2. rész: A XIX. századi növekedés




A Long Island Rail Road első vonala a szigetet hosszában, Boston irányában szelte át, és a távolsági utasforgalom és szállítás mellett néhány, nagyon kevés szigetlakót és mezőgazdasági termelőt szolgált ki. Mikor a "vasút Bostonba" elképzelés a connecticuti vonal megépültével romba dőlt, a LIRR a befektetett tőkéjét mentendő más feladat után nézett, ami kéznél volt, szinte tolakodott: kiszolgálni az egész szigetet. A New Yorkban dolgozók gyors és kényelmes közlekedési mód hiányában nem költöztek beljebb a szigetre, a farmok terménye pedig nehézkesen és drágán jutott be a már akkor óriásira nőtt városba. A LIRR ennek a hatalmas igénynek a kiszolgálása felé fordult, és ez még növelte is az igényt, a fizetőképes keresletet.

A LIRR megjelenése előtt a "bejáró" (commuter) utas jómódú volt, csak a gazdagok engedhették meg maguknak, hogy a városban dolgozzanak és azon kívül lakjanak. A LIRR hálózatának
növekedésével és járatainak sűrűbbé válásával a világ legnagyobb bejáró vasútja született meg. Ezzel demokratizálta a bejárást, mert az útiköltség csökkenésével azt már sokan megengedhették maguknak.

Az első időkben nem volt biztos, hogy a LIRR elegendő bevételt szerez ahhoz, hogy életben maradjon. A Wall Street, a pénz osztója is kételkedett. és 1850-ben ellenőrt küldött a LIRR gazdálkodásának a vizsgálatára.

Kezdetben a LIRR szárnyvonalai végén nem volt mozdonyfordító, ezért szertartályos mozdonyokat használt, mint a bal képen látható Mason Bogie. Ezeket irányváltáskor nem kellett megfordítani.




   A LIRR 2-4-6 tengelyelrendezésű szertartályos mozdonya 

Arthur Hunecke gyűjtemény [1]-ből


A mozdony korábban a New York and Manhattan Beach Railwayé volt
. A képen a brooklyni Bay Ridge fűtőházban vár a következő szolgálatára. Érdekessége a Walschaerts-féle oldalrudas vezérlés, ennek egy rúdja függőleges.





Ilyen díszes fa személykocsik jártak a LIRR-en a XX. század
                                                      elejéig


Arthur Huneke gyűjteménye [1]-ből

1927-re a LIRR minden fa személykocsiját kivonta a forgalomból.
Hogyan tudott a LIRR túlélni? Ez akkor 64 000 dolláros kérdés volt. A menedzsment látta, hogy úgy szerezhet több bevételt, ha azokat a szigetlakókat is eléri, akik az első fővonaltól messze laktak. Ezek nagyobbrészt a sziget két partján éltek. Gazdasági számítások után a fővonaltól északra több szárnyvonalat építettek, míg a déli partot egy azzal párhuzamos vonallal érték el, ez a vonal a sziget végéig, a délkeleti villaágig ért el.

Az első engedélyezett szárnyvonal a Hicksville - Syosset - Cold Spring volt, melyet később továbbépítettek Port Jeffersonig.





Érdekes egy akkori amerikai vasúttársaság vonalépítési módszere. A Hicksville - Cold Spring vonal építésére a LIRR létrehozta a Hicksville and Cold Spring Railroad Company leányvállalatot, mely megkezdte a vonalépítést. A Syossetig 5 mérföldes vonal építése közel 8 évig tartott, 1859-ben nyílt meg. Ezután a LIRR megvásárolta a vasutat. E módszerrel a LIRR kiszervezte, outsourcingolta a vonalépítést.

A LIRR szorgalmasan hordta utasait és az árukat, de a vasúttársaságnak néha ellentétei támadtak a lakossággal. Long Islanden élő fundamentalisták követelték, hogy a vallás parancsa szerint vasút se járjon vasárnap. Mivel akkor utas úgysem volt, egyetlen ilyen vonat járt: a reggeli tej begyűjtő. 1858. augusztus 12-én olvasói levél jelent meg a The Suffolk Times-ban, mely azt állította, hogy az emberek inkább isznak egy napon tej helyett vizet, mintsem elszenvedjék azt az erkölcsrombolást, amit a vasárnapi vonatközlekedés okoz.

