A Milwaukee vasút villamos tehervonata érkezett Three Forks állomásra

Sanford Goodrick, William C. Janssen felvétele [3]-ból

A vonat élén E79 és E78, a Little Joe mozdony tehervonati változata 



Mind a gőz-, mind a dízelmozdonynak komoly hibája van: magukkal kell cipelniük az energiájukat termelő szerkezetet. A gőzmozdony ráadásul a szabadba engedi a víz hevítéséhez használt hőenergia több mint 80%-át.

A villamos vontató jármű külső forrásból, vezetéken kapja az energiát, ezért ugyanolyan teljesítmény mellett könnyebb, mint más üzemű vontatók, emellett
egy ideig a névleges teljesítményüknél jobban terhelhetők. Hátrányuk, hogy üzemük villamos rendszer kiépítését kívánja, de ezt sok helyen több előnyük ellensúlyozza, másrészt van, ahol villannyal kell vontatni. Vannak olyan vonalak, ahol vagy a hatóság, vagy az ésszerűség csak a füst nélküli vontató használatát engedi meg, például mélyállomásokon.

Ezért a vasút fejlesztői nagyon korán felfedezték a villamos üzemet, és igyekeztek megbízható, nagy teljesítményű és gazdaságos rendszert kiépíteni.




 1. rész: A vasúti villamos vontatás kezdetei



Amint az ipari technológia lehetővé tette, a fejlesztők elkezdték a villamos energiát felhasználni a vasúti vontatásban.

1879-ben Werner von Siemens cége bemutató villamos vasutat járatott a Berlini Ipari Vásáron

Felvétel a Siemens A.G.-től [2]-ből


A 450 mm nyomtávolságú pályán az 5 Le-s kis mozdonyt 150V egyenfeszültség hajtotta 8 km/h legnagyobb sebességgel.

A mozdony sikerének hatására a vásár után Berlin elővárosában városi villamos vonalat nyitottak.




Mivel mind a gőz-, mind a dízelmozdony maga állítja elő a szükséges energiát, haladásához csak vágányra van szüksége. A villamos vasúti üzem teljes infrastruktúrát igényel: a központi villamos tápellátót és az elosztó rendszert.


Az egyenfeszültségű (DC) rendszerek

A legkorábbi vasút villamosítás az utcai villamosokhoz hasonlóan viszonylag kis, 500 - 600 V körüli feszültséget használt. Az egyenfeszültségű soros vontatómotor karakterisztikája jól illeszkedett a vasúti vontatás igényeihez. E rendszernek azonban komoly hátrányai is voltak: a kis feszültség mellett nagy áramerősség kellett a nagy vontatási teljesítményhez, a nagy áramerősségnek a vontatóhoz, legtöbbször  mozdonyhoz juttatásához nagy keresztmetszetű vezetőre, harmadik sínre volt szükség, és
sűrűn kellett a pálya mentén a villamos ellátó alállomásokat is telepíteni.

Ezen hátrányokat nagyban csökkentette a General Electric 1906-ban kifejlesztett nagyfeszültségű, 1.000 - 3.000V-os DC rendszere, mely jelentősen csökkentette az áramerősséget, így lehetővé tette felsővezeték használatát és az alállomások számának csökkentését.

A váltakozó feszültségű (AC) rendszerek

A váltakozó feszültség másodpercenkénti pólusváltásának számát Hertz-cel (Hz) adjuk meg. Ezt Heinrich Rudolf Hertz német fizikusról nevezték el.
A váltakozó feszültségű energiát általában 3 fázissal állítják elő (a háromfázisú energiaátvitelt Tesla találta fel) és három vezetékes rendszerrel továbbítják.
Korai európai rendszerek, és 1909-ben az amerikai Great Northern a Cascade alagútban villamosított három fázissal, a nagy hatásfokú indukciós motorok felhasználásával kiváló átvitelt és teljesítményt értek el, de a rendszer nagyon bonyolult és költséges volt.

A németek a korai váltakozó áramú vasúti vontatásnál három felsővezetéket alkalmaztak
.




