Kész személyautók szállítása nyitott kereteken a 60-as évek közepén

David Ingles collection [1]-ből


Balra az alacsonyabb, 
keleti" vagon, jobbra a magasabb, a nyugati". Az ilyen a legtöbb nyugati és délnyugati vonalon és a Középnyugat autó telepeire járhatott, míg a keleti" vagon középső szintjének kisebb volt a belmagassága, és a szint fedélzete" a be- és kirakodáshoz lehajtható volt. Az alacsonyabb vagon a kisebb űrszelvényű vonalakon járhatott.




2. rész:  A fedett vagonos autószállítástól a legújabb, fedett, két- vagy háromszintes autószállító vagonig




A fedett vagonos autószállítás


Az autószállító keretes vagonok elterjedése előtt a kész autókat fedett vagonokban szállították, vagononként négy autót.





A be- és kirakodás nehézkes, időtrabló művelet volt, cserébe az autók bármilyen helyszínen, segédeszközök, rámpák, stb. nélkül is be- és kirakhatók voltak.

A legtöbb kisvárosban volt autó kirakodó vágány, ahol kirakhatták, közúti szállítóra tehették, vagy kis távolságnál egyszerűen elhajtottak vele a végcélhoz, rendszerint az autószalonhoz.


1950-es Fordok, Oldsmobile-ok és Buickok a fedett vagonból kirakodásuk után
szállításra várnak a helyi kereskedőhöz

Jeff Wilson collection [1]-ből


Az autók mennyiségének növekedésével a fedett vagonos szállítás már nem volt elegendő kapacitású, az autókat a vasúton pőrekocsira tett autószállító kereteken vitték.




A nyitott autószállító keret fejlődése


Az 1950-es évek végére a távolsági autószállítás vasúti részesedése 10% alá csökkent. A kevés élőmunkával gyorsan be- és kirakodható nyitott keretes autószállítás megmentette az üzletágat a vasút számára, ma a kész autók nagy részét ilyen módon szállítják Amerikában.




A Grand Trunk Western vasút 1923-ban próbálkozott ilyen autószállító kerettel, melyet egy 60 lábas pőrekocsira tett

Trains magazine collection, [1]-ből

Komplikált volt a be- és kirakodás.





Az Evans a fedett kocsikba szerelhető keret után autószállító kocsit fejlesztett

Evans Products felvétel [1]-ből


Az Evans 6-Car Auto Loader beépített rámpája emelte fel az autót a felső szintre. Kísérleti állapotban maradt.

Néhány vasútmodell gyár lemásolta a kocsit, modellként nagyobb darabszámban késült, mint valóságos kocsiként.





A világ vasutain az első sikeres autószállító keretes kocsik kívül az USA-n, Németországban készültek. Az 1950-es évek elején a Volkswagen és a Deutsche Bundesbahn közösen tervezett kétrészes, kétszintes, szintenként és részenként öt autót szállító nyitott keretes vagont.


Volkswagenek kétszintes autószállító nyitott vagonokon Németországban a Deutsche Bundesbahnnál kelet-Frankfurtban 1957 márciusában

Trains magazine collection, [1]-ből


Ezek voltak az első sikeres nyitott keretes autószállítók.




Az USA-ban az első sikeres többszintes autószállító nyitott vagont a St. Louis-San Francisco (Frisco) vasút készítette. 1959 februárjában jött ki a műhelyből próbafutásra. A 42 lábas pőrekocsira épített autószállítót alaposan kipróbálták, utána elküldték a Pullman Standardhez, hogy annak alapján építse meg az első, valóban hosszú (83 lábas) háromszintes autószállítót. A kész jármű 12, szintenként 4 kész autót szállíthatott. Eközben a Santa Fe is épített sikeres, hosszú, háromszintes autószállítót.


A Southern Pacific a Whitehead & Kales-től kapta a keretet 1960 áprilisában. Ráépítette a 85 lábas G-85 pőrekocsijára, így a jármű 3 x 5, 15 kész autót szállíthatott

Southern Pacific felvétel [1]-ből





Autó ki- és berakodó telepek és eszközök


A nyitott autószállító vasúti kocsik sok autót szállíthattak, ezért tároló és átrakodó állomásokat hoztak létre. Itt az autókat nyerges vontatós közúti járművekre tették át, és ezek vitték az átadó telepekre.