A fundamentalisták nem vették figyelembe, hogy azok a vallástalan tehenek vasárnap is termelnek tejet. Ez az ellentét addig nőtt, amíg a vasút vezetősége fel nem függesztette a vasárnapi vonatközlekedést, aztán okos sajtókampánnyal megbékítette a népet, és
visszaállhatott a vasárnapi tejszállítás.

Másfajta ellentétek is támadtak. Az 1850-es évek közepén Brooklyn szaporodó lakossága kifogásolta a városukban sűrűn járó vonatok mozdonyfüstjét, és követelték, hogy a LIRR tartsa
a gőzmozdonyait a város határán kívül. Ez katasztrofális hatással járt volna a LIRR-re, mivel forgalmának nagy része a sziget nyugati végén a vízparttól utazóktól és az onnan szállított áruból származott.

A megoldás új vonal építése lett: 1857-ben létrehozták a New York and Jamaica Railroad Companyt, mely Brooklyntól északra épített vonalat a Queens-i Long Island Citybe, a vízpartig, az akkor még ritkán lakott területen.
1880-ban Austin Corbin LIRR-elnök azt akarta, hogy sűrűbben járjanak a vonatok Brooklynba és Long Island nyugati végén, a Brooklyntól északra fekvő Queens-be. A vonatok fordulóidejének a csökkentésére azok mindkét végére tettek egy-egy szertartályos mozdonyt. Ehhez szertartályossá alakítottak vonali, akkor nagynak számító szerkocsis mozdonyokat, így bejáróvonatokra fővonali mozdony erejét és sebességét kapták.



   A No. 38-as mozdonyt 1885-ben alakították át szertartályossá

Arthur Huneke gyűjteménye [1]-ből









       A LIRR postát is szállított, a küldeményeket Greenport
     postahivatalaiba és a környező településekre postai célra
               átalakított Ford T-modellel szállították ki


1916. június 2, Dover Publications képe [7]-ből




  Az utasok és az áru pedig
Boston irányába a vasúti dokkon
     
    ilyen kétüzemű, vitorlás és gőzös hajóra szállt át

Suffolk County Historical Society képe [7]-ből




Brooklyn fejlődésén hatalmasat mozdított az Erie-csatorna létrehozása.




              Térkép [8]-ból




Az Erie csatornát 1817 és 1825 között hozták létre az Erie tó partján lévő Buffalótól a Hudson folyó mellett fekvő Albanyig, New York állam fővárosáig. Áruk és emberek hatékony szállítását biztosította a Nagy Tavak vidéke és tovább a Hudson folyón New York között. Megnyitása után migránsok ezreit szállította az Atlanti-óceán partjától az északnyugati területekre. Az utazási idő Buffalo és New York között huszonegy napról hatra csökkent, az áruszállítási tarifa a tonnánkénti 100 dollárról 5-re. Az északnyugaton termett kukoricát bárkákban könnyen és gyorsan New Yorkba lehetett szállítani, ahelyett, hogy a rossz utakon állatok hátán átvetett zsákokban vitték volna.

Az Erie-csatorna a New York állambeli kisvárost, Rochestert az északnyugat óriási malomipari központjává tette, Buffalo bárkaindító nagyváros lett, Albanyból nagy belföldi kikötőt csinált, mely naponta vagy 50 utas- és áruszállító bárkát indított. Az 1872. évben az Erie-csatornán 6 millió tonna árut szállítottak.

A mezőgazdasági termények és ipari nyersanyagok nagy része New Yorkba érkezett. Eleinte Manhattanbe, a Hudson folyó partjára, később, Manhattan beépülte után tovább, le Manhattan déli csúcsát megkerülve fel az East Riveren Long Island, Brooklyn partjához.