  Az AEG kísérleti, háromfázisú nagysebességű motorkocsija

Rajz [2]-ből

Ezt a normál nyomtávú motorkocsit változó, 10.000 és 14.000 V közötti, háromfázisú feszültséggel táplálták, a frekvencia 38 és 48 Hz között változott. A feszültségcsökkentő transzformátorokkal táplált hat vontatómotor egyenként rövid ideig 750 Le leadására volt képes, így a jármű 130 km/h legnagyobb sebességet ért el.




A háromfázisú táplálást átvihették a járműre két felsővezetékkel is, a harmadik vezetőnek a sínt használták. Később, és a legtöbb mai rendszerben a járművet csak egy fázissal táplálják, egy felsővezetékkel, és a futó sínt használják áram visszavezetőnek.

A váltakozó feszültséget transzformátorral könnyedén lehet növelni vagy csökkenteni, így megvalósítható a nagyfeszültségű, kis veszteségű továbbítás és az alacsonyabb feszültségű felhasználás, ez
az AC rendszernek nagy előnye a DC-vel szemben.

A váltakozó feszültségű vontatómotor táplálás hátránya, hogy az ott használt, általában kommutátoros motor bonyolultabb, nehezebb és drágább, mint a DC üzemben használt soros motor, és az országokban szokásosnál kisebb frekvenciát igényel, az 50-60 Hz-cel szemben Észak-Amerikában 25 Hz-et használtak. ( Európa több vasútja 16 2/3 Hz frekvenciát használ. Kandó Kálmán hatalmas érdeme, hogy elsőként
használta az ipari, 50 Hz-es frekvenciát a nagyvasúti vontatásban. )
A váltakozó feszültségű táplálást kombinálják a vasúti vontatáshoz kiváló karakterisztikájú DC vontatómotorok alkalmazásával, ehhez viszont a tápfeszültséget egyenirányítani kell. Miután ezt megoldották, robbanásszerűen terjedtek a váltakozó feszültségű, egyfázisú rendszerek, egyes egyenfeszültségű táplálású vasutakat pedig váltakozó feszültségűvé alakítottak.

Legelőször 
a mozdonyon elhelyezett motorgenerátorral egyenirányítottak. A XX. század 50-es éveiben megjelentek másfajta egyenirányítók, Amerikában a New Haven társaság EP-5, Jet mozdonyán higanygőz egyenirányítót használtak. Később egyeduralkodó lett a szilárdtest félvezetős egyenirányítás, mint a magyar vasút V43-as, Szili mozdonyaiban is.





Az első villamos vasutak Amerikában

Antonio Pacinotti olasz fizikus 1860-ban elkészítette az első, ipari méretekben is használható villamos generátort, ez lehetővé tette villamos motoros járművek használatát. A XIX: század végén amerikai fejlesztők és feltalálók, köztük Thomas Alva Edison is, készítettek egyre jobban működő villamos vasúti rendszereket. Első, a gyakorlatban is jól működő
Fran J. Sprague utcai villamosa volt a virginiai Richmondban.

Sprague tervezte ezt a villamos hajtású forgóvázat, és 1886-ban kísérletképpen alkalmazták a Manhattan Elevated Raiway-en

Middleton Collection képe [1]-ből

1893-ban a chicagói World's Columbian Exposition-on a nagy forgalmú magasvasút olyan jól működött, hogy a város gőz vontatású magasvasútja azonnal a villamos hajtást alkalmazta. New York nagy magasvasúti hálózata 1903-ra tért át teljesen villamos üzemre.






