Már az építés is mutatta a készülő állomásépület nagyságát

Museum of the City of N.Y., [3]-ból




      2. rész: Az építés




A feladat



Az építendő állomás és alagútrendszer:



                               A pályaudvar elhelyezkedése jó látszik ezen az 1910-ben készült madártávlati rajzon [2]-ből

A kép bal szélén a Szabadság-szobor, az East Riveren az első a Brooklyn-híd.

A vágányok nyugat felől, New Jersey-ből érkeznek, a Hudson-folyó alatt két, egyvágányú csövön jutnak el a Pennsylvania Stationre. Onnan négy cső halad az East River alatt Long Island szigetre.

Keletre azért kell több cső, mert a távolsági vonatok mellett itt járnak a Long Island Rail Road bejáróvonatai, valamint a nyugatról érkező és a Pennsy-n végző vonatok erre jutnak el Sunnyside Yard kiszolgáló és tároló pályaudvarra.

Az építők feladata ennek a hat csőnek a kifúrása, a pályaudvar föld alatti vágányterének a kimélyítése, és a felszíni állomásépület megépítése volt. Nem volt olcsó, de szerencsére a Pennsylvania vasút akkor úszott a pénzben.




Az alagútfúrás





Alagútfúrás
New York és New Jersey között a Hudson alatt

A Scientific American képe [2]-ből




A pajzsos alagút fúrás a XIX. század végére jól kidolgozott technológia lett. Az itt látható pajzsot a londoni alagútfúró vállalkozó, S. Pearson alkalmazta Amerikában.

A technológia alapját Marc Isambard
fektette le. Isambard fúrta a Temze alatti alagutat 1825 és 1843 között.

A
z öntött acél pajzsot a képen balra fenn látható hidraulikus hengerek nyomják előre, a pajzs az előtte lévő anyag nagy részét félretolja, egy része pedig acél ajtókon át a pajzson belülre kerül és onnan eltávolítják.

1902 végén New York városának vezetése jóváhagyta az építkezést, és az alagútfúrás elkezdődött, vezetője és a munka felelőse Charles M. Jacobs, alagút szakértő lett. A War Department (kb. hadügyminisztérium), amelyik katonai védelmi okokból megtiltotta híd építését a Hudson folyón, előírta, hogy az alagútnak 40 lábbal (12 méterrel) a Hudson legalacsonyabb vízszintje alatt kell lennie, hogy hajóhorgony, vagy elsüllyedt hajó
ne tegyen benne kárt.

A kifúrt alagutat kör alakú acél köpennyel bélelték, aminek a külső átmérője 6,9 m, falvastagsága pedig 38 mm. Az acél köpenyt kívülről 2 láb (0,6 m) vastag betonnal vették körül.



A kezdeti nehézségek leküzdése után és a gyakorlat kialakulásával a fúrás gyorsabb lett. A folyamatos haladási sebességük három 8 órás szakaszban, műszakonként 24 emberrel naponta 18 láb (5,4 m) lett. Az északi cső két, szemben haladó fúrása a Hudson alatt 1906. szeptember 10-én találkozott.

Az áttörés előtt 3 m-rel megálltak, és egy nagy csövet dugtak át, hogy ellenőrizzék az irány- és a szint azonosságot. Az
eltérést 1/16 hüvelyknek (1,6 mm-nek) mérték. Ez az építés közbeni folyamatos mérésnek volt köszönhető.
A találkozás ceremóniájához tartozott, hogy a munkások egy pakli cigarettát adtak át a csövön, ez volt az alagútban az első szállítás.

A találkozás
a tervezett határidő előtt egy évvel jött létre.

A déli cső egy hónappal később készült el, utána
megvizsgálták mindkét cső falazatának a vízzáróságát.





         A munkások az alagutat bélelő acél szegmenseknek
                                az összeerősítését végzik


Smithsonian Institution (Neg. 94-4978) képe [2]-ből

A kép bal oldalán a két munkás az összeerősítő csavart húzza meg, miután a két szegmens közé vízzáró anyagot tettek.


    Ilyen mérésekkel biztosították az alagutak pontos irány- és
                             szinttartását


Hagley Museum and Library képe [2]-ből



Ilyen lett a kész alagút

Pennsylvania felvétel, TRAINS Collection [2]-ből

A két oldalon a betonfalak az esetleg kisikló vonatokat tartották irányban és védték az alagút falát, a jelzőket és a nyílásokba bújó karbantartókat. A vágánytól balra a 675 V feszültségű, fedett harmadik sín.

