A(z akkor már néhai)  New York Central (NYC) vasút No. 4068-as, restaurált E8A mozdonya Steamtownban kiállítva 1995. október 15-én

George W. Kowanski felvétele [1]-ből


A NYC később Penn Central lett, ahogy egyesült a Pennsylvaniával és más vasutakkal, ez a mozdony 4320-as számmal a NJ Transithez került. Ma New York államban, a Medina Railroad Museumban van kiállítva.




Ezeket a vontatókat magyarul mozdonyok névvel illetjük. Az amerikai vasúti nyelvben a nevük nem locomotives, vagy engines, hanem units.
Ennek több oka van. Egyik, hogy ezek a vontatók szinte soha, de legalábbis nagyon-nagyon ritkán dolgoztak egyedül. A vezetőállásos, és mögötte legtöbbször az egy, kettő, három, sőt ritkán, de megesett, hogy négy booster (vezetőállás nélküli rásegítő) mozdony vontatott egy vonatot.

Másik ok, hogy mikor egy mozdonyvezető egymaga távvezérelte a mögötte dolgozó mozdonyokat, a szakszervezet többszörös fizetést követelt neki, hiszen több mozdonyt vezetett. A vasút főnökei erre azt felelték, hogy egy vezetőállásos, és mögötte a többi vontató egy egységet képez, tehát unit. Vezetni pedig több ilyen mozdonyt sem nehezebb, mint csak egyet. A mozdonyvezető nem kap több fizetést.

A szakszervezet lemondott a többszörös fizetésről, de azt a legtöbb helyen elérte, hogy a vasúttársaságnál a dízelmozdonyon alkalmazzanak fékezőt (bár a mozdonyvezető fékezett), és fűtőt, így biztosították, hogy a forgalomból kivont gőzmozdonyok fűtői fizetett munkához jussanak.




 
Bevezető



A General Motors Electro-Motive Divisionje (EMD) jövőképet és fejlődést sugárzott az amerikai vonatozás számára 1940-től az 50-es évekig. Ezek a mozdonyok voltak a dízelesítés arcai Amerikában, és ma is azt sugározzák, amit a megjelenésükkor.  (Az EMD története: Világvasutai, EMD.)

Nem az EMD volt az egyetlen dízelmozdony gyártó ebben az időszakban, de az EMD volt, amelyik új szabványt és új formát teremtett. Az EMD-t szorosan nyomon követő Alco fővonali mozdonyai is az EMD mozdonyok elrendezését és formáját követték, kis módosításokkal.

Nem az EMD találta fel a dízel-villamos vontatási elvet, de ahogyan méretezte és alkalmazta, ahogyan finomította a technológiát, útmutató volt a többi vasúti járműgyártó számára is.

Ezek nem kisebb jelentőségű történések voltak, mint forradalom. Alapvető változást hoztak a vonatozásban.
A gőzös korszakban minden vasútnak megvolt a saját készlete gőzmozdony tervekből, a számára legmegfelelőbb, vagy csak a legjobban ismert tengelyelrendezésekkel, kazánmérettel, végsebességgel. Néha a vasutak viszonyai indokolták is az eltéréseket. Nyilván más tengelyelrendezés kellett a hegységekben szénvonatot vontatni, mint sík vonalakon normál tehereket. A dízel-villamos mozdonyok szélesítették azt a sávot, ahol egyaránt jól működtek. Ezek után a vezető mozdonygyárak megtehették, hogy alkalmazták Henry Ford elvét: mindenki olyan színű autót vehet, amilyet akar, ha feketét akar. A gyártott dízelmozdonyok egységesítése olcsóbbá tette a gyártást, és könnyebbé a modellek vasutak közötti cseréjét. Egy dízel-villamos unit vihetett távolsági expresszt, helyi személyt vagy nehéz tehervonatot, legföljebb, ha kellett, még több boostert soroztak a vonatba.

Az EMD mozdonytervezése és -gyártása erősen megváltoztatta az egész amerikai vasút képét, és a gyártmányok az E- és az F unitok voltak.





