Minden reggel az ezen a vonalon járó Metra Electric (korábban Illinois Central Electric) bejáró vonattal mentem be Chicagóba. Míg a vonatra vártam és érdekeset láttam, fényképeztem.



A vonal a XX. század végén                    


Az Illinois Central (IC) észak-dél irányú vasút egy kelet-nyugati irányú országban. A "Main Line of Mid-America" szlogenjében leírt szerepét jól betölti, ma is létfontosságú kapcsolat Chicago és a Mexikói-öböl között.

Az amerikai vasutak között elsőként jogosították land grants-re, ezt ki is használta, 1856 után néhány évig a világ leghosszabb vonalú vasúttársasága volt.

Sokat segített a vasútnak, hogy kevéssel a Polgárháború előtt
Abraham Lincoln volt a társaság jogásza, aki utána az Egyesült Államok elnöke lett. Az IC a négyéves háborúban csapat- és ellátás szállító fő ütőér lett észak és dél között.

A gazdasági válságokon és világháborúkon magát átverekedő vasút ma erős, fejlődő tagja az észak-amerikai vasúti hálózatnak.

Az IC az 1936-ban indított áramvonalas expresszét Green Diamondnak nevezte, a motorkocsi orrán lévő zöld négyszögről. Ez a későbbi mozdonyain is megmaradt.



Az IC a mozdonyain 1941-től alkalmazta a green diamond jelet

Mike Schafer felvétele [1]-ből

A livery 1947-ben változott meg a címképen látható stilizált  ic-re.




             Randolph Street Station  
     A Metra Electric (korábban Illinois
     Central Electric) föld alatti vég-
     állomása
           CHICAGO BELVÁROSÁNAK
                   KELETI RÉSZE
      →
                           Central Station  
    Az Illinois Central vasút egykori
    főpályaudvara




                                 27th Street  
    A mozdonytároló pályaudvar
           IC-UP Interchange p.u.  
   A Union Pacific által hozott olyan
   kocsikat, amiket Chicagótól dél felé
   
kell továbbvinni, a UP teher-
   pályaudvarától egy átállítós
   vasút hozza erre az IC vonalán lévő
   teherpályaudvarra





   Térképrészlet Mike Walker:
   RAILROAD ATLAS of NORTH
   AMERICA, Great Lakes West-ből

   Lezárva: 1996-ban








Az Illinois Central társaság nagy üzletet csinált a sűrű és gyors elővárosi vasúti szolgáltatással



A vonal 1943-ban                            

1943-ban járunk. 5 óra első fél órája  a reggeli csúcs Chicago bejáró vonalain. Ekkor érkezik a Van Buren Street állomásra 5:11-kor a Kensington Special, 5:13-kor a South Chicago Local és 5:17-kor a Matteson Special. A forgalmista a Randolph Street toronyban sietség nélkül állítja a váltókat és a jelzőket az 5 és 6 óra közötti 78 vonat mozgás számára a háromvágányos állomáson.

1943-ban minden 19 Amerikában vonatra szállóból 1 az Illinois Central elővárosi vonatán utazott.

Történt, hogy az Illinois Central (IC) rendkívüli futball vonatokat indított, és ezek meghaladták az IC fő pályaudvarának, a 12th Street Central Stationnek a kapacitását. G. E. Patterson, az IC alelnöke és vezérigazgatója megkereste Arthur Umshler-t, az IC Chicago állomásainak főfelügyelőjét.
-Arthur - mondta Patterson. -Mit gondol, mi lenne, ha ezekből a futball vonatokból négyet a Van Burenről indítanánk?
Umshler arca elsötétedett.
-Mr. Patterson - felelte. -Tudja, hogy mindig mindent megtettem, bármit is kért tőlem, kivéve egy dolgot. Kérem, ne kívánja, hogy ezek a vonatok a Van Burenről induljanak! Ha a világnak meg kell állnia, hogy ezeket a vonatokat kivegyék a Central Stationről, OK, akkor a világ meg fog állni!
A vezérigazgató kitartott.
-De miért, Arthur? Nem gondolja, hogy ezek a vonatok indulhatnának onnan, anélkül, hogy feltartanák a bejáró vonatokat? Végül is négy vonat nem olyan sok!
-Mr. Patterson, ismét kérem, ne kívánja ezt! Az az állomás olyan zsúfolt abban az időben, hogy ha megküld egy teljes sebességgel futó mezei nyulat egy vonat után, a következő vonatból elkapnám a fülét!

Bár az IC távolsági expresszei, a teher- és a bejáróvonatai ugyanazon a vonalon jártak, a legforgalmasabb részen a 6 vágány teljesen el volt választva egymástól. 2 vágány
a tehereknek, 2 a távolsági személyszállítóknak és 2 a bejáróvonatoknak. Átjárás közöttük csak rendkívüli esetben, balesetkor vagy természeti csapásnál volt.

Mára a jobb oldali térképen látható sok vágányt elbontottak, a helyüket benőtte a város. Különösen a tópartra menő vágányok tűntek el, a vasút-hajó átrakodás ma a városon kívül történik.