Amerikában a vasút villamosítást még az előtt tekintették ígéretes lehetőségnek, mielőtt ipari technológiája kialakult volna. 1880-1881-ben a Northern Pacific Railway elnöke és pénzügyi befektető anyagilag is támogatta Edison villamos mozdony kísérletét és fejlesztését. 1887-ben W. M. Schlesinger épített egy 7 és fél tonnás villamos mozdonyt, amely Pennsylvaniában 100 tonnás szénvonatot húzott. 1892-ben a NP vezetősége megvalósíthatósági tanulmányt rendelt Chicago elővárosi vasúti hálózatának villamosítására. Egy évvel később a Baldwin Locomotive Works 60 tonnás, 1000 Le-s villamos mozdonyt készített, mely a Chicago környéki vasutak mozdonyának prototípusa lett volna. Sajnos a NP csődje megakasztotta a projektet, és a mozdony sosem járt vasúti forgalomban.
Az abban az időben alakult General Electric (GE) nevéhez méltóan aktív volt a villamos vasút fejlesztésben. Amellett, hogy ő építette a Columbian Expositionön járó Intramural Railway-t (falon belüli vasutat), kiállított egy négytengelyes, 30 tonnás villamos mozdonyt, mely nagy figyelmet keltett. Ezután ez a cég és a konkurens Westinghouse a New Haven és a Pennsylvania vasút több mellékvonalán kísérleti villamos rendszert épített ki. De még mielőtt megjelent volna a Columbian Expositionön, 1892 elején a GE szerződést írt alá a Baltimore & Ohio vasúttal az akkor épülő 3 mérföld hosszú Howard Street alagútjának a villamosítására.




A Howard Street alagút villamosítása Baltimore-ban




A Baltimore & Ohio Railroad (B&O) az USA első nyilvános, közforgalmú vasútja 1835. május 24-én nyitotta meg első vonalát a Baltimore-i Pratt Street és Ellicott's Mills állomások között. (Ellicott's Mills az USÁ-ban a legrégebbi vasútállomás.)

Baltimore vasúthálózatának részlete

[4]-ből.

A teljes hálózat



A Baltimore városán át a Philadelphiába és New Yorkba tartó vonatok számára, elkerülendő a lassú kompozást,
a B&O tulajdona, a Baltimore Belt Railroad az öböl alatt alagutat fúrt.


                                     
A vasúthálózat további terjeszkedésével vasútvonal vált szükségessé  a B&O belvárosi állomása, Camden, és az attól északra lévő távolsági vasútvonalak között. A forgalmas városi utca elfoglalása helyett alagutat fúrtak a Howard Street alatt Camdentől a Mount Royal teherpályaudvarig. A környékbeli lakosság tiltakozott az emelkedőn keményen dolgozó gőzmozdonyok füstje ellen, ezért a vasút megígérte, hogy villamosítja a vonalat. Merész ígéret volt, mert addig az USÁ-ban, de talán a világon sem volt még nagyvasúti fővonali villamos vontatás.

A terv szerint Camdentől észak felé az emelkedő alagútban a teljes vonatot mozdonyostól villamos mozdony vontatja. A vonat meg nem bontása modern megoldás, a XX. század utolsó harmadában a London - Edinburgh között járó, 225 típusú villamos motorvonatokat az 
Edinburgh-on túli nem villamosított vonalakon a dízelmozdony a motorvonatot a hajtófejével együtt vitte.

Baltimore-ban az alagút után a villamos mozdony leakad, onnan
a vonatot a gőzmozdony viszi tovább. A villamos mozdony az alagút egy másik, nem villamosított vágányán a lejtőn üresen gurul vissza Camdenre a következő vonatért. Éppígy az északról az alagútba érkező vonatok a lejtőn, az alig füstölő mozdony  mögött gurulnak Camden állomásig.



Az alagút és környékének térképe [4]-ből





A B&O expresszvonata egy President
osztályú Pacific mozdony mögött gördül be
Mount Royal állomásra


Baltimore & Ohio felvétel [6]-ból

A vonat
  továbbindulás után a nem dolgozó, így nem füstölő mozdonnyal az alagút lejtőjén gurul majd Camdenig.

Kétcsöves, csövenként két vágányos alagutat terveztek. A munka nehéznek ígérkezett, mert a város alapját képező kavicsos hordalékban kellett fúrni. Az építési szerződést 1890. szeptember 12-én írták alá.