A II. világháború utáni időszakban az Electro-Motive E mozdonyai voltak a leggyakoribb személy- (expressz-)vonati vontatók, átvették a háború megviselte Pacific, Hudson és Northern gőzösök szerepét és helyét.


Santa Fe, Kansas City Southern és Frisco E-mozdonyok gyülekeznek Kansas City Union Stationön, az amerikai középnyugat egyik személyvonati csomópontján

Richard Neumiller felvétele [1]-ből





Az Electro-Motive E mozdonyok fejlődése a belsőégésű motoros motorkocsikkal kezdődött. A könnyű, előbb benzines, majd dízelmotoros járművek nőttek nagy teljesítményű és -sebességű mozdonyokká.

A mellékvonalak gőzmozdonyos vonatokkal magas üzemköltségtől és alacsony bevételtől szenvedtek, mégis szükség volt rájuk, mert a fővonali vonatokra hordtak utasokat. Mikor megjelent a konkurencia, az olcsón épült villamos 
interurban vasutak, majd a javuló minőségű utakon járó közúti járművek, a vasutaknak olcsóbb szállítási megoldást kívántak, mint a hagyományos és nehéz gőzmozdony és néhány vasúti kocsi. A megoldás a könnyű motorkocsi lett.

Gyárak tucatjai készítettek motorkocsit, akár gőzgépeset, vagy primitív belsőégésű motoros, mechanikus hajtásút, de a legsikeresebbek azok lettek, amelyek kombinálták a belsőégésű motoros erőforrást a villanymotoros tengelyhajtással.

A General Electric korai vezető volt e téren. Az I. világháború alatt kikövezte az utat a dízel-villamos hajtásrendszer előtt. A mérnökei jó villamos vezérlést alkottak, és finomították a dízelmotort. 
Mégis a próbálkozás kereskedelmi szempontból nem lett sikeres, de létrejött egy fejlesztő mérnökgárda, benne Richard Dilworth motortervezővel, aki végül motort tervezett az Electro-Motive E- és F mozdonyai számára.

Az 1920-as évek elején Harold L. Hamilton vállalkozást indított. Ott folytatta, ahol a GE abbahagyta: felvette a GE fejlesztőit és azok jó terveket készítettek. A szabványosított gyártmányok csökkentették a tervezési költségeket, és megbízható járművek lettek.

Az 1920-as és 30-as években az amerikai Haditengerészet motorfejlesztési kutatást kezdeményezett, hogy az amerikai motorok utolérhessék a brit és német gyártmányokat. Az ebben a korban megjelenő új fémkohászati, hegesztési technikák, az új fémötvözetek a tervezők kezére játszottak. Növelte az új motorok teljesítményét és javította a teljesítmény-motorsúly arányt a precíziós gyártású, nagy nyomású üzemanyag befecskendező megjelenése.

Charles F. Kettering, a General Motors vezető tervezője irányította a fejlesztő munkát a Winton motorgyárban, és modern, kis súlyú, nagy teljesítményű, kétütemű dízelmotort fejlesztettek ki. Átdolgozták a tengerészeti, Model 201-es motort. Az új, nyolchengeres soros motor 600 LE-s lett, és a LE/kg aránya kb. 10-szer jobb, mint korának legtöbb sikeres dízelmotorokéi.



 
Út a belsőégésű motoros, áramvonalas vonali mozdony felé: az áramvonalas motorvonatok




1934. április 18-án a Budd járműgyár vasút történelmet írt: a Philadelphia állambeli pennsylvaniai gyárában elkészítette az ország első áramvonalas, dízel hajtású motorvonatát, a Zephyrt.

A külalakjával, és a nagy sebességű és nagyon hosszú, megállás nélküli bemutató útjával a Zephyr rendkívüli sikert ért el. Több nagy vasúttársaság is utánozta, sőt, még gőzmozdony is készült a Zephyréhez hasonló áramvonalas borítással. A Zephyr a számára feltalált, rozsdamentes acélból hegesztéssel készült járműszekrényével országos feltűnést keltett, és sok utast vonzott. Az utas listák hetekre előre beteltek.

