Nagy-Britanniában Anglia déli részéből és Londonból két fővonalon lehet északra, Skóciába jutni. Az egyiket az 1920-as években a London & North Western Railroad (LNWR) működtette, az úgynevezett West Coast Main Line-t, a nyugati parti fővonalat. Azért úgynevezett, mert az, a vörössel rajzolt vonal csak kis szakaszán halad az ország nyugati tengerpartján. Ez a fővonal Londontól Glasgow-ig tart.
A másik fővonal az East Coast Mailn Line, a szintén úgynevezett keleti parti fővonal, amelyik csak a vége felé talál ki a keleti tengerpartra. Ezen a vonalon a London & North Eastern Railroad (LNER) vonatai jártak London King's Cross pályaudvarától Edinburgh-ig, Skócia fővárosáig, a Wavarley pályaudvarig.



A brit nyugati parti és a keleti parti fővonal

A British Railways
módosított térképe [2]-ből


Az 1920-as években a két vasúttársaság között gyilkos verseny folyt az utasokért, a bevételért. A vonataik luxusában egyformán teljesítettek, előnyre a vonatok sebességében tehettek szert. A működésük nyereségesebbé tételében pedig egy, kívülről nem látható tényező segített, a mozdonyok hatékonysága, üzemanyag felhasználási hatásfoka.

Az LNWR fő mozdonytervezője F. W. Webb volt, és annyi kísérleti mozdonyt épített, amennyit az őt alkalmazó vasúttársaság csak megengedhetett magának. A LNER-nél Herbert Nigel Gresley (később Sir Nigel Gresley) működött, ő pedig a korábbi gőzmozdonyok üzemének statisztikáira, a nemzetközi gőzmozdony fejlesztés eredményeire támaszkodva (együtt dolgozott többek között a francia Chapelonnal is), a fenti elvek szerint egy mozdonyt tervezett és épített. Ebben közrejátszottak az anyagi korlátok, és az, hogy a meglévő mozdonyépítő gyárakat, üzemeket és beszállítókat kellett használnia. Ez a mozdony lett az LNER 10000-es.

A mozdonyt kompaundnak tervezte, mely kétszer használja ki a gőz táguló erejét. Akkoriban gyakoriak voltak a kompaund mozdonyok, némelyik Mallet (osztott főkeretes is), némelyik nem. A magyar, (1'C)'C, Brotan-Deffner vízcsöves kazános mozdonyból 1914 és '51 között 58 darab épült [3].

Az USÁ-ban a négyhengeres Mallet-k terjedtek el, sok Tandem kompaund, ahol a nagy- és a kisnyomású hengernek közös dugattyúrúdja volt.

A konkurenciaharc miatt az eddigi megszokottaktól eltérő fejlesztési irányt, a megnövelt kazánnyomású mozdony tervezését az LNER vasúttársaság szigorú titokban tartotta. Ha említették a mozdonyt, csak a becenevén, hush-hush (ejtsd: hás-hás) néven. A hush-hush hangutánzó szó az angolban a magyar csitt! pszt!-nek felel meg, vagyis csitt! erről nem beszélünk! Így lett az LNER 10000 mozdony beceneve: hush-hush.





Gőzmozdony fejlesztés az LNR 10000-es előtt

 


A hengerek fejlődése

A gőzgépek termikus működésének vizsgálatakor kiderült, hogy a hengerekbe jutó és ott munkát végző gőz magasabb hőfoka javítja a termikus hatásfokot. A nagyobb gőznyomás is előnyös a működéshez, a nagyobb nyomású gőzt pedig nagyobb nyomást kiálló kazánnak kell szolgáltatnia.

A 10000-esnek négy "gépe", négy hengere van, mindegyiket mind oda, mind visszaútjában mozgatja a gőznyomás, így kerékfordulatonként nyolc henger- és dugattyúciklus van.

Ha a dugattyúkba áramló gőznek csak az egyszeres kiterjedését használjuk ki, a kiáramló gőzt a füstszekrénybe vezetve a huzattal segíti a füst eltávozását,  élénkíti a tüzet. De abban a gőzben még maradt munkavégző képesség. Ha elegendő nagy nyomású gőz jut a hengerekbe, az onnan "kipufogó" gőz a kisebb nyomású hengerekben még munkát tud végezni. Az ilyen mozdony a kétfokozatú kompaund. Gresley, a 10000-es tervezője ilyen mozdonytervet választott.