Térkép [2]-ből






Vágányok a Randolph Street és az IC más állomásai felé

George Krambles felvétele, 2244 Cleveland Ave. , Chicago, Illinois, [2]-ből

(akkoriban a TRAINS kiírta a fényképész címét is a képe alá, hogy az olvasók neki mondják: "Elkérhetem nagyban?")


A bal oldalon az IC bejáró vonali vágányai Randolph Street állomás felé, ettől jobbra a South Shore Line állomásának három vágánya, a jobbszélen pedig egy tehervonat megy az állomására, aminek vízkapcsolata is van, ld. az 1943-as térkép legfelső részét.



Az építése idején érdekesen érte el az IC vonala Chicago belvárosát. Mikor tervezte, a Michigan-part már beépült házakkal. A város- vezetés nem akart nagy bontást, ezért csak a tóban, lábakon álló vonalat engedélyezett az IC-nek.

Ennek akkor megvolt a technológiája, a Salt Lake sós vizébe is fa cölöpökön álló vasútvonalat építettek. A cölöpök 1904-től 1975-ig jól szolgáltak mint pálya tartók, és nem az elhasználódásuk miatt szedték ki őket. A jó állapotú és sós ízű faanyagból bútorokat, dísztárgyakat vagy hamutartókat készítenek.

A tóban, lábazaton álló vonal a Randolph Streettől a Park Row-ig (később 11th Place) 1856-ban lett kész. Az 1872-es nagy tűz rengeteg chicagói házat leégetett, üszkös romokat hagyva
hátra. Ezt a romtömeget a város vezetése behordatta a part és a vasútvonal közé a tóba, a környezetvédelmet pedig a tó vizére bízták, hogy mossa le a romokról a kormot... A feltöltéssel kialakított sávon megépült a Van Buren Street állomás.


Az utasok fellépcsőznek Van Buren Street Station peronjáról az utcaszintre 1943-ban

A. C. Kalmbach felvétele [2]-ből

Az IC elővárosi vasúti hálózatának minden állomása magasperonos. a képen a túlsó vágány nem a bejáró vasút állomása.





***

Az IC chicagói bejáró vasúti vonala a felszín alatti Randolph Street állomástól indul, itt a 0,0 mile pont. A Van Buren Street állomás után következik az IC távolsági vonatainak a pályaudvara, a 12th Street, később Central Station.

.


A Central Station utcafrontja 1956. július 5-én

JM Gruber collection [3]-ból

Old timer autó találkozó.
Az állomáson külön vágányok voltak a posta és az expresszáru kocsijainak a ki- és berakására.






A vágányok, ugyanakkor

JM Gruber collection [3]-ból










Az IC vonala elérte az 1893-ban megnyitott World's Columbian Expositiont. Az IC készült az eseményre, sok vonatot indított. A nagy forgalom és a balesetveszélyes felszíni út-vasút keresztezéseket elkerülendő a város megkövetelte, hogy a vasutak különszinti pályákat építsenek, ezt az IC 1892-re meg is tette.

Az IC 1926-ban villamosította a bejáró vonalát. A villamos motorkocsik 1500V egyenfeszültségről működnek. A villanyt a vasút két közösségi áramellátótól vásárolja. Hét alállomás adja a vasútnak a villanyt az egyes körzetekben. A felsővezeték 22 láb (6707 mm) magasan van a sínkorona fölött, és elegendően vastag ahhoz, hogy ne kelljen egyéb áramvezető a vonal mentén.

A két vágány felsővezeték rendszere el van választva egymástól, a felsővezetékek szakaszolhatók az alállomásoknál és egyéb pontokon, ezt a Randolph Street állomáson lévő áramellátás felügyelő
távvezérli. Általában az egész felsővezeték rendszer össze van kötve, de baj esetén az egyik vonal kikapcsolható, míg a másikon mehet a forgalom.

A vonalat automatikus blokkrendszer biztosítja. A
különböző színű három fényű jelzők általában a felsővezeték-tartó oszlopokon vannak. Az égőket nappal kétszeres feszültséggel táplálják, hogy növeljék a láthatóságát. A vonalon hét torony szabályozza a más vonalak becsatlakozását az IC vonalára.


A felsővezeték rendszer 1999-ben

Saját felvétel, április 20.

A felsővezeték tartók formája és a jelző elhelyezés megmaradt, de mintha kiegészült volna oldali áramvezető sodronyokkal, talán a modern járművek nagyobb áramfelvétele miatt.

A motorkocsikon két áramszedő van, és egy vonat összes áramszedőjét fel lehet küldeni vagy leereszteni a vonat vezetőfülkéjéből. Egy kocsin csak egy áramszedő van fenn, és hogy egyformán kopjanak, 1943-ban az volt a szabály, hogy április elsejétől október elsejéig a déli áramszedő,
az ezen kívüli időszakban az északit használták.



A jáműveket sosem fordították meg. Ezért a központi kapcsolókészülékben a vezérlés kontaktusai nem voltak szimmetrikusak. Így, ha egy jármű távoli javításról jött vissza, és véletlenül "rossz" irányban sorozták be a vonatba, érdekes dolgok történhettek!