A 30-as években, a nagy gazdasági válságból kilábaló országban gyorsan terjedtek az olcsó üzemű, gyors és szép motorvonatok.
A nagy utazási igényt egy-két többlet betétkocsival próbálták kielégíteni, de ez elégtelen szükségmegoldás volt. A sok utast csak a motorvonatoknál nagyobb teljesítményű mozdonyos, több kocsis vonattal lehetett kielégíteni.

Az áramvonalas motorvonatoknak két nagyon pozitív szerepe volt: népszerűvé tették a vasúti utazást, és megmutatták a vasutak vezetésének, hogy a dízel-villamos hajtás az amerikai vonatozás jövője. A legnagyobb ilyen gyártó, az Electro-Motive bemutatta a General Motors vezetésének az ebben rejtőző óriási műszaki és piaci lehetőségeket. 1930-ban úgy becsülték, hogy a teljes amerikai mozdonyállománynak a dízelre cserélése 4 milliárd akkori dollárt hozó üzleti lépés lenne.



 
A General Motors belép a mozdonygyártás üzletbe



Az áramvonalas motorvonatok népszerűek voltak az utasok és a vasutak között is, de a kialakításuk behatárolta a sikerüket a bevételért folyó versenyben. A fix hosszúságú motorvonatokban a férőhelyek számát nem lehetett több betétkocsival növelni, vagy kivételével csökkenteni. Emellett, ha egy kocsi hibás lett, az egész vonatot le kellett állítani.

Mindkét probléma megoldása az áramvonalas mozdonnyal vontatott, hagyományos kocsis vonat lett. Ekkora fejlesztés levezényléséhez az Electro-Motive tőkeereje és mérnökgárdája kevés volt. A járműgyártásban szereplő nagy, erős befektetőcápát kerestek.

A világon
e célra nem létezett jobb cég, mint a General Motors. 1935-ben a világ legnagyobb iparvállalata volt. Felmérte a piaci lehetőséget, a business case-t, és beszállt az üzletbe.

A GM belépése előtt az Electro-Motive neve EMC, Electro-Motive Corporation volt, mérnöki és marketing cég. Alvállalkozók segítségével hozták létre a termékeiket. A GM segítségével telepet építettek
Illinois államban Chicagótól délre, La Grange-ben. A neve ettől kezdve Electro-Motive Division, EMD lett, a GM EM osztálya.
Míg a telep, és rajta a gyár épült, az EMD folytatta mérnöki munkáját. Olyan mozdonyt tervezett, amely nagy sebességgel vontathat nem csak könnyű motorvonati kocsikat, hanem olyanokat is, amiket korábban az óriási gőzmozdonyok vittek.

Első gyártmányuk egy boxcab, dobozforma bemutató mozdony pár, a No. 511-es és 512-es lett. Mivel az EMD telephely még épült. ezeket a General Electric Erie telephelyén szerelték össze. 
A mozdonyt két, Winton 201-A-V12 (V elrendezésű 12 hengeres), egyenként 900 LE-s dízelmotor hajtotta. A jármű súlya 270.000 font (122,5 tonna) volt. Két, kéttengelyes forgóvázon futott, melyeknek minden tengelye hajtott volt. Az On Time lapban Franklin Reck szerző megírta, hogy a pár mérföldenként 2,7 gallon (12,2 l) hajtóanyagot fogyasztott, miközben 12-14 kocsis vonatot vontatott, méghozzá nagyobb sebességgel, mint a gőzmozdonyok, és a fogyasztása az árakat tekintve 40-60%  megtakarítást jelentett a gőzmozdonyos üzemhez képest.

      
 






A Baltimore & Ohio vasút számára, 1935-ben készült vonali dízelmozdony

Robert A. Buck gyűjteménye, [1]-ből



A mozdony először a B&O nagyon fontos, Royal Blue, New York - Washington vonatát vitte, később Chicagótól nyugatra járt. Egy baleset után, amelyben meghalt a mozdonyvezető, 1937-ben a mozdony addig függőleges homlokfalát lejtősre alakították, ami nagyobb védelmet nyújtott a személyzetnek. A kép ezt az állapotát ábrázolja. A mozdony jól működött, hiszen a B&O sok évig használta, de a külalakja miatt nem illett a B&O nagyon szép mozdonyaihoz. Amúgy is, az amerikai vasutakon megjelentek az áramvonalas járművek. 