A jelzőt és a biztosítóberendezés helyi egységeit is védi a fal.

A felvétel nyugati irányban, Weehawken felé készült.






Az épülő Pennsylvania Stationtől keletre, Long Island irányába készülő 4 alagutat 8 pajzzsal fúrták, melyeket az East Rivertől keletre és nyugatra süllyesztettek le. A kifúrt alagútba sűrített levegőt nyomtak. Amint arra számítottak, a sűritett levegő gyakran kitört, néha akkora erővel, hogy a munkások nem tudtak eltávolodni a pajzstól a szembe tóduló levegő miatt.

Egyszer, mikor a fúrás a manhattani komp beszállóhídja alatt járt, és ott történt légkitörés, a légáramlat olyan erős volt, hogy egy "niggerhead"-et (a kikötőbak szleng neve) a beszállóhídra dobott, úgyhogy a beszállítás egy időre abbamaradt. A levegőveszteség olyan nagy volt, hogy néha Long Island City-ben az összes kompresszor teljes teljesítménnyel dolgozott, és percenként 456.000 köbláb, kb. 12.000 
m3  levegőt nyomott be. A légkitöréseket csökkentendő a készülő alagút fölé uszályokról 3 - 3,5 m vastag agyagréteget borítottak a vízbe. Ez segített, de teljesen nem oldotta meg a gondot.
A legdélebbi cső fúrásánál Manhattan felől történt a legnagyobb levegő kitörés. 1906. június 20-án, mielőtt a vízbe borított agyag elérte volna a kívánt vastagságot, az East River komp utasai dübörgést hallottak, aztán 1 -  1,5 m magas gejzírt láttak, ahogy a sűrített levegő kitódult. A lenn lévő 20 alagútfúró munkás az életéért futott, ahogy a víz az alagútba tódult, kettő megfulladt.

A keszonbetegség elkerülésére nyomáscsökkentő kamrákat helyeztek a munkaterületre és biztosították az állandó orvosi felügyeletet.

A veszélyek miatt a munkások több bért követeltek, sztrájkok indultak. A New York Times azt írta: kevés az esély, hogy
a négy cső Manhattan és Long Island között hat éven belül elkészüljön. A problémákat fokozatosan megoldották, és a fúrás jól haladt. A kiásott anyagot 3 láb nyomtávú, 10 tonnás mozdony vaspályán hordta ki.




Az állomásépület és alatta a vágánytér építése



Az épület mintája a régi római paloták voltak, de azoknál is sokkal nagyobb lett. Elkészültekor publicisták szuperlatívuszokban írtak róla: az alagútrendszer és a felszín alatti állomás koronája, a vasúti utazás monumentális kapuja, egyike a világ óriási nagyvárosi építményeinek. Mindenhol a nagyságát emelték ki, a szépségét nem emlegették olyan sűrűn. Pedig az épület nem volt csúnya, grandiózusságában is formás, arányos.

A méretei lenyűgözőek voltak: 230 x 130 m-es alapterületen (és óriási árkon) feküdt a Hetedik és a Nyolcadik sugárút, és a 32. és 33. utcák határolta városrészen. Lapos épület volt, jelentős része csak 18 m magasra emelkedett a járdaszint fölé. Az állomásra belépők az utcaszintnél mélyebben fekvő várócsarnokokba jutottak, és onnan még lejjebb kellett ereszkedniük a vágányokhoz. A világban egyedül a néhány évvel korábban elkészült Gare d'Orsay pályaudvarnak volt hasonló elrendezése.
A pályaudvar építése az alatta lévő óriási gödör kimélyítésével kezdődött. 500 lakást és más épületet bontottak le, 6000 lakót költöztettek el. A Szent Mihály templomot, a paplakot és egy iskolát is elbontottak, miután új helyen felépítették. Víz- és gázvezetékeket, csatornát és gőzfűtési csöveket helyeztek át.

Az árok kiásása, pontosabban Manhattan ősmasszívum sziklájából a kirobbantása 1904 nyarán kezdődött és közel öt évig tartott. Munkások hada, gőzgépek, daruk tömege és gőzvontatású kisvasúti hálózat dolgozott a területen. Néhol a határoló utcák alá is beástak, a Kilencedik sugárút alatt különösen bonyolult volt a feladat, mert a magasvasútját üzemben kellett tartani, annak nagy nyílású acél hidat építettek. 



