit. Röviddel éjfél után a kapu kinyílt, és a mozdony betolta
a két kocsit a börtön területére. Az Atlanta Szövetségi Börtön a város belvárosától délkeletre fekszik. A két kocsi az amerikai börtönrendszer több megrögzött lakójáért jött, hogy erősen őrzött vonatban átszállítsák őket az országon.

.

A vonaton utazott "Frisco Eddy" O'Brien és Eddy Colson vonatrablók, Alvin Crip, a chicagói gengszter és még többen, de egyikük sem volt annyira híres, mint "Az egyes számú közellenség", Al Capone.

Akkorra már az egész ország ismerte Capone történetét. Kedvelte a média, és hollywoodi filmek témája lett. Az "Untouchables" (nálunk Érinthetetlenek címmel ment, de talán a Megvesztegethetetlenek jobb szó lenne, csak az filmcímnek bonyolult szó). A filmben Eliot Ness szövetségi rendőr
a korrupt rendőrségből megvesztegethetetlen csapatot válogat, és lecsap a bűnözőkre.

A gengszter valóságos története nagyon különbözik a filmekben ábrázolttól. Ez az ember működtette a chicagói alvilágot, "Ellátó"-nak hívták, mert a szesztilalom idején italt, szerencsejátékot és bordélyházakat nyújtott az ezt kívánó vásárlóknak. A 20-as években emellett vasútbarát, zene- és ökölvívás rajongó és családszerető volt. A hozzá közel állók tisztelték ezért.



Al Capone 1932. május 4-én az Atlanta Union Stationre érkezik

Associated Press felvétel [2]-ből


Az állomásról az Atlanta Federal Penitentary-be (szövetségi börtönbe) viszik, akkor még nem közvetlen kocsival.








Al Capone rövid életpályája

1899. január 17-én született New York Brooklyn negyedében, Nápolyból származó szülőktől. Hatodikban kimaradt az iskolából és ezután egészen másfajta képzettséget szerzett. Olyanokkal működött együtt, akik az Egyesült Államokban elsőként építettek fel több szintű bűnözői hálózatot.

A pozíciója elismerést váltott ki a köreiben. Mégis, míg egy new yorki bárban dolgozott Coney Islanden, figyelmeztetésként késsel megvágták az arcát, ekkor kapta a "scarface"
(sebhelyes arcú) becenevet. Egy darabig könyvelőként dolgozott egy Baltimore-i cégben, de 1921-ben Chicagóba ment és csatlakozott két korábbi barátjához. Ott átvette egy, golyók által elhunyt gengszter területét, éjszakai klubokat működtetett és kábítószert árult.

Az idő múlásával Torrio barátja a város legnagyobb maffiafőnöke lett, Al Capone pedig a hadnagya. Nagy kiugrása az alkoholtilalmi törvény életbe lépésével történt. Beszállt a szeszcsempészetbe, és ami ezzel járt, mulatók és titkos bárok üzemeltetésébe.
Begyújtotta a rakétát .

Capone és Ralph testvére a csúcsra tört Chicagóban és Cicero elővárosban. Egyik barátja erőszakos halált halt, mások, mint Torrio, aki túlélt egy tömegmészárlást, inkább elhagyták a várost. 1920 végére Capone "szolgáltató" szervezetének éves jövedelme 100 millió USD lett, mai értéken 1,2 milliárd dollár.

Szupersztárrá válik

Az 1920-as évek közepére Al Capone népi hőssé vált, a gyakori fegyverhasználata ellenére. Tudatosan PR stratégiát épített fel, ezt Harry Read, a Chicago Evening American újság szerkesztője tanácsolta neki, és Capone, mint a szállodák legális tulajdonosa sikerrel teljesített. Capone beszállt a baseball sportba, és megalapította a Cotton Club nevű jazz klubot, amit testvére, Ralph működtetett. Támogatott (és megvett) politikusokat, és a nagy gazdasági válság alatt ingyenes leveskonyhákat működtetett. Amikor arról kérdezték, hogy honnan van a vagyona, hogy ezeket mind teheti, sosem hazudott. "Igen, megsértettem az alkoholtilalmi törvényt. De ki nem?!"