 
Megjelenik az E-unit



Míg az első dízel-villamos boxcab kiváló teszt-eszköz volt az EMD mérnökei számára, a vasutak érdeklődni kezdtek az ilyen mozdonyok iránt. Üzem közben az első mozdonynak több hibája is előkerült: a Winton 201-A V-12 motor nem volt elég megbízható. Az EMD mérnökei úgy döntöttek, hogy teljesen új motort terveznek, köré pedig egy új mozdonyt.

Dick Dilworth, az első boxcab mozdonyra alapozva, és az EMD mérnökeivel együttműködve egyesítette annak sikeres felépítését az áramvonalas formával. Figyelembe vette az EMD több éves gyártási tapasztalatát, a vasutak javaslatait, és hozzáadta a saját, és a mérnökök munkáját, és létrehozott egy vonali, személyvonati mozdonyt, mely egy jó, Hudson típusú gőzmozdony képességeivel rendelkezett.

Nagy újítása volt, hogy a vezetőállást a motorvonatokénál magasabbra, és egy előrenyúló orr mögé helyezte. Ez az elrendezés balesetben védte a mozdonyvezetőt.

A motorvonatok légbeszívó nyílása az elején volt, így piszkot, port, egyebeket is beszívott, ezért állandó tisztítást kívánt. Az új mozdonynál ez az oldalára került.
Az első áramvonalas mozdonynál a formát a légellenállás szempontjából vizsgálták. Később ez a szempont háttérbe szorult, és a fő szempont az esztétika lett.

Az 1937-ben megjelenő E-mozdony modern, áramvonalas, letisztult külalakú lett. Emlékeztetett mind a korábbi motorkocsikra, mind a GM legújabb személyautó formáira. A formát és annak elemeit 1937. június 24-én D106,918 számon szabadalmaztatták, benne az orr formáját, az oldalablakok helyét és a tetőszellőzőket.

A tervezők az Electro-Motive-tól H. I. Hamilton, Richard M. Dilworth, Martin P. Blomberg, Leland A. Knickerbocker és Chris J. Klein. A GM akkoriban vette fel Blomberget, a Pullman járműgyártól jött,  aki a híres, róla elnevezett forgóvázat tervezte, de része volt az 1934-ben a járművek strukturális tervezésében is.




A Santa Fe első E1-es mozdonya, az Electro-Motive 1937 májusában szállította le. A képen Budd gyártmányú áramvonalas kocsikat vontat. A mozdonyt a Santa Fe "warbonnet" mintájára festették, amit az Electro-Motive-os Leland A. Knickerbocker tervezett.

Robert A. Buck gyűjteménye, [1]-ből





Az első E-mozdonyokat két 900 LE-s, 201A V-12 típusú motor hajtotta. Két, három-három tengelyes, A1A elrendezésű forgóvázon futott. (A forgóvázak első és hármadik tengelye volt hajtott, középen futó kerékpárral.) A forgóvázat Blomberg tervezte. Külső lengőkarja volt, elliptikus és helikus rugókkal, mely elrendezés stabilitást adott a mozdonynak nagy sebességnél és szűk ívekben is.

A korai E-mozdonyok az EA, E1 és E2 voltak. Hamar megszületett a vezetőállás nélküli E mozdony, az EB. Ezt távvezérelni lehetett a vezetőállásról.

A mozdonyok megbízhatósága és gazdaságos üzeme további rendeléseket keltett. 1937-ben a Santa Fe 11 E1A/B egységet rendelt. Az Electro-Motive színtervet javasolt a Santa Fe számára, melyet Knickerbocker tervezett. A vasút elfogadta, ma Santa Fe warbonnet (tollas indián fejdísz) néven ismerjük, melyet a Santa Fe nem csak az áramvonalas személyvonati mozdonyain, de más típusok tucatjain is alkalmazott.

A UP hat, egyénileg díszített E2A/B egységet rendelt, és A-B-B elrendezésben járatta őket. Az áramvonalas kocsis City vonatokat vontatták.