Több kompaund mozdony is készült Nagy-Britanniában. A Great Northern vasút Atlantic (2'B1') mozdonyát Ivatt tervezte. A négyhengeres mozdony két külső, kis nyomású hengere az első kapcsolt kerékpárt hajtotta és Stephenson vezérlése volt, a két belső, nagynyomású henger a másodikat, Walschaerts vezérléssel. A mozdony 23 éven át dolgozott.

Vízcsöves kazánok

Drummond 1897-ben tervezett és épített mozdonyt kereszt-vízcsöves tűzszekrénnyel, mely elrendezés haláláig, 1912-ig  szabvány maradt. Először a K10-es, 2'B szertartályos mozdonyba építették. Az USÁ-ban a North Pacific Coast vasút épített egy ilyen, kísérleti mozdonyt 1900 körül, egy olajtüzelésű, cab forward gépet. A mozdonyon a kazán tetején vízszintes gőz dob volt. A dobban volt egy lyukacsos cső a kazán táplálására, és e fölött egy másik lyukacsos cső a gőz összegyüjtésére. Ebből a gőz a szabályzó szelepen át a hengerekbe jutott.


Nagyon nagy nyomású kazánok

A Brotan kazánt Johann Brotan, az osztrák StEG gmündi gyárának a főnöke tervezte és 1902-ben szabadalmaztatta. Sok ilyen kazánt használtak Magyarországon, de máshol kevéssé. A Brotan kazán érdekessége volt, hogy vízcsöves tűzszekrénye volt, ami hagyományos, tűzcsöves állókazánhoz csatlakozott. A Brotan kazán a MÁV-nál azért volt népszerű, mert nem kívánt rezet, melyben Magyarország nem állt bővében.

Deffner, az osztrák vasútgépész módosította a Brotant és megalkotta a Brotan-Deffner kazánt. A gőz dobot gőztartállyal helyettesítette, mely összegyűjtötte mind a vízcsöves tűzszekrény, mind a tűzcsöves állókazán gőzét.

A MÁV 601-es mozdonyában két gőztartály volt, ezt később az USÁ-ban is átvették.



Rendkívül nagy nyomású kazánok

Az ilyen kazánokban úgy kerülték el a korróziót, hogy desztillált vizet használtak. Ezzel kiszűrték a vízben oldott oxigént és szén-dioxidot, melyek nagy nyomáson és hőmérsékleten korróziót okoztak volna.

A Schmidt rendszer a rendkívül nagy nyomású kazánoknak az egyik megvalósítása volt. A tiszta, oxigéntelenített víz adta át a hőt a nagy nyomású dobban a csőspirálban. A nagy nyomású dobban a még nagyobb nyomású csőspirál körülvette a tűzszekrényt is.


Ilyen szerkezetű kazán volt az LMS vasút Fury nevű, Royal Scot, kompaund mozdonyában.

A tűzszekrény hője nagyon nagy nyomású desztillált vizet hevített, ami hőcserélőn át adta át a hőt a gőzgenerátornak. Ezt a kétkörös forróvizes módszert ma a nukleáris technológiában, atomerőművekben használják.






Az LNER 10000-es mozdony tervezése és építése

 

1926. július 30-ára a vasút kialakította a mozdonytervezés előzetes alapelveit, amit elküldtek Gresley-nek: vízcsöves, nagy nyomású kazánú, három hengeres (ez a munka folyamán négyre változott), kétfokozatú kompaund mozdony lesz, és hush-hush becenévre hallgat. 
Fő egységeinek elrendezésére a bevált, A1-es mozdonyét választották, de a nehezebb tűzszekrényt már két hátsó kerékpár hordozta.






A 4-6-4 (2'C2') tengelyelrendezésű, nagy nyomású kazános mozdony javasolt terve, 1928 októberében

Rajz Ken Hoole gyűjteményéből, [3]-ból


A kazánnyomás 450 font / négyzethüvelyk, (31,4 atm), a szerkocsi kapacitása 9 tonna szén és 5000 gallon (22.730 l) víz.