A vasutak autó kirakó rámpákat építettek a fogadó vágányok végére, mint a
Pennsylvania a képen látható Buck rámpát az 1960-as évek elején

Pennsylvania Railroad felvétel [1]-ből

Az elosztó központ fontos csatlakozás volt az autógyár (összeszerelő telep) és az ügynök vagy a vásárló között.

A Pennsylvania Buck rámpája az autószállítók vágányára merőleges vágányon mozgott a fogadó vágányok végén. A rámpát talán emberi erővel mozgatták a vágányok között.








Az első ki- vagy berakodó rámpák lehettek ideiglenesek, és pőrekocsira épültek, lehettek a fogadó vágány végére építve, lehetett másik járművel mozgatni őket, de lehetett saját beépített hajtásuk is.


A Page & Page gyártmányú rámpát másik járművel lehetett mozgatni, de a magasságát motor állította be

Page & Page felvétel [1]-ből





A modern rámpák, mint ezek a Norfolk & Southern telepén saját hajtással változtatnak helyet, és hidraulikus emelőjük van

Jeff Wilson felvétele [1]-ből


Gyakran festették őket élénk sárga vagy narancs színűre.





Zárt autószállító vagonok


Az autószállító keretek a pőrekocsikon forradalmasították az autók vasúti szállítását, de hátrányaik is voltak: az autók ki voltak téve az elemeknek és a repülő szennyezésnek- rovaroknak, néha a vandalizmusnak (főleg a kődobálásnak), vagy a lopásnak. Az 1960-as évek végén nőtt ez a probléma, amire a megoldás a teljesen zárt autószállító vagon lett.




Gunderson-féle változtatható szintmagasságú modern autószállító

Cody Grivno felvétel [1]-ből









Átalakított autószállító keretes kocsi


1970-re a vasutak sok autó károsodás kártérítési igényt kaptak a szállíttatóktól. Az autógyárak azt kívánták, hogy a vasutak óvják meg a szállítmányukat. A megoldás
az autószállító keretekre oldalpanelek felszerelése lett.

Akkoriban a modern autószállító keretes kocsik nagyon újak voltak, nem volt 9 évesnél idősebb. A forgalomban lévő 15.000 ilyen vagon
zártra cserélése nagyon költséges lett volna. Az új vagonok már zárt oldallal készültek, míg a meglévőkre védő lapokat szereltek fel.



Az Evans Products cég alumínium lapokat szerel az autószállító keret oldalára, a képen a Western Pacific vasút háromszintesére, 1971-ben

Reynolds Metals Co.











Alumínium mellett használtak galvanizált trapézlemezt és üvegszálas műanyag lapot is. Az oldalvédő lapok hatásosak voltak, a Ford és a GM azt jelentette, hogy a káreset szám 40%-kal csökkent. Az autószállító keret gyártók szerelő készletet árultak a kereteikhez, a felszerelést a vasúttársaságok is elvégezhették. Egy nyitott autószállító keretes kocsi ellátása oldalvédelemmel 1 - 2 ezer dollárba került.

Az oldalpanelek kocsinként 1 - 2 ezer font (450 - 900 kg) tömeg növekedést okoztak, és nem védték meg az autókat a felülről érkező kártevéstől, például a jégesőtől, vagy a hídról a haladó vonatra dobott kövektől. A megoldás a teljesen zárt autószállító vagon lett.

A 80-as évektől a teljesen zárt autószállító vagonok általánosan elterjedtek az amerikai vasutakon.