Az Electro-Motive 1937-ben két, A-B-B elrendezésű E mozdony egységet gyártott a Union Pacific számára, a City of Los Angeles és a City of San Francisco expresszek számára. Az A, vezetőállásos mozdony orr-formája hasonló, mint a UP M-10003 - M-10006 motorvonatoké, melyeket a Pullman épített.

Richard Jay Solomon gyűjteménye [1]-ből



 
Az 567-es motor



Az 567-es típusszámú motor a XX. század közepének legsikeresebb vasúti gépészeti gyártmánya volt. Nem csak nagyobb teljesítményű volt, mint a 201-es, de az alkatrészei tovább működtek jól, mint a 201-eséi. Hogy a sikerességének az okát megtudjuk, bele kell tekintenünk a fejlesztésének a folyamatába.

A 201-es motor tengerészeti követelményeknek felelt meg, ott a súly nem igazán volt fontos. Vasúti célra a 201-A-t fejlesztették, könnyebb lett, de annak is voltak belső korlátai. A GM látta ezt, és utasítást adott egy igazi vasúti dízelmotor kifejlesztésére. Eugene W. Kettering munkához látott.

A B&O az egyik legnagyobb 201-A használó volt, és táblázatot készített a gyöngeségeiről és a hibáiról. Egy asszisztens egy írásában közölte: "A 201-A motor hibái, melyek vonatkéséseket okoztak, olyan szerteágazók, hogy nem lehet egyre rámutatni."

Kettering megvizsgálta a motort, és látta, hogy a forgattyúsháza túl bonyolult, nehéz gyártani, tömeggyártásra nem alkalmas. Az 567-es motor forgattyúsháza könnyen gyártható, hegesztett, öntött acél lett, és olyan nagy, amilyen csak lehetett, hogy illeszkedjen a mozdony főkeretére, emellett elég kicsi, hogy könnyen karbantartható legyen a mozdonyszekrényben. A szelepeknek, a dugattyú fejeknek és -rudaknak és a kapcsoló rudaknak kicsinek és könnyűnek kell lenniük, hogy a mozdonyon belül emelő készülékekkel kezelhetők legyenek.
Kettering más jellemzőket is meghatározott, melyek kiemelték az 567-es motort a 201-A hamvaiból. Az egész motor tervezéséről Kettering azt írta: "Mivel mozdonybeli használatra készült, nem volt megengedhető, hogy a mozdonyszekrény rázkódása és csavarodása eltorzítsa a forgattyúsházat. Úgy tervezték, hogy minimalizálja a forgattyúsházra és a csapágyaira ható erőket.

A 201-A motor egyes variációinak más-más alkatrészei lettek, de az 567-est úgy tervezték, hogy az egyik alkatrészkészlete megfeleljen mind a 6, a 8, a 10 és a 12 hengeres motorhoz. Ez alól a forgattyús tengely persze kivétel volt.

Az 567-es motor tervezése 1936-ban kezdődött, 1938-ban pedig elkezdődött a gyártása. A típusszáma egy hengerének a lökettérfogata volt, köbhüvelykben kifejezve. A hengerekbe a vezérmű hajtotta Roots-fúvók nyomtak levegőt, ezek a motor fordulatának durván a kétszeresével forogtak. A motor 800 percenkénti fordulat mellett adta le a legnagyobb teljesítményét.

Az elkészült 567-es motor nagyon jól működött, de nem volt tökéletes. Folyamatos volt a továbbfejlesztése, míg gyártották, az 1960-as évek közepéig. Ekkor felváltotta a következő motor terv, a 645-ös.




A Seaboard Air LIne első dízelmozdonyai saját színtervvel készültek az Orange Blossom Special (narancsvirág expressz) vonatai számára. A vasút az összes E4-es mozdonyt megvette 1938 és 39-ben, 14 A és 5 B mozdonyt.

