A gőzmozdony-fejlesztés küzdelem volt, elsősorban a nagyobb teljesítményért, másodsorban a jobb hatásfokért, vagyis hogy a mozdony a teljesítményét minél kevesebb hajtóanyag felhasználásával adja le. Ennek érdekében a XIX. század második felében a gőzösökön két fontos újítást alkalmaztak: a gőz túlhevítését, és körülbelül ugyanakkor a kazán tápvíz előmelegítését.




Miután a kazánban lévő víz gőzzé alakul, csöveken a hengerekbe jut, ahol munkát végez, majd rövidebb vagy hosszabb úton a szabadba távozik. A kazánban pótolni kell a vizet, be kell juttatni a  kazánnak a nyomás alatt lévő terébe.

Erre a korai gőzmozdonyoknál szivattyút alkalmaztak, melyet a mozdony keresztfeje, forgattyú, vagy a tengelyen lévő excenter hajtott.

Ha olyan mozdony, melynek pumpáját a keresztfej hajtotta, befűtve hosszabb ideig állt a vonatán, és közben csökkent a
kazánban a vízszint, a mozdonyt leakasztották a vonatról, előre és hátra ment, közben a keresztfej hajtotta szivattyú újra feltöltötte a kazánt vízzel.

Az 1900-as években a szivattyút felváltotta az injector (befecskendező), melyet a magyar vasúti szaknyelv lövettyűnek nevez.

A gyakorlatban a gőzmozdonyon általában két lövettyű van: egyik a kazán friss gőzét, a másik a már munkát végzett, fáradt gőzt használja.

A lövettyűk a kazán elejébe juttatják a friss vizet, így 
a bejutatott viszonylag hideg víznek kisebb a hatása annál, mintha a kazán hátsó részébe kerülne, ahol a tűzszekrény hevíti a vizet.

A lövettyű a kazán nyomását és gőzét használja, hogy vizet juttasson ugyanabba a kazánba - ez látszólag ellentmondás. Ennek feloldása a gőzsugár alkalmazása. A sűrített gőz átadja a sebességét a kazánba juttatandó víznek, így a kazánénál nagyobb nyomást hoz létre.



Ha forrásban lévő vízhez hideg vizet adunk, a forrás abbamarad, idő kell, mire újra indul. Ez történt a korai gőzmozdonyoknál is, a kazánba nyomott hideg tápvíz hatására. Eközben a már munkát végzett gőz a kéményen távozott, jelentős hőenergiát magával víve.

A modern gőzösöknél kialakítanak egy helyet, ahol a munkát végzett gőz előmelegíti a tápvizet, mielőtt az a kazánba kerülne. Ezt hívják tápvíz előmelegítésnek.

A mozdonytervezők a XX. század elejétől ismerték fel a tápvíz előmelegítő gyakorlati hasznát, és legnagyobb fejlődése a 20-as években kezdődött. Azóta az előmelegítő állandó alkatrésze a mozdonyoknak, és a legtöbbön van is.

A tápvíz előmelegítők a mozdonyban keletkezett hőt használják, ami másként a szabadba távozna. E hőt a mozdonyból távozó forró gázok hordozzák. A veszteség hő hasznosítására a korai mozdonyokon is tettek kísérletet, a füstgázokkal próbálkoztak. Ez nem volt sikeres, az akkor kis mozdonyokon
kevés hely volt, és a vízvezető csövezés gyakran hibaforrás volt.

Ígéretesebb a már munkát végzett, a hengerekből kiáramló gőz hőjének a hasznosítása, hiszen a hevítése során kapott hőnek a 86%-át hordozza. A legtöbb tápvíz előmelegítő gőzt használ.

Alapvetően két fajtája van: a nyitott és a zárt tápvíz előmelegítő. A nyitottnál a fűtő gőz közvetlenül keveredik a tápvízzel, így melegíti. Ilyen a lövettyű. A fáradtgőz lövettyű az egyébként a szabadba távozó gőz hőenergiáját hasznosítja, míg a frissgőz lövettyű a kazán gőzét használja. A gőz keveredik a tápvízzel, átadja a hőjét, és visszajut a kazánba, így sem hő nyereség, sem veszteség nem keletkezik.

A zárt típusú tápvíz előmelegítőnél a víz nem keveredik a gőzzel, a víz csövekben áramlik, a gőz pedig a csövek körül, úgy melegíti a vizet. 

A nyitott típus előnye a zárttal szemben, hogy a hatásfokát nem rontja a csövezés formája, emellett eltávolítja a tápvízből a korrozív oxigén 80%-át. További előny, hogy a melegítő borításának csak a fáradtgőz nyomását kell elbírnia.