Ez kicsit hasonlít ahhoz, mikor tréfás kedvű mozdonyvezetők a kocsivégi ajtón át behúzták a vezérlési kábelt a peronra, és mikor a vezér adott egy fokozatot, egy banándugós kábellel összekötöttek két érintkezőt, és egy picit megszólalt a kürt. A harmadik ilyen után érezni lehetett, hogy a vezér nem mer fokozatot adni. Aztán mert, és megint a kürt. A következő állomáson hosszan állt a vonat, a vezér "javított". Aztán induláskor megint a kürt.

1943-ban minden motorkocsiban négy, 250 Le-s trakciós motor dolgozott, így 80 mph (97 km/h) lehetett a legnagyobb sebesség. A vezérlés automatikusan gyorsított, de a motorkocsi vezető beavatkozhatott. A motorkocsik 32V-os, egyenfeszültségű jelekkel vezérelték egymást, amit minden kocsiban lévő akkumulátor szolgáltatott, és amiket motor-generátor egység töltött.

1970-re az IC elővárosi szolgáltatása, mint majdnem az összes többi vasúté az USÁ-ban, veszteséges lett. A városnak nagy szüksége volt a vonatokra, ezért 1969-ben létrehozták a Chicago South Suburban Mass Transit District-et (chicagói déli elővárosi tömegközlekedési szállítási kerületet), hogy szövetségi állami pénzből újítsák meg a vonalat. Highliner kocsikat vettek, amiket 2016-ig használtak (a képeimen ezek láthatók).  Később a chicagói elővárosi vasúti szervezet, a Metra
megvette a vonalat, Metra Electric néven magába olvasztotta, és 2016-ban újakra cserélte a teljes Highliner flottát.





A Metra Electric (korábban Illinois Central Electric) vonalon járó, 1999-ben tipikus, Highliner nevű kétszintes vonat

1999. április 19.

A kocsik "galériásak". A kalauz a padlószinten jár, és kezeli az alsó és a felső ülések külső oldalára, egy fém zsebbe kitett jegyeket.

A jegyet leszálláskor célszerű kivenni onnan, mert csak a leadásával engednek ki az állomáson.





A Chicago South Shore & South Bend Railroad vonata indulásra vár Randolph Street állomáson

1999. április 18.




Az egykori Illinois Central Electric megmaradt, stílszerűen villamos világítású állomás táblája

1999. április 18.

A tábla felirata:

ILLINOIS CENTRAL ELECTIRIC
TO CITY
NIGHT ENTRANCE

Amikor a vonalat töltésre emelték, a jardaszinti állomásépület funkcióját a fenti, fedett peron vette át és az állomás bejáratait befalazták.



A vonalon a két jobb vágány a villamos bejáró vonatoké, a következő kettő az Illinois Central távolsági vonataié, a bal kettő pedig a tehervonatoké.



Míg a Metra Electric vonatra vártunk, egy Amtrak távolsági limited vonat húzott el mellettünk biztonságos távolságra, tekintélyes sebességgel

1999. április 20.
Ez az Amtrak expressz is Chicagóba érkezik, a Grand Central Stationre tart




1999. április 12.





Tehervonat a vonalon

1999. április 19.

Kétszintes (Amerikában 2L-nek jelölt) távolsági tehervonat. A "zsebes" kocsiba rövidebb konténer fér, erre tehető a hosszabb.










A Southern vasút boxcar-ja az IC vonalán

1999. április 12.

A kocsi oldalán reklámszöveg: SOUTHERN SERVES THE SOUTH (A Southern a délt szolgálja).


Amerikai vonatokban gyakori a középgerincű kocsi

1999. április 12.


Nagy táblákat, akár üvegtáblákat, vagy mint itt, fűrészelt fa gerendákat visznek vele









Egy pályakarbantartó jármű, közúti rendszámmal és nyomkarimás kerekekkel (is)

1999. április 15, 22A

A képek sorrendjéből úgy látszik, hogy ez a vasúti-közúti jármű tolatott!


























És hátulról
.
1999. április 15, 21A


Mondjuk nem nehéz egy ilyen lassú járművet tükörből vezetni.





Járnak arra nagyobb teljesítményű közúti-vasúti járművek is

1999. április 15.

Ez talán egy önjáró dozátoros kocsi.


Egy caboose a pályakarbantartó munkavonatban

1999. április 23.

A caboose-ok, a vonatkisérők kocsijai valaha ott voltak minden
hosszújáratú tehervonat végén. Mára a megmaradt példányok múzeumban, vagy munkavonatokban láthatók.




2. rész: Az Illinois Central chicagói bejáróvasútja







Források:

 

  • Mike Schafer: Classic American Railroads  [1]
  • A. C. Kalmbach írása a TRAINS 1943 októberi számából  [2]
  • John Kelly: Chicago Stations & Trains  [3]
  • Comprehensive RAILROAD ATLAS of North America  [4]
manhattani       

  2021. június 22.