1974 májusában készült a Milwaukee Road vasút számára ez a W&K Type 1, zárt autószállító vagon

Trains magazine collection [1]-ből

A vagon háromrészes összehajtható ajtaja a tető íve alatt nem véd





A Vert-A-Pac rendszer


Különleges autószállítási mód volt a Vert(ical), függőleges autószállítás. A vagon kapacitását úgy növelte meg, hogy a kocsikat függőlegesen, az egyik végükre, rendszerint az elejükre állítva pakolták be a vasúti kocsiba. A General Motors a Southern Pacific vasúttal együttműködve fejlesztette ki. A Chevy Vega kompakt személyautóhoz tervezték (a függőlegesen álló kocsinak el kellett férnie a vasúti kocsi belsejében). A kocsit 1970-ben kezdték gyártani Ohióban, az új telepen Lordstownban.

Egy Vert-A-Pac vagon 30 autót vihetett, míg egy 89 lábas háromszintes csak 18-at. A szállítási költség megtakarítás autónként 100 dollár körül volt, függően a távolságtól. Nem mellékesen ez volt az első, teljesen zárt autószállító vagon.



A Vert-A-Pac rendszert 1968-ban kezdték tesztelni, és az 1970-es évek elején 400 ilyen vagont gyártottak. A Southern Pacific-en kívül több, kis és nagy vasút is használta ezt a rendszert.

A függőleges szállításhoz a menetkész autókon módosításokat kellett végrehajtani. Meg kellett akadályozni az olaj kifolyását, ugyanígy az akkumulátor savját, és módosítani kellett a porlasztón, hogy ne follyon ki belőle a benzin.

A rendszer jól működött, míg a Chevy Vega gyártásban volt, de mikor a GM felhagyott vele, a Vert-A-Pac vagonokat nem lehetett más autókhoz illeszteni, nem használták tovább, átépítették őket.






A Vert-A-Pac rendszer teljesen zárt autószállító vagonja

Rock Island felvétel [1]-ből


Emelővillás jármű billenti be az oldalpanelre ráhajtott autót

Southern Pacific felvétel [1]-ből






A bal oldali autókat már emeli a villásemelő, középen pedig az oldalpanelekre ráhajtott autókat látjuk. A jobb oldalon a villás emelő már bebillentette az autókat az oldalpanellel együtt.

Bal oldal: John Brennels felvétele, jobb oldal: Southern Pacific felvétel, [6]-ból




A vasúti autószállítás műveletei


Az autószállító, az alkatrészeket és a kész járműveket szállító vonatok-kocsik elsőbbséget élveztek az amerikai vasutakon. Az e célra fejlesztett vagonok, mint a 89 lábas autószállító keretek és a 86 lábas alkatrészszállító fedett vagonok különleges bánásmódot kívántak, és a szállíttatók pontos érkezést vártak el.



A Loisville & Nashville tolatója nyitott autószállító keretes kocsikat mozgat a Kentucky-i Loisville Strawberry teherpályaudvarán 1962-ben

Loisville & Nashville felvétel [1]-ből



Az autószállítás virágzott, ahogy a keretes autószállítók átvették a fedett vagonok helyét.









A vasúti autószállítás kihívásai


Az 1920-as évek elején az új autók közel 80%-át vasúton szállították, legtöbbjüket egy vagy néhány száz mérföldre. A közutak nagyrészt kiépületlenek voltak, és a vontatós szállítók egy, néha két autót vihettek. Ahogy az utak jobbak lettek, az autószállító teherautók is nőttek, az üzlet nagy részét elvitték. A vasúti autószállítás mennyisége erősen csökkent, 1958-ra 8%-ra.

A St. Louis & San Francisco (Frisco) vasút ellenszegült ennek a trendnek. 1956-ban kutatta az okait, együtt dolgozott gyártókkal és kereskedőkkel. A csökkenés egyik tényezője az volt, hogy a vasúti autószállítás lassabb volt, mint a csak közúti. A kocsik sok időt töltöttek a teherpályaudvarokon, különösen, mikor egyik vasútról átkerültek egy másikra. A fedett vagonos szállítás során nagyobb esély volt az autó sérülésére, mint közúti szállításnál.

Az egyik módszer a gyorsításra a piggyback forgalom, ahol az autószállító tréler a pőrekocsin utazott, pőrekocsinként kettő, trélerenként 8-10 autóval. A sikeres tesztek után az első ilyen közlekedés 1959 júniusában történt.