A Pennsylvania Station alatti gödör ásása



G. W. Peters 1908. március 7-én készült rajza a Harper's Weekly-ben jelent meg, [2]-ből


A rajzon a legfelső szint a Kilencedik sugárút magasvasútja, az Elevated, alatta az utcai járókelők számára épített híd, lejjebb pedig a keskenynyomközű vasút pályája, mely a Hudson partjára vitte a bontott anyagot, ahol beleborították a folyóba. A kiásott üreg oldalát vastag beton fallal támasztották meg. A Hetedik, Nyolcadik és Kilencedik sugárút (Manhattanben észak-déli irányba haladó utak) folyamatosságát ideiglenes hidakkal biztosították, ezek nagy része acélhíd volt.

A mélyítés, aztán az építés Manhattan egyik csodájává vált, bámészkodók tömegét vonzotta.





               Az építést figyelő sokaság

Fénykép [1]-ből




Az épület 1910. augusztus 1-re készült el. A mérete is, és az építésének számai is lenyűgözőek. Vagy 10.000 köbméter követ és földet mozgattak meg, és 27.000 tonna acélt építettek be. 17 millió téglát és 20.000 köbméter gránitot, márványt és más követ használtak fel. A fényt 8.000 négyzetméter üveg engedte be, és a festők-mázolók 280.000 négyzetméter felületet festettek be. Az egész építés 7.200 emberév munkát emésztett fel.




A Pennsylvania Station homlokzata és középen a  főbejárata a Hetedik sugárút felé

Museum of the City of New York képe [2]-ből

Az állomásépületbe a Hetedik sugárút felől, két sorban 5-5 oszlopos főbejáraton lehetett belépni, a sarki bejáratok 4-4 oszloposak voltak.




Belépéskor ebbe a csarnokba jutott az utas, vagy látogató:



Fénykép [1]-ből
Az állomásépületben egyéb helyiségek tömege szolgálta az utazáshoz, vagy az állomás működéséhez szükséges funkciókat.




    A fő várótermen kívül ez volt a férfiváró

Hagley Museum and Library fényképe [2]-ből

A befogadóképessége 700 fő volt. Ugyanekkora volt a kizárólag nők számára szolgáló váróterem is.




Az állomásnak saját, a kor technikai színvonalának megfelelően kézi kezelésű telefonközpontja volt

Hagley Museum and Library fényképe [2]-ből

A felvétel 1911 körül készült.





           A fő várócsarnok galériáján étterem is volt

A várócsarnok az utca szintjénél lejjebb volt, így az annál magasabban lévő, 500 ülőhelyes étterem pont az utcaszint magasságában helyezkedett el.


               De a gyorsétkezők is elegánsak voltak

Museum of the City of New York fényképei [2]-ből





Mikor a Pennsylvania Station az elkészülte felé tartott, az épület- és vasútépítők nagy része tovább lépett: megépítették Sunnyside Yardot. A Pennsytől 3 és fél mérföldre keletre, Long Island szigetén, New York Queens kerületében 80 hektár területen vonattároló, karbantartó és teheráru irányító pályaudvar épült. A villamosított állomáson egy vágányhurok lehetővé tette, hogy a Pennsyre nyugat felől, New Jersey-ből a Hudson alatt  érkező vonatok az utasok kiszállítása után továbbmentek az East RIver alatt Sunnyside Yardra, és ott a hurkon kocsirendezés és mozdonykörüljárás nélkül mehettek vissza a manhattani pályaudvarra. (A  másik nagy manhattani pályaudvaron, a Grand Central Terminalön a felszín alatt van a visszafordító vágányhurok.)

Az épület elkészülte, 
1910. augusztus 1-je után egy héttel járt Pennsylvanián az első menetrend szerinti vonat. Augusztus 8-án, csütörtökön néhány perccel 0 óra után a Long Island Rail Road (LIRR) MP54-es villamos motorvonata gördült be, hogy Jamaicára, a LIRR nagy csomóponti állomására menjen. A rendes forgalom 3:41-kor indult, mikor érvénybe lépett a LIRR menetrendje, napi 85 érkező és 88 induló vonattal. Az első napon 35.000 utas haladt át az East River alatt, Pennsy pályaudvarról vagy oda.

A pályaudvar és az East RIver alatti alagutak megnyitása új fejezetet nyitott a LIRR életében, hogy utasai átszállás vagy kompozás nélkül juthattak be Manhattanbe. Meg is ünnepelték
szigetszerte az eseményt .