Az első időkben a part menti raktárak és feldolgozó üzemek fogadhatták az érkező árut, de a forgalom növekedésével belsőbb raktárakba is kellett szállítani, gőzvontatású vonatokkal. Az ott lakóknak nem tetszett a gőzösök füstje, ezért 1836 és '39 között lovakkal vontattak.
1839-ben az elöljáróság kijelölte Brooklyn utcahálózatát, köztük olyan főbb utakat, mint a Court Street és az Atlantic Avenue, és a gőzvontatást csak Brooklyn szűk, part menti sávjában engedték meg. A vasúttársaságok kis gőzösöket fejlesztettek, ezek járták Brooklyn utcáit.

A kis mozdonyoknak a hosszabb és nehezebb vonatokkal gondot jelentett az Atlantic Avenue emelkedőjét leküzdeni, ezért a LIRR azt ajánlotta Brooklyn választott tanácsának, hogy alagutat ás az Atlantic Avenue alá. A tanács engedélyezte, és bár anyagi támogatást nem adott, súlyos feltételeket támasztott.

Meghatározta az alagút pontos helyét, azt, hogy tömör és tartós anyagokból kell építeni, acél kapukkal, az alagútnak nem nagyobb, mint 1,2 m átmérőjű nyílásai lehetnek az Atlantic Avenue-ra, melyek fényt engednek be. (Azt nem említette az engedélyokirat, hogy azokon a nyílásokon a gőzmozdonyok füstje is a szabadba távozik, de jobb néhány füstölő, mintha a gőzösök végigfüstölnék az Atlantic Avenue-t.)

Kilenc hónap építési idő után 1845 januárjában megindult
a vonatforgalom az alagútban. A kb. fél mérföld (800 m) hosszú alagút a vízparthoz közeli Columbia Streettől a Boerum térig nyúlt. Hat láb (1,8 m) vastag és 10 láb (3 m) magas kőfallal, fenn 22 hüvelyk (56 cm) vastag tégla boltívvel épült. Az alagút elkészültével a lakók megbékéltek a sokkal kisebb gőzmozdony füsttel, az árut pedig beljebb, akár Brooklynon túli helyekre is lehetett szállítani.




Az 1850-es évektől Long Islanden, főleg a nyugati végén, Brooklynban és Queens-ben több vasúttársaság is létesült, hosszabb-rövidebb élettartammal, és egy részük bevételt vett el a LIRR-től. Ekkoriban Oliver Charlick volt a LIRR elnöke, keményfejű, erőszakos vezető, ez nem segítette az együttműködést az új vasutakkal, ami a LIRR financiális helyzetére is hátrányosan hatott. Aztán 1880. december 30-án Austin Corbin a részvények megvásárlásával bejuttatta magát a LIRR elnöki székébe és leváltotta Charlicket.

Corbin 1849-ben végzett a Harvard Law School-on, és visszatért szülőhelyére jogásznak, de unta ezt a tevékenységet. 1852-ben Iowában létrehozta a First National Bank of Davenport-ot, 1866-ban pedig New Yorkban a Corbin Banking Companyt, amit csődbe került vasúttársaságok átszervezésére és felélesztésére használt. 16 éves LIRR elnöksége a társaság aranykora lett.

Corbin a new yorkiak tengerparti üdülési vágyát célozta meg. Telkeket vásárolt Long Island délnyugati tengerpartján, aztán létrehozta a New York and Manhattan Beach Railroadot két vonallal, mindkettőn napi 13 vonatot indított mindkét irányba. Ez akkoriban egyvágányú vonalon hallatlan teljesítmény volt! A jó közlekedés felértékelte a telkeit, ez szép nyereséget hozott neki.
Corbin felismerte, hogy veszélyt jelent gőzös vontatású hálózatára az Amerikában akkor viharos sebességgel terjedő villamosítás. A manhattani, eleinte fa szerkezetű és gőzös vontatású magasvasúti hálózatot a többszöri leégés után, 1900 és 1903 között villamosították, a brooklyni magasvasút villamosítása 1898-ban kezdődött és néhány év alatt befejeződött. 1893 és 1899 között több brooklyni felszíni vasútvonalat is villamosítottak.