Üzleti és magán útjait New Yorkba és a floridai villájába mindig vonaton tette. Karácsonykor európai stílusú karácsonyfát állított igazi gyertyákkal, és a fa körül vasútmodell körözött.

A vasúti utazásainak gyakorlati oka volt. Ha autóval mentek, a rendőrség gyakran megállította és igazoltatta őket. A vonaton nem kellett ilyennel szembesülnie.








Al Capone szerencsecsillaga süllyedni kezdett, amikor 1926-ban egy fiatal pisztolyhős megölt egy állami vizsgáló személyt Chicagóban. Politikusok és a sajtó Al Capone és bandája nyakába varrták az esetet, bár ő ezt tagadta, és bizonyíték sem volt ellene. Három évvel később a nevét ismét összefüggésbe hozták a chicagói, Valentin napi mészárlással, amikor egy banda számolt le a konkurenciával. (Az esetet vígjátéki formában feldolgozták a "Van aki forrón szereti" c. filmben.) Capone ismét tagadott.

Ezt már Hoover, az USA elnöke is megelégelte. Utasította névrokonát, John Edgar Hoovert, az FBI igazgatóját, hogy számoljon le Al Caponéval.

Kevesebb mint két hónap múlva Al Capone rács mögé került. Május 16-án autóval indultak a New Jersey-i Atlantic Cityből, egy gengszterkonferenciáról New Yorkba, de az autó út közben elromlott, ezért vonatra szálltak Philadelphiába, ott a jegyüket átíratták New York helyett Chicagóba. Két philadelphiai rendőr felismerte Al Caponét az utcán, megmotozták, és fegyvert találtak a kabátja zsebében. Letartóztatták, és a bíró
a pennsylvaniai börtönben letöltendő egy évre ítélte.

Megengedték, hogy bútorokat hozzanak neki a börtönbe. A szegényes körülmények ellenére cellájának berendezése némi ízlésről tanúskodik.


Al Capone cellája Philadelphiában, első börtönbüntetése idején

Internet



Megtört a jég, elveszett Al Capone sérthetetlenségi mítosza. 1931-ben rászállt a Fed, az amerikai pénzügyminisztérium. Kevesellték a rohamosan gazdagodó cégeinek a jövedelemadó bevallásaiban szereplő összegeket. Bűnösnek találták, és 11 évi börtönbüntetésre ítélték.

Ugyanebben az évben, amíg folyt ellene ez a vizsgálat (és mely alatt szabadlábon védekezett), a Cook megye börtönébe zárták. A rácsok mögül irányította a birodalmát, és vastagon megvesztegette az őreit, egy börtönőrt elkaptak, amint Al Capone luxusautójában utazott.

Közben ügyvédei az amerikai legfelső bírósághoz fellebbeztek, de az visszautasította azt. Ezért másnap öt rendőrautós karaván vitte Al Caponét a chicagói Dearborn Stationre, és a Dixie Flyer expressz végéhez csatolt különkocsiban a gengsztert az atlantai, erősen őrzött börtönbe vitték.
Dearborn állomáson Al Capone pózolt a fényképészeknek. A kocsiban egy autótolvajjal kellett megosztania a fülkét, akit Floridába vittek. A többi fülkét rendőrök és FBI ügynökök töltötték meg.

A vonatút alatt a pálya mentén sok ember gyűlt össze, remélve, hogy egy pillantást vethet a maffiafőnökre. Ahol a vonat megállt, az emberek a kocsihoz jöttek. Az atlantai börtönben Al Capone a cipőműhelyben dolgozott és pihenésképp kártyázhatott. A börtönorvos szifiliszt állapított meg nála.

