A pesti Duna-parton, a Déli Összekötő Vasúti hídtól északra, a Boráros térig terült el a pályaudvar. Felvételi épülete a Soroksári útra nézett. Szerepvesztés, és a tervezett világkiállítás söpörte el. Aztán ehelyett a Nemzeti Színház és irodaházak épültek a helyére.




A Duna-parti Teherpályaudvar rövid története

Kivonat néhai K. Juhász Erzsébetnek a Városi Közlekedés, 1994. februári számában megjelent írásából



A MÁV vonalhálózatának bővülésével a dunántúli és az alföldi hálózatok között a kapcsolatot a budapesti összekötő vasút, az Új Budától (ma Kelenföld) Kőbánya-felsőig vezető 10,3 km hosszú, 1877. október 23-án átadott vonal teremtette meg.

E vonal egyik szárnyvonala Ferencváros állomásról indult, és az akkor Fővámház (ma Budapesti Corvinus Egyetem) épületéig vezetett. A vonal elhaladt a ma is álló Közraktárak
Dunához közelebbi épülete és a part között. Ezt a vonalat 1879. január 15-én helyezték üzembe.

A Duna-parti Teherpályaudvar építése 1880-ban kezdődött. Feladata a Ferencváros kerületben működő öt malom, a Marhavágóhíd, az épülő közraktárak, a tervezett hűtőház és sertésvágóhíd kiszolgálása, valamint a Dunán hajókon érkező áruk fogadása és elosztása lett.

Elvégezték a földmunkákat, a raktári épületek alapozását, lekövezték a rakodóteret és öt vonatfogadó vágányt
építettek, 33,25 kg-os, "c" rendszerű sínekből. A Haller utca torkolatában hivatali és lakóépület készült.




                             Talán ez az a hivatali és lakóépület

Saját felvételem,
Video8-as felvétel screenshotjával készült.




Megépült a főváros legnagyobb közraktára, az Elevátor, emellett több köz- és általános raktár. Az ide érkező nagyszámú vasúti kocsi rendezése a Duna-parti Teherpályaudvar feladata lett.

A teherpályaudvarról a Soroksári út másik oldalán lévő malmokhoz és raktárakhoz a tehervagonokat fordítókorongon át továbbították, a vagonokat eleinte emberi, később állati, majd gépi erővel mozgatták. Ez a művelet feltartotta az út villamos- és közúti forgalmát.

(Magam a hatvanas években a Soroksári úton keresztül vagonmozgatást már nem nagyon láttam, de a villamos érdekes hullámzó mozgással haladt át a keresztező vasúti vágányokon.)
Az első időkben a városban a mezőgazdasági terményeket nyílt piacokon árulták. Ez nem felelt meg higiénés szempontból (sem), ezért Pecz Samu tervei szerint megépült a Központi Vásárcsarnok. Ide 1897-től vasúti vágány vezetett, mely kettős rakodóvágányban végződött.

A teherpályaudvar forgalmát növelte a közelében működő Unicum Likőrgyár, és a Weiss testvérek konzerv- és ércárugyára is.

Ebben az időben épülhetett meg a Duna-parti Teherpályaudvar nagy felvételi épülete.





                                                              A Duna-parti Teherpályaudvar felvételi épülete a vágánytér felől

Saját felvételem, Video8-as felvétel screenshotjával készült.



A Boráros tértől északra köz- és általános raktárak hálózata épült ki. Ezt az is mutatja, hogy a mára két megmaradt épületből az egyik a VI-os számot viseli.



       A raktárak között kövezett tér és rakodórámpa várta az
                               áruszállító kocsikat


Saját felvételem

1990. 04. 26. Negatív jel: AT21_3



 A máig megmaradt egyik, eredetileg a VI-os számú közraktár

Saját felvételem

1990. 04. 26. Negatív jel: AT21_1




Itt,  a raktár és a Duna között haladt az 1879. január 15-én üzembe helyezett vágány a teherpályaudvartól a Fővámház felé


Saját felvételem

1990. 04. 26. Negatív jel: AT21_11






Az I. világháború alatt Csepelen a lőszergyártás a többszörösére nőtt, ezeket társzekereken vitték Vágóhíd állomásra, később a Kén utcában ötvágányos átadóállomás épült, mely közvetlenül csatlakozott Ferencváros pályaudvarhoz.

A trianoni békeszerződés után
sokan az utódállamokból a fővárosba költöztek. Lakások híján G sorozatú, fedett tehervagonokban laktak, a Duna-parti Teherpályaudvaron 400-an. A vagonlakókat később a fővárosi Zita, az Auguszta és a Mária Valéria szükséglakótelepekre költöztették.