A tápvíz előmelegítők széles választékát alkalmazták a gőzgépeken, az óránkénti 20.000 font/óra (9.000 kp) kapacitásútól a 135.000
font/óra (61.000 kp), vagy még nagyobb kapacitásúig.

Már maga a lövettyű is  melegíti a kazánba jutó tápvizet a hozzáadott gőzzel, de a legtöbb amerikai mozdonyon külön előmelegítőt is használtak, ami Elesco, Coffin vagy Worthington, ritkán Wilson típusú lehet.




Az Elesco típusú tápvíz előmelegítő


A füstszekrény felső része előtt a keresztben álló henger az Elesco tápvíz előmelegítő a New Haven vasút R-2 osztályú Mountain típusú tehervonati mozdonyán

Kép I. E. August jóvoltából, [2]-ből







Az Elesco név a gyártóéból származik, a Locomotive Superheater Company, rövidítése LSCo, kiejtése El Es Co., vagy Elesco. Később így is írták a nevét.

Mivel a szerkocsiból származó tápvíz zárt módon áramlik át a hengeres tartályon, egy szivattyú
elegendő a rendszerben, nincs szükség külön hideg- és forróvíz szivattyúra. A szivattyú dugattyús vagy centrifugális is lehet. 

hengerekből kiáramló gőzt bevezetik az Elesco tartályba, ahol a tápvizet melegíti, majd a szerkocsiba kerül és keveredik a hideg vízzel, és a maradék hőjét is leadja.






Az Elesco típusú lövettyű, egyben tápvíz előmelegítő volt a legegyszerűbb fajta, mely kihasználta a  fáradtgőzben még meglévő energiát, de használhatott friss gőzt is. Egyszerű volt, de a mozdony hatásfokánbonyolultabb eszközöknél kevesebbet javított.


Az Elesco lövettyűt és előmelegítőt a vezetőállás alatt, általában a mozdony jobb oldalán helyezték el.





A Coffin típus




     Talán a Coffin típusú tápvíz előmelegítő a leglátványosabb az összes között, amint ezen a Burlington vasút O-2 osztályú
                                                                              Mikadón, a füstszekrény körül látszik


Bernard Corbin felvétele [2]-ből



A legtöbb Coffin előmelegítőt a füstszekrényen belülre szerelik, és csak a csövezésről vehető észre. Ez zárt rendszerű típus, a kazán tápvíz zárt csőrendszeren halad, és a már munkát végzett, a hengerekből kiáramló gőz a csövek körül áramlik, és a csőfalon át melegíti a tápvizet.  A gőzt és a belőle lecsapódó forróvízet az Elesco rendszerhez hasonlóan csövön a szerkocsiba vezetik, ott nyílt módon, érintkezéssel és keveredéssel melegíti a vizet, . 






A Worthington




Ez a típus nyitott fajta előmelegítő. A hengerekből távozó gőz egy részét közvetlenül
a tápvízbe vezetik, így melegíti azt.

A jobb oldali képen a brazil Sao Paulo Railroad Beyer-Garrett típusú, és az Edward Hines Western Pine Company, fakitermelő vasútjának Shay típusú mozdonyán látható Worthington BL típusú tápvíz előmelegítő. Nagy légsűrítőnek látszanak a kazán oldalán.

Mindkettő Worthington Pump & Machinery Co. gyári kép [2]-ből








          Az Erie Railroad Berkshire (2-8-4) tengelyelrendezésű mozdonyán Worthington BL típusú tápvíz előmelegítő van

Worthington Pump & Machinery Co. gyári kép [2]-ből

A mozdonyt a Baldwin építette 1928-ban. A rajta lévő előmelegítő egy korai Worthington típus, minden egysége egybeépítve és a járda alá szerelve. A későbbi típusoknál a szivattyúk és az előmelegítő külön egységet képeznek.






A Worthington BL típusú tápvíz előmelegítő metszeti rajza


Rajz [2]-ből

Ennél a típusnál minden funkciót egy házba építettek: a hidegvíz szivattyút, a nyitott tápvíz melegítőt és a forróvíz szivattyút. Mindkét szivattyút a rajz jobb felső részén lévő gőzhenger és dugattyú hajtja. Az ez alatt lévő henger a hidegvíz szivattyú, legalul pedig a forróvíz szivattyú található.

A szerkocsiból a hidegvíz a bal felső, C szelepen át érkezik, és az egység felső részében gőzzel keveredik. A forróvíz szivattyú nagyobb a hidegnél, mivel azon a sűrített gőz is átáramlik, mielőtt bekerülne a kazánba.