Közben a börtönhatóság olyan helyet keresett számára, ahol elszigetelhetik a társadalomtól. Így találtak rá egy elhagyott katonai börtönre a San Francisco öbölbeli Alcatraz szigeten.






Al Capone útja Atlantából Kaliforniába


Jay Smith térképe [2]-ből


Al Caponét két vasúti kocsival vitték az atlantai börtön vágányáról a vasútállomásra, és ott a kocsikat a menetrend szerinti Washington-Atlanta-New Orleans vonat végéhez kapcsolták. 6:10-kor nyugat felé indult az Atlanta & West Point vasút vonalán és 9:30-ra ért New Orleans-be.





Nem ebben, de hasonló vonatban vitték a gengsztert New Orleans-be.

A Dixie Flyer expressz a georgiai Smyrnánál

Rail Photo Service képe [2]-ből


New Orleans-ban a kocsikat átvette a Southern Pacific (SP), hozzájuk kapcsolt egy öreg Pullman hálót és a kocsikat különvonatként vitte Kaliforniába.

A hivatalok titokban akarták tartani a vonat útvonalát, hogy csökkentsék a kiszabadítási kísérlet esélyét, de ez nem sikerült.





1934. augusztus 22-én a kaliforniai Triburonban sokan kimentek az állomásra, remélve, hogy megpillanthatják a híres gengsztert

San Francisco History Center, San Francisco Public Library kép, [2]-ből

A Texas-i Del Rióban a nézők olyan közel jöttek a kocsihoz, hogy az őrök támadástól tartottak. Az emberek gúnyos nevetést hallottak a kocsiból.







A különvonat augusztus 22-én, 5:45-kor érkezett Kaliforniába, Martinezbe, San Franciscótól 35 mérföldre északnyugatra. A sajtó találgatta, hogy hogyan viszik "az utasokat" Alcatrazba, amely sziget, nincs híd onnan a szárazföldre. A vasút az út végére meglepetéssel szolgált.

Az SP észak felé vitte a vonatot Napa Junctionig, ott átadta a Northwestern Pacific-nek. Az majdnem teljes körön ment a vonattal Black Point, Ignacio és San Rafaelen keresztül. Az esetleges kiszabadítási kísérletek meghiúsítására a vonatra hamis papírokat állítottak ki, "53 crates of furniture", 53 bútorláda szállítólevelett írtak a személykocsikra.

Triburonban a vonatot
erős őrizet alatt rátolták egy vasúti kocsikat szállító kompra, ami a Sea Rover vontatóhajóhoz volt kapcsolva.


Az Al Caponét és őreit szállító kocsikat 1934. augusztus 22-én az apály-dagály kapun keresztül a kompra tolják

Wnp 14 3035 jelű kép egy magángyűjtő jóvoltából, az OpenSFHistory-ban, az Internetről



Triburonban teherpályaudvar van. Nem láttak ott személyvonatot vagy 25 éve. Az arra járók rácsodálkoztak a személykocsik ablakából kinéző kék egyenruhás fegyveresekre, és a kocsikat körülvevő, csőre töltött fegyvert hordó őrökre. Egy viadukton is kormányemberek álltak, a kezükben tommy géppisztolyokkal. A vasúti műhely dolgozóinak megmondták, hogy ha valami nem menne a tervek szerint, el kell menniük.

A vonatot a kompra tolták. Egy alcatrazi börtönőr tartotta távol a vonattól a 200 kíváncsit és a riportereket. A vízen a Coast Guard (parti őrség) hajója tartotta távol a komptól az idegen hajókat.

A riporterek hajókat béreltek és követték a kompot, rajta a vonattal, keresztül az öblön, át a félig kész Golden Gate híd alatt, egészen az Alcatraz sziget kikötőjéig.

A Red Stack Co.  bárkáját a vontatóhajó Webster Hargins kapitány parancsnoksága alatt Alcatraz szigetére vitte, ahol "az utasok" kiszálltak.