Az alagutat 1895. május 1-én adták át a forgalomnak. Mivel akkor még nem volt kész a villamosítás, a személyvonatok gőzmozdonyaiban a kisebb füsttel égő koksszal tüzeltek, a tehervonatok pedig kerülő útvonalon, az öblön kompon átkelve jártak. Ugyanaz év augusztus 4-én aztán a villamos mozdonyok átvették az alagútban az emelkedőn haladó vonatok vontatását, ekkor a kompszolgálat meg is szűnt.

A Camden állomásra dél felől érkező és onnan tovább menő vonatok az állomástól délre lévő Henrietta Streettől ereszkedtek a Howard Street alagút szintjére. 

Camden állomástól villamos vontatással haladtak az emelkedő alagúton Mount Royal állomásra.

A villamos üzemmel a B&O vasút több elsőséget is szerzett. Elsőként tett villamos mozdony próbautat nagyvasúti fővonalon, a No. 1-es, 1895. június 27-én. Az üzemkezdésre a General Electric Company három 96 tonnás közvetlen hajtású gépet épített. A mozdonyok 20 mph (kb. 36 km/h) sebességgel vontattak.





A Baltimore & Ohio No.1-es villamos mozdonya az alagút északi portáljának közelében


Middleton Collection [1]-ből

A mozdonyon és körülötte a büszke személyzet és a hivatalos személyek annak örülnek, hogy 1895 júniusában először érkezett meg
villamos mozdony vontatta fővonali, menetrend szerinti tehervonat.

Mint a képről látható, a mozdony nem felsővezetékről kapja a villanyt, hanem magasan elhelyezett harmadik sínről. Akkor még nem ismerték a felsővezetéki rendszer fizikáját. Ilyet elsőként majd a New Haven vasút épít a bejáró vonatai számára New Haven felől New Yorkba. Később a harmadik sínt a B&O a ma szokásos módon, lenn a vágány mellett helyezte el.



A villamos mozdony műszaki adatai:

Típusa: vonali villamos mozdony
Nyomtávolsága
: 4 láb 8 1/2 hüvelyk (1435 mm)
Hajtása
: 675 V egyenfeszültség merev felső vezetőről, négy, áttétel nélküli, egyenként 360 Le-s (270 kW-os) motor
Vonóerő
:  45 000 font (201 kN) [2], 56 000 font,  [7]


Súly
: 192 000 font (87 metrikus tonna)
Legnagyobb tengelyterhelés
: 48 488 font (22 t)
Hossz
: 27 láb 1 1/2 hüvelyk (8 268 mm)
Tengelyelrendezése
: B'o+B'o
Legnagyobb sebessége
: üresen 60 mph (96,5 km/h)






                               A No. 1-es mozdony vonattal


                               B&O felvétel [6]-ból

A villanymozdony és a vonat Camden állomás mellett áll, valószínűleg 1895-ben. Beállított fénykép, az alagútból Camden felé tartó vonatok sohasem jöttek villamos mozdonnyal.

A képen a mozdony áramszedője a vonal feletti harmadik sínről veszi a villanyt. Az alagútban a harmadik sínt a falhoz erősített függesztők, míg az alagúton kívül oszlopsor tartotta.

Még a kis mértékben füstölő gőzmozdonyok is lerakódást okoztak
a felső vezetőn, aminek az eltávolítása növelte a karbantartás költségét. Végül 7 évi működés után 1902 márciusában a harmadik sínt a ma is szokásos módon lenn, a vágány mellett helyezték el.





Két villamos mozdony ("motor") vontatja a
 méretes tehervonatot, mozdonnyal együtt


B&O felvétel [6]-ból

A kép készültekor már a lenn elhelyezett harmadik sín táplálta a mozdonyokat.



     A két villamos mozdony dolga végeztével leakad a vonatról

      B&O felvétel [6]-ból


A mozdonyokat "link and pin" fajta összekötő elem kapcsolta a vonathoz. Nálunk villamosoknál látni ilyen kapcsolási módot, az ütközőtányérok furatában lévő összekötő rudat két függőleges csap rögzíti. A szakirodalom nem írja, de úgy logikus, hogy lekapcsoláskor a villanymozdonyon valaki kiment a mozdony elejébe és kihúzta a függőleges csapot.