A Worthington BL nagyobb méretű rajza





A Worthington BL típussal ellentétben az S és az SA típusnak minden része külön egységet képez.


A Worthington S típusú tápvíz előmelegítő belül a füstszekrény tetején

Worthington Pump & Machinery Co. gyári kép [2]-ből


A füstszekrényen kívül, az alatt vannak a szivattyúk.






A Worthington SA három egysége a hidegvíz szivattyú, a melegítő és a forróvíz szivattyú. Ezeket egymástól távol is el lehet helyezni, ahogyan a mozdony súlyeloszlása kívánja.

A tápvizet az E ponton a 6 hidegvíz szivattyú juttatja be a rendszerbe, és nyomja a B melegítőbe.
A 6 hidegvíz szivattyút a kazángőz turbina hajtja, a gőz az 5 szelepen át jut a szivattyú turbinájába. A szelep lezár, ha a kazánt nem kell vízzel táplálni.

A víz a B melegítőből vastag csövön a C forróvíz szivattyúba jut, ami a D visszacsapó szelepen át benyomja a kazánba. A hengerből a fáradtgőz az A vezetéken át jut a B melegítőbe.

A kazángőz a vezetőálláson lévő 1 szelepen át jut a 2, forróvíz szivattyúba, de csak akkor, ha a mozdony szabályzója nyitva van.



Ínyencek a részletes rajzon tanulmányozhatják a Worthington SA működését.


            A Worthington SA tápvíz előmelegítő egyik lehetséges elrendezése

Rajz [2]-ből







A tápvíz melegítő egység


Rajz [2]-ből



Az egység bal oldalán lévő, úszó mozgatta szelep engedi a gőzt a hidegvíz szivattyúhoz. Ha elég magas a vízszint, a szivattyú leáll. A kipufogó gőz a hengerből és a forróvíz szivattyúból folyamatosan áramlik a fűtő egység felső részébe. A szerkocsiból a hidegvíz beleáramlik ebbe a gőzbe. A közvetlen érintkezés és a keveredéses hőátadás biztosítja, hogy a kipufogó gőz a hordozott hőjével együtt visszaáramlik a kazánba.



Ezen a Mikadón Worthington SA típusú tápvíz előmelegítő van

Kép I. E. August jóvoltából, [2]-ből


A DT&I vasúttársaság 2-8-2, Mikado mozdonyán az SA típus növelte a gép hatásfokát. A hidegvíz szivattyú a hátsó forgóváz mögött-fölött, a forróvíz szivattyú a járda alatt, a légtartály előtt helyezkedik el, a fűtő egységet a füstszekrény fölé, a kémény elé tették.





A Wilson tápvíz előmelegítő



Kevéssé ismert, ritkán alkalmazott és nem sikeres előmelegítő rendszer volt.

1920 körül a Milwaukee vasúttársaság alkalmazta az akkor új fejlesztésű Wilson tápvíz előmelegítőt. A szerkocsi bal elejében helyezték el. A nagy, körülbelül 6 hüvelyk átmérőjű cső a hengerekből kiáramló gőz kb. 10%-át vezette a szerkocsihoz, hogy melegítse a tápvizet. A gőz olaj- és más szennyezés eltávolítón haladt át.

A hengerekből kiáramló gőznek a szerkocsiba áramlását egy nagy termosztát szabályozta. Mikor az előmelegített víz hőfoka elért egy értéket, a termosztátnak le kellett (volna) zárnia a gőzáramlást. Sajnos a termosztát gyakran elromlott. A Montanában és Dakotában található kemény víz miatt a termosztát zárt vagy nyitott állásban (általában nyitottban) megszorult.
Volt kézi szelep is, általában nagyon nehezen elérhető helyen. A kipufogó gőz csövét a vezetőfülke padlója alatt vezették, és gyakran ott volt a kézi szelep is, de volt mozdonytípus, aminél a szelep a bal henger mögött volt. Némelyik mozdonyon a szelep túl messze volt, hogy a járdáról el lehetett volna érni, és túl magasan, hogy a talajról létra nélkül hozáférhető legyen

Mikor a Wilson tápvíz előmelegítő elromlott, a hideg vízzel táplált kazán nem gőzölt megfelelően, mikor a mozdonynak nagy teljesítményt kellett volna leadnia.









FORRÁSOK



  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American RAILROADS  [1]
  • I. E. August: Glorified Hot Water Heater, TRAINS, 1942. június [2]
  • George H. Drury (Compiled): Guide to North American Steam Locomtives [3]
  • Bill Wilkerson: The Wilson Feedwater Heater on some Milwaukee engines [4]
  • Alan A. Jackson: The Railway Dictionary [5]

manhattani


2020. december 14.