(A Mária Valéria lakótelepet gyakran láttam, amikor a villamossal a Távíró utcai, a Száva kocsiszínhez közeli Ferenc Távbeszélő Üzembe mentem. Masszív, száraz, de vigasztalan kinézetű, hosszú házakból állt a telep. Ma a József Attila lakótelep van a helyén.)
Az I. világháború után az őrlendő gabonamennyiség lecsökkent. A malmok Indiából és Olaszországból importált rizs feldolgozásával próbáltak talpon maradni. De megkezdődött a kényszerű visszafejlesztés is.

A két háború közötti időszakiban a környéken egyetlen nagyberuházás, az 1932-ben megnyitott Nagyvásártelep megépítése volt.

A Boráros téren megépült Horthy Miklós (ma Petőfi) híd építésekor 1936-ban mind a fővámházi, mind a vásárcsarnoki vonalat megszüntették, de a térre személypályaudvart terveztek, ahová a kunszentmiklós-tassi és a lajosmizsei vonatok érkeztek volna.




A II. világháborúban a front közeledtével a vasút felkészült, hogy lerombolják az összekötő vasúti hidat, ezért elkerülő útirány tervét dolgozták ki. A teherpályaudvarról a Boráros téren át a Ferenc körútra vasúti pályát fektettek. A hídon és a budai hídfőnél lévő villamos végállomáson át a Duna-part felé, a Kelenföldi Erőmű mellett az Andor utcán át Kelenföld állomással teremtettek vasúti csatlakozást.

(Édesanyám mesélte, hogy az akkor Horthy Miklós hídon szénszállító tehervonatot látott.)

A nyolcvanas években ez a vasútvonal még bejárható volt. Felszedése után az erőmű kerítését a Duna-partig 
meghosszabbították, azon belül pedig félelmetes méretű szelindekek őrizték az erőmű udvarát.)
A front közeledtével a pályaudvar vágányai és épületei súlyosan károsodtak. A csatlakozó vágányok hidait a németek felrobbantották. Akkor helyreállításukra nem került sor.

1965-ben a Petőfi-hídtól északra lévő vágányokat és sok raktárat elbontottak, és helyükön kialakították a Nehru-parkot.

A Csepelen lakókat-dolgozókat 1951. április 29-ére megépült csepeli gyorsvasút (a köznyelvben HÉV) szolgálta. A vasút a parti sávban haladt, vágányai és a Duna között a 60-as években mozgódarus, nagy vastelep működött.





A környék közlekedésének fejlődése tovább csökkentette a pályaudvar területét, miközben szerepe szinte megszűnt. A Boráros téri autóbusz-végállomás számára az északi végéből vettek el területet.

A MÁV a Haller utcától északra húzódó vágányokon különleges rendeltetésű (pl. transzformátorszállító) teherkocsikat tárolt. 1989 óta itt általában tartós letétbe helyezett teherkocsik vesztegeltek.

Tartálykocsik a pályaudvar vágányain

Saját felvételem

1990. 04. 26. Negatív jel: AT21_39





Különleges rendeltetésű vagonok tárolása a Duna-parti Teherpályaudvar vágányain

Saját felvételem

1990. 04. 26. Negatív jel: AT21_41


Saját felvételem

Negatív jel: F7_img225





Videó felvétel a csepeli gyorsvasútból a
Duna-parti Teherpályaudvarról a még meglevő felvételi épülettel, de a már felszedett vágányokkal.

 

Az Expo '96 számára a budai oldalon a Petőfi- és a déli összekötő híd között 80 hektárnyi területet jelöltek ki. Az azzal szemben lévő pesti oldal rendezése is elkerülhetetlenné vált. Csökkenő forgalma miatt a MÁV lemondott a Duna-parti Teherpályaudvarról. A csekély teherforgalmat Angyalföld, Rákos és Soroksári út állomásokra terelték.

A teherpályaudvaron épült barakkokat elbontották, a vágányokat felszedték. Az egykor volt teherpályaudvar területét 1992. november 15-én az Expo részére kitakarítva átadták. Az ide vezető vágányok a Déli vasúti összekötő hídnál véget értek. Az itt vezető csepeli gyorsvasút kivételével a terület vasútüzemi felhasználása ezzel megszűnt.

A Nemzeti Színház megépülte után érdekes vasúti feladata támadt a korábban a Duna-parti Teherpályaudvar Ferencváros felőli összekötő vágányának. 2003 szeptemberében Nemzeti színházi vonat érkezett a Nemzetihez.

Vonat érkezik Ferencváros felől a Nemzetihez, a gyors irányváltás kedvéért mindkét végén mozdonnyal


2003. szeptember 27.

Screenshot a digitális videó felvételembő








Források:

  • Városi Közlekedés 94/2: K. Juhász Erzsébet: Volt egyszer egy Duna-parti Teherpályaudvar [1]
  • Saját felvételeim  [2]
  • Emlékezők mondták [3]
Tomori László      

  2022. november 23.