A lekapcsolt villamos mozdonyok előresiettek, egy kitérőn félreálltak, aztán az ismét egyenesbe állított kitérőn az immár gőzmozdony vontatta vonat egyenesen folytatta útját.





                                 A harmadik sínről áramot szedő lengő kar
 

                                  B&O felvétel [6]-ból


Hogy a mozdony a fonódó, az ún. gauntlet vágányon is futhasson, és úgy is tudjon a harmadik sínről áramot venni, az áramszedő papucsnak vagy az egész úton kinn, vagy a futó vágányhoz közelebb, benn kellett lennie. A gauntlet vágányra irányító kitérőnél terelő lapok voltak, melyek az áramszedőt a megfelelő irányba állították.


Az alagút villamosításának idején Baltimore-ban nem volt olyan erőmű, amely a vasúti vontatáshoz elegendő villanyt tudott volna szolgáltatni, így a B&O vasútnak kellett építenie. Camden állomáson
2800 kW-os legnagyobb teljesítményű, abban a korban nagy teljesítményűnek számító erőmű épült, mely a vontatás mellett ellátta az állomás és a vasút világítását és egyéb elektromos igényét is.

1909-re a növekvő vasútforgalom nagyobb villamos teljesítményt kívánt. A vasúttársaság gazdasági számításokat végzett és úgy találta, hogy jobban megéri a többlet villamos teljesítményt kívülről vásárolni, mint az erőműve kapacitását
megnövelni. A városi gáz- és villamos művektől 13.200 V-os, 25 Hz-es villanyt vett, melyet forgó átalakítókkal formált a vontatás számára 650 V egyenfeszültséggé. 1914-ben a saját erőművét leállította, és a vontatáshoz, meg a Baltimore-i állomások számára szükséges villamos energiát a városi hálózatból vásárolta.

A vasút 1903-ban négy új, 80 tonnás mozdonyt vett, kizárólag a kis sebességű tehervonati forgalom számára. Két-két mozdony állandóan összekapcsolva járt, és egy kontrollerrel vezették. Így gőzmozdonyostól akár 1600 tonnás vonatot vontathattak a pálya emelkedőjén.





1906-tól egy harmadik mozdonyt is adtak a párhoz

B&O felvétel [6]-ból

A No. 5 - 8-as számmal jelölt, nem lejtős elejű és végű mozdonyokat "európai formájúnak" nevezték. A 9 m hosszú gépek 1066 mm átmérőjű kerekeken futottak és névlegesen 800 Le-sek voltak, 36.200 kp vonóerővel. (A B&O nagyon nagy, 2-10-2 (Santa Fe, 1'E1-es mozdonyának vonóereje 38.200 kp volt.)

1906-tól egy harmadik, No. 9-esnek jelölt mozdonyt vásárolt a B&O, így a három mozdonyból álló egység 54.400 kp vonóerővel vontatott.

A No. 11 - 14-es mozdonyok korábbiakból átépített és megnövelt teljesítményűek voltak, majd 1927-ben két új tervezésű, No. 17 és 18-nak jelölt mozdony érkezett, ekkor a No. 5 - 9-es gépek nyugdíjba mentek.




                  A B&O No. 18-as jelű mozdonya alagúti szolgálatra

                  B&O felvétel [6]-ból


A nehéz tehervonatokat, melyek két Mikado mozdonnyal érkeztek, négy kapcsolt villamos mozdony vontatta. Aztán a dízelmozdonyok 1940-es megjelenésével 1000 Le-s, 28.300 kp vonóerejű tolatómozdonyok segítettek a vontatásban.