Korabeli kép Al Capone vonatáról, ahogyan a kompra tolják

San Francisco Public Library, History Center kép




Kocsik a kompon

OpenSFHistory/wpn14.3048 jelű kép


A vontatóhajó a kompon túl, háttérben az Angel sziget. A riporterek hajóit a komptól biztonságos távolságban tartotta a Coast Guard (parti őrség).


Ott a riporterek a távolból láthatták, hogy a börtöntöltelékeket összeláncolva vitték fel egy meredek úton a börtönépületbe.

Al Capone az első polgári rab volt az Alcatraz szigeti börtönben. Nemsokára újabb bárka, rajta vasúti kocsik, bennük elítéltek érkeztek, szeptember elején a Kansas-i Leavenworth szövetségi börtönből, többek között Harvey Bailey bankrablóval és George (géppisztoly) Kelly gengszterrel.

A kocsik 1934. augusztus 22-én Alcatrazba érkeztek

San Francisco History Center, San Francisco Public Library képe, [2]-ből






Alcatraz, a korábbi katonai börtön, az 1930-as évekre polgári, maximal security (legnagyobb biztonságú) börtönné átépített épületcsoport

Internet


Alcatraz börtönsziget ma, turista központ.

Internet


A "shop"-ban börtönőr sapkát, sőt ruhát, játékbilincset, az egykorihoz hasonó csíkos, "WARDEN" (őr) feliratú bögrét is lehet venni.





Capone élete a börtönszigeten

Ő lett a 85-ös számú rab. A börtönparancsnokság az édesanyjának, a feleségének és a fiának engedte meg, hogy meglátogassák. Ők vonattal utaztak Chicagóból San Franciscóba.

1939. január 6-án a szervek
Al Caponét kompon Oaklandbe küldték (Oakland a San Franciscói öbölnek a nagyvárossal ellentétes partján van). Oaklandből vonattal egy Los Angeles-i börtönbe szállították, ahol az adóvétségért kapott büntetését töltötte. Novemberben elegánsan felöltözhetett, és U. S. marsallok őrizetében újra vonatra szállt, és menetrend szerinti vonattal keletre, Pennsylvaniába vitték. Január 16-án egy korai órában leszálltak a Pennsylvania vasút Harrisburg állomásán, és a közeli Lewisburg börtönébe mentek, ahol 7 és 1/2 éves börtönbüntetését töltötte le.

Al Capone Alcatrazban az utolsó hónapját a börtönkórházban élte. Szifilisze elhatalmasodott, és ez erősen kihatott az agyára is. A hozzátartozói egy Baltimore-i kórházba vitették, ahol a John Hopkins kórházból egy kiváló agyspecialista kezelte. Ennek ellenére már sosem lett a régi.
Életének utolsó szakasza

Kiengedték a börtönből, mivel egészségi állapota miatt már nem volt veszélyes a társadalomra. Ezután élete nagy részét Miami Beach-i otthonában töltötte. Lábadozott, horgászott, kártyázott és szivarozott, mint a régi időkben.  Emlékezett régi vasúti utazásaira, akár a gyermekkorából is, mikor nagybátyjával
vonattal Chicagóból Miamibe utaztak, családi fülkében.

Al Capone röviddel 48. születésnapja után Miami Beach-en halt meg, stroke-ja és tüdőgyulladása volt. Ezután vitték Floridából Chicagóba eltemetni, ekkor gépkocsin.

Ma a történészek vitatkoznak Al Capone szellemi, és tetteinek hagyatékán, miután napvilágra kerültek a tények "ellátó" szerepéről (nem csak gengszter volt, de bordélyházak, kocsmák üzemeltetője és kábítószer kereskedők működtetője is). Egy hagyatékát unokahúgának a lánya idézte. Al Capone azt mondta: "Van egy unokám, aki vasútbarát..."








Források:

  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS    [1]
  • Jackson McQuigg írása a TRAINS 2012 áprilisi számában [2]
  • Mike Schafer: Classic American Railroads [3]
Tomori László      

  2023. február 20.