Aztán 1898-ban megépült a Brooklyn Bridge, melynek felső szintjén a villamos magasvasút a manhattani Park Row-tól (a Városházától) átjött Brooklyn belvárosába, és tovább is ment, Coney Islandig. Eddig a gazdagok az ott lévő szórakozóhelyekre 2 dollárért utaztak, az el-en egy nickel (ötcentes) lett a viteldíj.

Ezzel Coney Island és a tengerpart mindenki számára elérhetővé vált, 1910-re a fényes, drága szállodák, az előkelő lóversenypályák elvesztették exkluzív közönségüket, romlásnak indultak és elbontották őket. Coney Islanden a széles néprétegeket szórakoztató vidámpark és strand létesült.




Corbin általános menetrendi és jegyár reformokat hajtott végre. Csökkentette a járatszámot a kevéssé használt vonalakon, a nagyobb forgalmúakon pedig átszállási pontokat alakított ki, ezzel könnyebbé tette a más-más vonalak állomásainak az elérését. Növelte a jegyárat és megszüntette a szabadjegyeket, amiket politikusok és más prominensek vettek igénybe. A változások népszerűtlenek voltak, de Corbin megvédte őket: "A fejlesztések, és az utazóközönség első osztályú kiszolgálása szükségessé teszi ezeket a változtatásokat."

Mindezek eredményeként a LIRR már 1881-re szerény nyereséget ért el, ami 1886-ra évi 500 000 dollárra nőtt. Ez óriási nyereség, tekintve, hogy 11 évvel korábban a bevétel volt 798 000 dollár. A nyereségből tellett új járműállományra és pályakarbantartásra is, ezzel nőhetett a vonatok sebessége.

Corbin stratégiai terve volt, hogy a sziget déli partja mentén haladó vonallal
Brooklynt összeköti tengeri hajók fogadására is alkalmas kikötővel, ezzel az Atlanti-óceáni utazások részévé teszi. Ravasz és ügyes politikába kezdett, melynek része volt az Egyesült Államok elnökének a vendégül látása Corbinnak a vonal Babylon állomásánál lévő birtokán. Vonattal utaztak oda, az elnököt lenyűgözte a különvonat sebessége, mely elől minden más forgalmat eltüntettek. A 37 mérföldes távot 40 perc alatt tették meg.

Bár a vasútvonal megépült a sziget déli villaágáig, Montaukig, de végül az óceáni kikötő nem, ezért a vonal kevesebb nyereséget hozott. Viszont a terület benépesedése pótolta az elmaradt transzatlanti utasoktól származó  jegyár bevételt.
A LIRR apránként behálózta az egész szigetet, nőtt a forgalma, és ez a használt primitív biztosító rendszerrel óhatatlanul növelte a balesetveszélyt.

A LIRR emberes, mechanikus biztosító rendszert használt, primitív távközléssel. A LIRR minden blokkhatáron őrházat épített, az abban lakó volt felelős a vonatok forgalmáért az őrházától mindkét irányban, tájékoztatni a vonatokat és a toronyban szolgáló forgalmistát. Távközlésre harang rendszer szolgált, nem morzés távíró, mert azt használva minden őrnek tudnia kellett volna a morze ABC-t.

Egy vasárnap este a Tower Five (5-ös őrhely) dolgozója feltartóztatott egy vonatot, mert a blokk nem volt szabad, az abban lévő vonat még nem ért el a következő őrhelyig. Az eggyel hátrébb lévő őr sokszor megkérdezte, hogy küldheti-e már a nála álló vonatot. Végül az ötös őrhely forgalmistája a szükséges eljárással szemben elküldte a vonatát, és szabad blokkot jelzett a türelmetlen társának.

A blokkban lévő vonat nagyon lelassult egy emelkedőn, és kis sebességgel haladt, amikor a követő vonat hátulról beleütközött. A favázas kocsik kis védelmet adtak az utasoknak, 15 személy meghalt, és sokan megsebesültek.