Az alagúti vonal további élete



Mikor az alagúti villamos vonalon a forgalom megindult, manuális blokkrendszer működött. Később Mount Royal állomáson váltóállító tornyot építettek, majd a többi állomáson is, 1897-ben egy kis, CA nevű váltóállító tornyot építettek Camden állomáson. A rendszert 1912-re vonali vezérlő blokk rendszerré fejlesztették. 1920-ra színes jelzős, biztosított kézi blokkrendszert építettek.

A későbbi években a teljes hálózaton a B&O jelzési és biztosító berendezését építették ki, position light signals, helyzet- és színes fényekkel, kivéve a Howard Street alagútban. ahol a szűk hely miatt egy fényű, color light searchlight signals, egy fényű, több színű jelzőket szereltek fel.
A harmadik sín és a gauntlet vágány miatt szabványos, color position light dwarf signals, törpe helyzet- és szín jelzők sem használhatók.

Az alagút tervezői a belmagasságát a XIX. századi teherkocsik méretéhez igazították. Ez 42 évig elég volt, de 1937-re a megnövekedett kocsi méretek miatt
az alagút szűk lett. A talaj szerkezete miatt a vágányok süllyesztése nagyon gazdaságtalan lett volna, így a vasúttársaság mérnökei az alagút teljes hosszában gauntlet (fonódó) vágányt terveztek.

Amikor a vonatban az akkor szokásosnál szélesebb vagy magasabb vagon volt, a vonatot a fonódó vágányra irányították, mely 18 hüvelykkel (457 mm-rel) volt
eltolva az alagút középvonala felé, így a vonat az alagút magasabban lévő teteje alatt futott.

Ez a megoldás egyéb gondokat okozott. A villamos mozdonyok harmadik sínje 2 láb 6 1/2 hüvelykre (775 mm-re) volt az eredeti vágánytól, a fonódó vágány szélső sínjétől viszont 4 láb 1/2 hüvelyk (1525 mm) távolságra került. szélső vágánytól, és nem volt hely másik áramvezető sínt lefektetni.
A mérnökök felső áramvezető felfüggesztésén gondolkodtak, de ennek magas lett volna az építési és a fenntartási költsége, emellett csökkentette volna az alagútban a használható belmagasságot, így lerontotta volna a fonódó vágány előnyét.

Végül olyan megoldást találtak, melynek költsége a felsővezetékének kb. egy ötöde lett. A villamos mozdonyokra lengő karos áramszedőket szereltek, melyek automatikusan követték a harmadik sínt, a mozdony akár a rendes, akár a fonódó vágányon haladt. A követés
a mozdonyszemélyzettől nem kívánt beavatkozást. A lengő karok a vontatónak csak az egyik oldalán voltak, mivel sohasem fordították meg a mozdonyokat.

Nem sokkal a fonódó vágány elhelyezése után újabb probléma merült fel. Baltimore város elöljárósága meg kívánta hosszabbítani a Howard Streetet, de
útban volt a vasútnak a Mount Royal állomáshoz közeli szinkron üzemű (motorgenerátoros) áramátalakítója. A vasútnak volt területe nem messze a lebontandó átalakítótól, pont az alagút fölött. Attól féltek, hogy az átalakítók rezgését az alagút fala nem bírná el, a telepnek messzebbre helyezése meg drága lett volna, és villamos veszteséggel is járt volna. Szerencsére akkorra az iparban elérhetők lettek a higanygőz egyenirányítók, melyek rezgés nélkül csináltak egyenfeszültséget, így az alagút fölötti telekre lehetett tenni őket. Az alállomást 1938. április 11-én helyezték üzembe.

A Howard Street alagútban a villamos üzem 1952-ig működött, akkor a dízelmozdonyos vontatás szükségtelenné tette.







Források:

 

  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS  [1]
  • Brian Hollingsworth, Arthur Cook: The Great Book of TRAINS,  [2]
  • Bill Marvel: Under Milwaukee Wires [3]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America  [4]
  • Eric Hirsimaki: Black Gold - Black Diamonds [5]
  • TRAINS, 1943 április [6]
  • John F. Stover: History of the Baltimore and Ohio Railroad [7]
manhattani       

  2020. december 28.