Ez, a Chesapeake & Ohio vasút No. 36, 0-6-0 (C) tengelyelrendezésű tűznélküli mozdonya egyike volt annak a háromnak (35-37), melyeket H. K. Porter épített 1949 januárjában. A felvétel 1965-ben készült, mikor a Kanawha folyó szigetén, Blaine Islandon a vegyiüzemekben tolatott Charlestonban, West Virginia államban. Az 1960-as évek közepén fejezte be a szolgálatát.

Alan Byer felvétele [4]-ből



A főoldali címképben szereplő mozdony adatai:

Neve: North American Rayon #1
Jellege: 0-6-0F (C) "Fireless"
Gyártotta: H. K. Porter Company
Készült: 1936. október
Műszaki adatok: 28x24 hüvelykes hengerek, 44 hüvelyk átmérőjű hajtott kerekek,
   legnagyobb üzemi kazánnyomása 175 psi (12,2 atm)
A Tennessee-i Elizabethtonban kiállítva.

Kép forrása: internet





Magyar szleng beceneve szopósmozdony, mert hogy nem a saját tüzével fejleszti a gőzt, hanem külső forrásból kapja, aztán tárolja, majd felhasználja. Mivel nem ég benne tűz, nagyon hasznos robbanás- vagy tűzveszélyes telepeken, ilyen üzemek környékén.








Fireless, magyarul tűznélküli mozdonyok vagy 140 éve kezdtek működni Amerikában. Eltérően több, akkoriban használt technológiáktól, tűznélküli gőzmozdonyt a modern időkben is használtak. Már korán elfoglalta a "cogeneration" kifejezést a működési módjára, vagyis a más célra is fejlesztett gőzt használta a saját mozgatására, és ha egy telephelyen több tűznélküli mozdony is működött, mind a közös gőzfejlesztőt használták, a mozdonyok nem egyenként fejlesztették.

A tűznélküli gőzmozdony nem oldja meg a világ energia- vagy környezetvédelmi problémáit, de megoldást kínál veszélyek elkerülésére. Minden olyan telepen szóba jöhet a használata, ahol gőzfejlesztő berendezés található, és a telepen belül
igény van vasúti kocsik mozgatására. 
2010-es adatok szerint az USA-ban 616 szénfűtésű gőzfejlesztő állomás, 149 olajfinomító, több mint 7 000 vegyi üzem, 2 339 papírgyár és 96 nagy lepárló volt. Ezek legtöbbjében saját célra fejlesztettek gőzt. Kézenfekvő e gőz egy részét saját gőzfejlesztő nélküli mozdonyokban felhasználni, melyek elvégzik a telepi vasúti munkát, emellett az üzemük erősen tűz- vagy robbanásveszélyes viszonyok között is biztonságos. A nagy, fix gőzfejlesztők hatékonyabban állítják elő a gőzt, mint a mozdonyok a saját tüzükkel. Tűznélküli mozdonyok nélkül a tolatást dízel gépekkel kellene végezni, melyek hajtóanyaga drágább, mint az amúgy is rendelkezésre álló gőz. E megfontolások oda vezettek, hogy a modern időkben is újra fontolgatják tűznélküli gőzmozdonyok használatát.





Nagy ország, nagy tűznélküli mozdony.


Amerikában az utolsó működő ilyen járművek egyike volt ez, a Beaunit Corp. No. 1-ese a Tennessee-i Elizabethtonban

John B. Corns felvétele [3]-ból


A textilgyártó telep kazánjaiból kapta a gőzt.





Az amerikai tűznélküli mozdony története

1873-ban Pierre Gustave Toutant Beauregard tábornok, a polgárháborús Fort Sumter-i csata hőse a konföderációs oldalon, rendelte az első tűznélküli mozdonyt Emile Lamm feltalálótól, aki francia bevándorló volt. A tábornok a mozdonyt a New Orleans-i Crescent City Railroad számára rendelte, hogy helyettesítse a kocsi vontató öszvéreket, mert az állatok elpusztultak a város egészségtelen levegőjétől. Nem akart hagyományos gőzmozdonyt, mert az zajos volt, forró hamut fújt a kéményén és még jobban szennyezte volna az amúgy is egészségtelen levegőt.

A tűznélküli mozdony kazánja egy hagyományos gőzmozdony futóművén nyugodott.


Eleinte minden egyes útja után stabil gőzkazánból töltötték fel. Leon Franque, a francia feltaláló jött rá, hogy megnöveli a mozdony hatótávolságát és a teljesítményét, ha nagyobb nyomású gőzzel töltik fel. Nyomáscsökkentő szelepet alkalmazott, és légköri nyomáson működő gőz kondenzátort. Ilyen mozdony szolgált a párizsi villamos hálózaton 1876-ban.

Az amerikai Theodore Scheffler 1876-ban nyolc tűznélküli mozdonyt épített a Crescent City Railroad számára a New Jersey-i Patersonban. Saját, szabadalmaztatott szelepes vezérlést alkalmazott, és egy, 250 psi (17,4 atm) nyomású feltöltéssel a mozdonya 3,5 mérföldre vitt utasokat.