Hosszú idő telt el, és több baleset is történt, mire a LIRR biztonságosabb, fejlettebb és automatikus biztonsági rendszert alkalmazott.



A Long Island Rail Road a Connecticut állambeli vonal elkészülte után főleg bejáró vasút lett, de nem adta fel a Brooklynból a sziget északkeleti csúcsára, a Greenportba irányuló forgalmat sem. A nagy terminál (fejállomás) Greenport Third Street-jétől a Ninth-ig terjedt. A vágányai a kikötőig nyúltak, a gőzös kiszolgáló részen a képen is látható fordítókorong, négyállású fűtőház, azon túl pedig nagy széntároló betontornyok.




           Greenport állomás és fűtőház kb. 1920-ban

Dover Publications kép [7]-ből
Mára a fűtőház területe beépült, a fordító medencéje ma is megvan, de ezeket  a beton széntároló tornyokat már elbontották.





                   Greenport állomás széntárolója

Saját felvételem, 1998. július 10.




A LIRR ott épített nagy szenelőt, ahol a terület akkori beépítettsége megengedte. Ilyen volt Greenport állomás mellett, és épült ilyen a Jamaica Stationnél a nagy gőzös kiszolgálóhoz is.



                         Jamaica állomás szenelő tornya

Saját felvételem, 1999. augusztus 28.
A greenporti vonal megépülte és használatba vétele után a Long Island Rail Road a legnagyobb és a legjobban kiépített-felszerelt vasút lett New York államban. A vonala hossza 96 mérföld (154 km) volt, 11 mozdonya, 22 személykocsija és 63 teherkocsija volt. A Brooklyn - Greenport utazás kevesebb mint 4 óra volt. (Az 1994-es menetrendben a Penn Station (Manhattan)  - Greenport út 2 óra 41 perc.)

Bár Bostonba a Connecticutban épült vasútvonal gyorsabb eljutást biztosított, a LIRR jól megélt a mezőgazdaságilag termékeny és iparilag gyorsan fejlődő sziget szállítási, és New York belsejéből kiköltözők és oda ingázók utazási igényeinek a kielégítéséből.

A mezőgazdasági termények szállítására különleges módot találtak ki: a tehervonat pőrekocsiján utazott a lovaskocsi, a kocsin a termény, és a vonat Brooklynba vagy a Long Island City-i végállomásra érkezés után a lovak  a manhattani kompra húzták a szekeret. Ma ezt a "piggyback" -nek hívjuk, és motoros járművek teszik.

A LIRR az úthálózat kiépültével megszüntette ezt a szállítási módot.





A No. 99-es mozdony körül a pályaépítő és -karbantartó csapat áll. A hat hajtott kerekű mozdony a jobb tapadása miatt
nagyobb vonóerejű, mint a hálózaton akkor szokásos négy hajtott kerekű, a menetrendszerű vonatoknál nehezebbek vontatására alkalmazták.

A hálózat fenntartásnál alkalmi megoldásokat használtak, a mozdony mögötti, szokásos
méretű személykocsira kupolát építettek, ezzel caboose-zá alakították.

No. 99, Ten Wheeler (tízkerekű, 4-6-0) mozdony áll Wading River állomáson egyetlen kocsijával

Ron Ziel felvétel,
Arthur Huneke gyűjteménye [1]-ből



A LIRR szorgalmasan szállította az utasait és ugrásszerű fejlődést hozott számára, mikor 1910-re elkészült az East RIver alatt a Long Islandet Manhattannel összekötő alagút és Manhattan belvárosában a Pennsylvania Station.


LIRR 3. rész: A XX. században indul a fellendülés









Források:

 

  • Stan Fischler: Long Island Rail Road  [1]
  • Wikipedia  [2]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America,  CA [3]
  • Lorraine B. Diehl: The Late, Great Pennsylvania Station [4]
  • Stan Fischler: Next Stop Grand Central [5]
  • Ron Ziel: The Long Island Rail Road in Early Photographs [6]
  • Robert Long: First Train to Greenport [7]
  • Allan E. Lee: American Transportation [8]
manhattani       

2020. június 9.