Ezek az autószállító trélerek a pőrekocsin 6 kész autót szállítanak

J. David Ingles collection [1]-ből







A tréler a pőrekocsin szállítási mód rövid életű volt, elterjedt megoldás a 85 láb (hamarosan a 89 láb) hosszú, háromszintes autószállító keret lett.

Az autógyárak is keresték a megoldást az autók megvédésére a szállítás közbeni sérülésektől. Az 1971-ben a Southern Pacific és a General Motors fejlesztette Stac-Pac konténere teljesen zárt volt, benne konténerenként három autó fért el vízszintesen. Egy speciális, 89 láb 4 hüvelyk (27,25 m) hosszú pőrekocsin négy konténer fért el.




Stat-Pac konténerek a Cotton Belt pőrekocsiján

Stuart Thomson felvétele [1]-ből






A Greenbrier legújabb autószállító vagonja a szállíttatók igényeihez igazodik


2013 májusában a Greenbrier meghívta az amerikai, Class I vasutak, az amerikai és külföldi autógyártók, és a vasúti média képviselőit a Texas-i Cleburne-be. Bemutatták a legújabb autószállító vagonjukat, mely, reményeik szerint megváltoztatja a vasutak kész autó- és alkatrész szállítását.
A Multi-Max kívülről éppúgy néz ki, mint akármelyik két- vagy háromszintes autószállító. De azok vagy ilyenek, vagy olyanok, míg a Multi-Maxban hatfős személyzet egy műszak alatt átalakíthatja egyikből a másikba egy emelővel és egy csavarkulccsal.

Ha egy autógyár modellt vált, és az új más méretű, mint a korábbi, tetszőleges számú, vagy akár a teljes flotta Multi-Max kocsit szerelhet át. A Multi-Max kocsit úgy tervezték, hogy a méretei nagyjából azonosak legyenek a korábbi két- vagy háromszintes autószállítókéval.















           

Ilyen tartók rögzítik az áthelyezhető középső autótartó lapokat




A Multi-Max kétszintes kialakítása

Greenbrier illusztráció [6]-ból






A hat fős csapat kevesebb mint egy műszaknyi idő alatt átszerelheti a Multi-Max kocsit 2- vagy 3-szintesre

Steve Sweeney fényképe [6]-ból


A háromszintes kialakítás

Greenbrier illusztráció [6]-ból




A Greenbrier a bemutató után elvitte a látogatókat a cég gyárába. Ott a kocsi minden részletét megnézhették. A Norfolk Southern vasút kocsimérnökség helyettes igazgatója egy tükör segítségével a rejtett zugokban is megnézte a festést. Autószállítónál a festés folytonossága nagyon fontos!", mondta. A vagonról a szállított autóra lehulló rozsda kikezdi annak fényezését. A CSX Transportation kocsitervezési részleg igazgatója kinyitotta és becsukta a vagon vég-ajtaját, aztán felmászott a beépített létrán a kocsi tetejére.
A Greenbrier mérnökei visszajelzéseket kaptak a vasutak műszaki főnökeitől, és a teljes képet nézve a vasutasok meg voltak elégedve a kocsival. A CSX 150 ilyen kocsit lízingelt, és 2013 végéig még 150-et tervez, kiegészítésül a 11.000 autószállító kocsi flottájához, és a BNSF és a NS is vásárlást tervez.




Az autószállítás annyira része az amerikai vasútnak, hogy a Walthers kiadta az elemeit H0-ás méretarányban, CORNERSTONE néven.
Világvasutai: Autót vonattal - modellben.







Források:

  • Jeff Wilson: Railroading & The Automobile Industry [1]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American Railroads [2]
  • Classic Trains Special Edition: Great Trains FREIGHT [3]
  • Mike Schafer: Classic American Railroads  [4]
  • Michael Rhodes: North American Railyards [ [5]
  • Michael W. Blaszak: Riding the Auto Traffic Boom, TRAINS, 2013 november [6]
  • Edward Brunner: Big Train, TRAINS, 2004 május [7]
manhattani      

  2024. március 18.