Q-2 and Q-t





Egy vasutat népszerűsítő
PR-ost semmi sem állíthat meg! Lou Henderson, a Pennsylvania Railroad chicagói képviselője egy fényképésszel épp az állomáson  volt, amikor a Pennsylvania 26 vadonatúj Q-2-es mozdonya begurult és megállt. Lou meglátta a helyzetben a reklám lehetőséget a Pennsy vasút számára. Észrevett a peronon egy csinos fiatal lányt, és agyába villant az ötlet: "A szépség és a szörnyeteg!" lesz a kép címe. Rábeszélte a lányt, hogy egy fotó kedvéért másszon fel a gőzösre. A fotós profi módon megcsinálta a képet, aztán lesegítették a lányt és hazamentek.

Lou azon agyalt, hogy hogyan lehetne még ütősebb címe a képnek, hogy a Pennsy új mozdonya megjelenjen a TRAINS-ben. Ekkor villant
a fejébe az óriási ötlet: A Q-2-t, ennek a mozdonynak a típusát az angol kjú tú-nak ejti, a csinos angolul cutie, amit kjú tí-nek ejtenek, pont úgy, mint a Q-t-t! A cutie-t, a csinos lányt Evelyne Hugónak hívták, ezt Lou felírta a kép hátuljára, de a telefonszámát sajnos nem.

Lou a képnek a "Q-2 and Q-t" (kjú tú and kjú tí) címet adta, és beküldte a TRAINS-nek. Meg is jelent.


Pennsylvania fotó, a TRAINS 1944. novemberi számából





Mozdony és ház


Fenn az a két, tetős, ablakos kis ház nem a
Fairbanks-Morse mozdony  mögött van, hanem ráépült a mozdonyra.

A Canadian Pacific vasút négy, Fairbanks-Morse gyártmányú, egykor Pennsylvania tulajdonú B, vagyis booster, vezetőállás nélküli mozdonyból és egy paklikocsiból mozgó sínhegesztő szerelvényt állított össze. Csak egy pillanatra fordultak el, és az egyik mozdonyra ráépült két ház! Ez, meg persze a kémény az egész egység mozgási lehetőségét erősen korlátozta.

Mikor a CP 1994-ben selejtezte a PA (Fairbanks- Morse gyártmányú, vezetőállásos) mozdonyait, a forgóvázukat megőrizte, azoknak a PA mozdonyoknak a számára, amelyek Mexikóból tértek vissza az USÁ-ba. 1999-ben két PA, forgóváz nélküli mozdonyszekrény tért haza, egyikük Texasba, a friscói múzeumba került, a másikuk magántulajdonba, az oregoni Portlandbe, ahol a tulajdonos restaurálta. Az A mozdony  a képen látható B egységek alól kapott forgóvázat.


     A CP majdnem mozgó sínhegesztő egysége Smith Falls-ban, a kanadai
                                                    Ontarióban 1975-ben


Bill Metzger felvétele a Classic TRAINS 2014. őszi számából


A restaurált PA mozdony akkor jelent meg
először a nyilvánosság előtt, amikor tulajdonosa, Doyle McCormack elvitte  Spencerbe, North Carolinába, a vasútparádéra. McCormacknek Nickel Plate vasúti gyökerei vannak, ezért a Mexikót is megjárt, egykor Santa Fe, majd Delaware & Hudson mozdonyt sérült kocsiszekrény állapotából Nickel Plate (NKP) 190-eseként újította fel. A mozdony a kanadai kütyü alatt volt forgóvázakon fut.

                                        A felújított PA a spenceri vonatparádén

                         Bill Metzger felvétele a Classic TRAINS 2014. őszi számából




A világ (akkor) legnagyobb és leghosszabb tehervagonja



A Pennsylvania vasút felvétele, a TRAINS 1953. februári számából


1953-ban nem találtak a világon nála nagyobbat vagy hosszabbat. A Pennsylvania Railroad No. 470245-ös teherkocsija több mint 37 méter hosszú (mint három szokásos amerikai pőrekocsi), és 250 tonnás terhet vihet. A vasút Altoona-i járműgyárában készült, nagyrészt hegesztéssel. A 7 hossztartója 3 hüvelykes acélból készült, és a kocsi 4 gördülőcsapágyas forgóvázában összesen 16 tengely van.

A mélyített rakterű kocsi első fizetős útja egy Westinghouse gyártmányú turbógenerátor elszállítása volt, a számlát a Houston Light & Power fizette.

A jármű rendkívüli méreteit a Timken gördülőcsapágy gyár is felhasználta reklámcélra. A Timken úgy robbant be a vasúti jármű piacra, hogy megígérte, hogy ha megengedik neki, hogy egy gőzmozdony csúszócsapágyait a saját költségén az ő gördülő (főleg görgős) csapágyaival helyettesítse, akkor, ha nem válik be az új csapágy, visszateszi a csúszócsapágyakat. A siker hatására megindultak a gördülőcsapágy rendelések áradata a Timkenhez.

Nemsokára a személykocsikba is Timken csapágyat építettek be. Maradt még az óriási vasúti teherkocsi állomány. Ezek Timken csapágyasításában a vasúttársaságok ellenérdekeltek voltak, mert a teherkocsik életük nagyobb részét idegen pályán, idegen vontató mögött töltik, így a gördülő csapágyasításuk
előnye idegen vasutaknál jelentkezik, tulajdonos vasúté pedig a költség. Így a Timken hirdette a gördülőcsapágy nyújtotta előnyt, a kevesebb kenést, hosszabb élettartamot, emellett érzelmi húrokat pengetett:  milyen nagyszerű dolog a gördülőcsapágy! Persze főleg a Timken gyártmányú. Bár ez nem volt kérdés, a Timkené volt az amerikai vasúti gördülőcsapágy piac közel 100%-a.


"A terhelés határa 503.600 font! (228.428 kg). A kocsi TImken csapágyakon fut!"

A Timken reklámképe


A Timken csapágyak 90%-kal csökkentik az állomási felülvizsgálat emberigényét, a kenés költsége 89%-kal,  az indítási ellenállás
pedig 88%-kal csökken! Ha minden vasút átváltana "Roller freight"-re (gördülőcsapágyas teherszállításra), évente 190 millió dollárt spórolhatnának meg.

További információkért írjon a Timken Roller Bearing Company-nek, Canton 6, Ohio, táviratcím: TIMROSCO.

A Timken gördülőcsapágy gyártó cég reklámszövege



Ma a szintén amerikai, Newcastle-i Kasgro Railcar építette WECX 801-es tehervagonját tekintik a világ legnagyobb vasúti kocsijának. A 69 m hosszú, 36 tengelyes behemót 5,4 m magas a sínkorona fölött, és 1.000 tonna körül lehet a rakománya.

Nagyobb, mint a testvére, a CEBX 800, melyet a német Krupp épített 1980-ban, az ABB számra, amerikai szolgálatra.

Internet






manhattani


2021. április 12.