Kettő henger nagy nyomású, kettő pedig kis nyomású lesz. A nagy nyomású hengerek legnagyobb gőznyomása 24,4 atm, a kis nyomásúaké, mint az A1-es mozdonyé, 12,5. A 10000-es mozdony teljesítménye megegyezett az A1-esével, de fordulatonként hat helyett csak két gőz töltéssel! (1926 folyamán a mozdony terve két nagy nyomású hengeresre változott.) A hengerátmérők: 12 hüvelyk (304,8 mm) a nagy nyomású hengerekre és 18 hüvelyk (457,2 mm) az alacsonyakra (az átmérők a tervek finomítása közben még változtak.). A kazánnyomással és a hengerátmérőkkel a mozdony teljesítményét 1.800 LE-re számították, 50 mph (80 km/h-s) sebesség mellett.

1926. augusztus 18-án bevonták a tervező munkába a The Superheater Company Limited céget, mely az LMS vasút Royal Scot Fury, rendkívül nagy kazánnyomású mozdony tervezésében és gyártásában is részt vett.
Az LNER vasút vezetőségi ülésein döntések születtek a készülő mozdony költségeinek a vállalásáról, és a terv részleteiről, például hogy a készülő mozdony karbantartása nem lehet munkaigényesebb és bonyolultabb, mint egy szabványos A1 Pacific mozdonyé, és hogy a Superheater Company nem láthat minden tervrajzot a mozdonyról. A szerkocsit a doncasteri műhelyben tervezték gyártatni.

Mindenkit, aki a tervezésben és a gyártásban részt vett, figyelmeztettek a munka hush-hush jellegére, vagyis hogy tartsa a száját. A mozdony lövettyűjét külső cég tervezte és gyártotta, azok csodálkoztak a nagy nyomású kazánra utaló méreteken, de onnan nem szivárgott ki semmi.






Az LNER 10000-es kazánja


Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból


Fenn a hosszú gőz dob, lenn a négy víz dob. A kép 1929. január 16-án készült.

1928 április végére véglegesedtek a hengerméretek: a nagy nyomásúak 12 x 26 hüvelykesek, a kis nyomásúak 20 x 26 hüvelykesek, mind acélöntvény. Véglegesítették a kazán és a főkeret kapcsolatának tervét és elküldték a gyártóknak.





A mozdony főkerete Darlington North Road műhelyben készült

Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból


1929 márciusára a képen látható állapotban szállították a Glasgow-i Yarrows művekbe.

A mozdonyt gőzfékkel szerelték fel. 1929. szeptember 10-én megrendelték a hátrameneti állító telemotorját és a vízszelep működtető mechanizmust a Mactaggart Scott cégtől
nettó 225 fontért, ezeket Darlingtonba küldték. 





Yarrow-ban a forgóváz középponton módosítottak, hamuládát és egyéb kiegészítőket szereltek fel, és rátették a kazán borítást.


Yarrow-ban a szebb látvány kedvéért a mozdony alá ideiglenes középső kerékpárt tettek, úgy fényképezték le

Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból


A szerelési munkák és a fényképezés után a mozdonyt visszaküldték Darlingtonba.



(balra) A mozdony vezetőállása, minden kezelőszerv és mérőműszer a helyén

Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból




A mozdony elölnézete, ahogyan elkészült, és ahogyan az első futópróbára indult

Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból




A mozdony külalakját nem tervezték áramvonalasra, de a nagyobb sebesség érdekében sima borítást kapott, mint sok más brit mozdony, de a kerekei nem kaptak borítást.


Az LNER 10000-es mozdony oldalnézete


Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból







A mozdony háromnegyedes nézete

Ken Hoole gyűjteménye, [3]-ból


Ekkor még nem volt a mozdonyon sem a nagy első korlát, sem a homloklámpa.

Ebből a nézetből jobban látszik a mozdony borításának ívelt alakja. A Nagy-Britanniában akkor szokatlan forma megosztotta a vasutasokat és a vasútbarátokat. Volt, aki szerette ezt a formát, volt, aki utálta.
(Engem kicsit a Duna-parti Bálna formájára emlékeztet.)

1929. december 12-ére minden szerelés befejeztével a mozdony készen állt az első futópróbára, és ezt meg is tette.







Források:

 

  • Julian Holland: History of Britain's Railways [1]
  • Patrick Whitehuse and John Powell: Treacy's British Rail [2]
  • William Brown: HUSH-HUSH The story of LNER 10000 [3]
manhattani       

  2022. május 30.  


  2. rész: A fejlesztés, a próbafutások és a végső tapasztalat