1934-ben a Heisler építette a legnagyobb tűznélküli mozdonyt Amerikában, a 95 tonnás, D elrendezésűt, és épített egy rendhagyót is, kétforgóvázas, B-B elrendezésű fogaskerekes hajtású mozdonyt vízszintes hengerekkel.


A Heisler B-B elrendezésű tűznélküli mozdonya

Lake Shore Railway Society felvétele [4]-ből


Ennek a Heisler mozdonynak vízszintesek a hengerei, az eredeti, "tüzes" Heislereknek ferdén a kazán alá nyúló hengerei voltak.



A három nagy amerikai gőzmozdonygyárból kettő, a Baldwin és a Lima is beszállt a tűznélküli mozdony fejlesztésébe és gyártásába, kis, 0-4-0 és 0-6-0 (B és C) tengelyelrendezésűeket gyártottak. 

Davenport-Besler építette az utolsó tűznélküli mozdonyt Amerikában 1950-ben, de Angliában a Barclay folytatta az építést 1961-ig.  
A német Dampflokwerk Meiningen 1984-ben kezdett tűznélküli mozdonyokat gyártani, és 202, C-elrendezésű példányt épített. Ezek közül több még ma is működik, főleg Németországban, de attól keletebbre fekvő országokban is.



Hogyan működik?




A tűznélküli mozdony szerkezeti rajza

Kép forrása: 1943. Porter catalog, [4]-ből



A tűznélküli gőzmozdony az akkumulátoros mozdonyok termikus megfelelője. A kazánja óriási termosz. Külső forrásból töltik fel víz és gőz keverékével.

A tűznélküli mozdony nagyon hasonlít a hagyományos gőzöshöz, csak nincs tűzszekrénye, sem tűz- vagy vízcsöve. Mivel a kazán nincs kitéve a tűz keltette nagy hőnek, megfelelő karbantartás mellett nagyon hosszú élettartamú.

A kazánban a nagy nyomású víz hőfoka az annak a nyomásnak megfelelő forrási hőmérséklete alatt van (a víz a légkörinél nagyobb nyomáson 100
C fölötti hőfokon kezd forrni). A kontroller szelep a víz fölül veszi el a gőzt. Ezzel a nyomás csökken, emiatt a vízből gőz válik ki a gőztérbe. Ez a folyamat addig folytatódik, míg a víz hőfoka elég magas, hogy kellő nyomású gőzt bocsásson ki.




Ekkor a mozdony elgurul a töltőponthoz, és a töltőcsövét a külső gőzforráshoz csatlakoztatják. A kazánban a vízszintes töltőcső a maradék víz szintje alatt van. A kazánt nagy nyomású gőzzel töltik fel, ez 10-30 perc közötti ideig tarthat.

A betöltött gőz nagy része vízzé csapódik ki, közben hőt ad le. Ez alatt a kazán eléri az üzemi nyomást, általában 200 psi-t (13,9 atmoszférát). A kazánban 15 térfogatszázalék gőz és 85% víz lesz. Ezzel a tűznélküli mozdony üzemkész.

A hideg mozdonyt először kétharmad térfogatig akár forró, akár hideg vízzel töltik fel. Ezután gőzt vezetnek a töltőcsövön át a vízbe,

míg a kazán nyomása eléri az üzemi értéket, és a biztonsági szelep kinyit. Az üzemi kazánnyomás általában 200-250 psi között van, bár néhány mozdonyt 450 psi (31,3 atm) nyomásra terveztek.

A nyomáscsökkentő szelep viszonylag egyenletes gőznyomást bocsát a hengerbe, ez 100-150 psi (10,4 atm). Ha a gőzelvétel miatt a gőztér nyomása csökken, a forró víz gőzt bocsát ki a gőztérbe.

A tűznélküli mozdony hengere hasonló a Mallet mozdonyok kisnyomású hengerihez, akkor is képes a mozdonyt mozgatni, ha már a gőznyomás az üzemi érték alá csökkent, így a mozdony elgurulhat a töltőponthoz.




A tűznélküli mozdony gyártása költséges. Amerikában egy 0-6-0 elrendezésű mozdony futóműve, a gépezete a hengerekkel 575 ezer dollárba kerül, és 10 példány gyártásakor 10-20%-kal csökken. A német mozdony ára 200 000 Euró (kb. 300 000 dollár).

Az új építésű tűznélküli mozdonyoknál alkalmazták a gőzösök hőskorában még nem használt technikai újdonságokat, mint a nagyobb nyomást kiálló ötvözetből készült kazánt, így megnő egy töltéssel a mozdony üzemideje és teljesítménye. 
Műanyag hőszigeteléssel csökkenthető a kazán hővesztesége, és a fejlett szabályozó rendszer hatékonyabban használja ki a gőznyomást.

Az energiahordozók árának növekedése a
tervezőket néhol elgondolkodtatja a  a tűznélküli gőzmozdony újra alkalmazásáról.




Források:

  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS    [1]
  • Brian Hollingsworth, Arthur Cook: The Great Book of TRAINS  [2]
  • TRAINS, 2009. január [3]
  • TRAINS, 2008. augusztus [4]
manhattani      

  2023. március 20.