További két hónap múlva a Pennsylvania pályaudvar megnyílt a vasúttársaság nyugati és déli, távolsági vonatai számára. November 27-e, vasárnaptól a LIRR vonatain felül naponta 61 nyugati és 55 keleti irányú vonat indult és érkezett. A Pennsylvania óránkénti expresszvonati kapcsolatot teremtett New York és Philadelphia között. Ez volt a társaság híres "clocker" szolgáltatása. Azért hívták így, mert vonatot sok, a pálya mellett lakó vasutas, de más polgár is ébresztőként használta.




Ilyen felvirágzott lejárón juthattak le az utasok a Pennsylvania vasút leghíresebb vonatához, a New York - Chicago között járó Broadway Limitedhez

Museum of the City of New York fényképe [2]-ből


A tájékoztató feliratok tábláit olyan gondosan tervezték meg, mint mindent a Pennsylvania Stationön.

(
Raymond Loewy, a GG1-es mozdonyok formatervezésének a befejezője a Pennsylvania Station szeméttartóinak a formatervezésével kezdte itt a pályafutását.)



Hogy a pályaudvar üzeme fennakadás nélkül indulhasson, a Pennsylvania társaság a hivatalos nyitás előtt kéthetes "kosztümös főpróbát" tartott. Minden vonat menetrend szerint érkezett és indult, a távolsági vonatok gőzmozdonyát New Jersey-ben a Pennsy pályaudvar alagútja előtt Manhattan Transfer állomáson villamos vontatóra cserélték, a vonatokat megvizsgálták és kiszolgálták, a késéseket jegyezték és kivizsgálták, csak az utasok, a csomagjaik, a posta és az expresszáru hiányzott.

A hivatalos forgalom november 27-én 0 óra 2 perckor kezdődött egy nyugat felé, Perth Amboy-ba
induló vonattal, 0 óra 50 perckor pedig megérkezett az első vonat, szintén nyugat felől, Philadelphiából. A vonaton volt McCrea, a Pennsylvania vasút elnöke és más magas hivatalos személyek is voltak.

Az első napon csak néhány kisebb késés volt, másnap pedig a vasúttársaság büszkén jelentette, hogy minden vonat percre pontosan a meghatározott időben hagyta el az állomást.
Pedig az utasforgalom olyan nagy volt, hogy a vonatok több szekcióban közlekedtek, 51 ráadás vonattal tudták a tömeget elszállítani. A LIRR a vasárnapi rendes vonatszámára 16 rendkívüli vonatot indított.

Az
állomásra az utasokon kívül körülbelül 100.000 ember jött el, csak hogy megnézze, de a hatalmas épületben az óriási tömeg nem zavarta az utazókat. Az első nap sikeresen zajlott le.

Egy nappal később a Pennsy elnöke táviratot küldött
Londonba Charles M. Jacobs-nek, az alagutak tervezőjének: "Station operating successfully. SamRea". (Állomás sikeresen működik. SamRea).

39 évvel az után, hogy
a Pennsylvania Railroad elérte Manhattannel szemben a Hudson nyugati partját, behozta lemaradását nagy riválisával, a New York Central vasúttal szemben: a saját fényes és óriási állomásépületével ő is elérte New York városát.





       Irwing Underhill, New York fényképészének felvétele délnyugati irányba, a Nyolcadik sugárút egy épületéből, 1917-ben

Library of Congress fotó [2]-ből

A kép bal alsó sarkában a General Post Office, 1913-ban fejezték be az építését a vágányok fölött. Előtte a Kilencedik sugárutat átvivő viadukt, rajta a magasvasút. Tovább a távolban a Hudson folyó. A posta és a viadukt között a Cabin A nevű torony, a legnagyobb forgalmú irányító központ, 141 "héblivel", és 900 jelfogóval, melyek a pályaudvar nyugati végének a forgalmát ellenőrizték. (A torony 1934-ben a föld alá költözött, ahogy a postahivatal kiegészítő építménye elfoglalta a maradék helyet a Kilencedik sugárút viaduktjáig.)






Források:

 

  • Lorraine B. Diehl: The Late, Great Pennsylvania Station  [1]
  • William D. Middleton: Manhattan Gateway  [2]
  • Stan Fischler: Next Stop Grand Central  [3]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America  [4]
  • Eric Hirsimaki: Black Gold - Black Diamonds [5]
manhattani       

2021. január 4.