Richard Joy Solomon gyűjteménye, [1]-ből
A II. világháború előtti E mozdonyok

Ezekkel a mozdonyokkal az EMD átállt a custom-made mozdonyok gyártásáról a szabványos gépek gyártására, 12-567-es motorral (a 12 a hengerszámot jelenti). Az EMD új, személyvonati mozdonysorozatot jelentett be, ezek két motorral 1.000 LE teljesítményűek voltak. Az EMD megvásárolta a General Electrictől a villamos berendezés tervét, de a mozdonyokba a sajátját építette be.

Az új, E3, E4 és E6 mozdonyok belül egyformák voltak, a Burlington számára épült E5 pedig Zephyr-szerű áramvonalas borítást kapott.







Az E6-osból gyártották a legtöbbet, 118 A és B mozdonyt 1939 és 42 között.

A II világháború előtt gyártott E mozdonyok felismerhetők a későbbieknél lejtősebb orrukról. A konzervatívabb, "bulldog" orr 1939-ben, a tehervonati célú, FT mozdonyoknál jelenik meg, és az 1945 utáni E mozdonyok is ilyet hordanak.


A korai E mozdonyok szolgálatban

Az egész amerikai vasutazásra rányomták a bélyegüket. Az Illinois Central egy pár E6-ossal vitte a 921 mérföldes, Chicago - New Orleans éjszakai, hálókocsis vonatát, 18 óra alatt, két órával rövidebb idővel, mint korábban gőzmozdonyokkal.

A fenti képen látható Orange Blossom Special az igényektől függően 13-16 kocsiból állt. Washington Union Terminalről indult 18 óra 10 perckor, és 20 és fél órát futott Miamiba. A mozdonyokat először Washingtontól 370 mérföldre a North Carolina-i Hamletben, azután 496 mérfölddel később, a floridai Wildwoodban töltötték fel dízelolajjal.

A mozdonyokat Hialeah Depot-ban, a SAL Miami állomásához közel szervizelték, az út másik végén pedig a washingtoni Ivy Cityben.
A mozdonyokat erősen terhelő, 2.200 mérföldes oda-vissza út ellenére közel 100%-os üzemkészséget nyújtottak. Ez annak is köszönhető volt, hogy a karbantartás nagyon szigorú volt, a mai normákhoz képest is. Érkezés után a mozdonyszekrény belsejét kiporszívózták, hogy ne gyűljön fel a por. Megvizsgálták a vontatómotor keféit, és más villamos alkatrészeket is. Alaposan megvizsgálták a 12-567 típusú motort, szemrevételezéssel vizsgálták a dugattyúkat, a gyűrűit, a hajtórudakat és a csapágyakat, a kopás jeleit keresve. Mintát vettek a forgattyúsház olajából és a laborba küldték, az üzemanyag- és légszűrőt cserélték.

Út közben a dízelmotort erre kiképzett szakember vizsgálta. aki javításokat is végzett, ha szükséges volt, akár dugattyút is cserélt.

Az E mozdonyok óriási sikert arattak. A Burlington vasút, mely nagy segítséget nyújtott a tapasztalataival az E-k kifejlesztéséhez, üzem közben is adatokat szolgáltatott róluk, amiket az Electro-Motive beépíthetett az újak gyártásába. A Chicago - Denver expresszét, a Denver Zephyrt egy pár
, névlegesen 4.000 LE-s E5-ös vitte, mely a csúcs teljesítményénél, 52 mph sebességnél a 18 kocsis vonatot 3.185 LE teljesítménnyel gyorsította.




A II. világháború után gyártott E mozdonyok

Miután a Pearl Harbor elleni támadás az Egyesült Államokat bevonta a világháborúba, megalakult a War Production Board (háborús gyártás bizottság, WPB), mely szigorú korlátozásokat vezetett be a mozdonygyártásra. Az Electro-Motive-ot jelölte ki elsődleges dízelmozdony gyártónak. A piac nem kívánt sok új személyvonati dízelmozdonyt, ezért a gyár a tehervonati, az FT-k gyártását növelte.

A háború véget értével a WPB feloldotta a korlátozásokat. Az Electro-Motive új modelleket vezetett be, köztük áttervezett E mozdonyokat. De ügyelt a szabványosításra, például az áttervezett, nagyobb tejlesítményű dízelmotort könnyen be lehetett építeni akár a korábbi mozdonyokba is.


Az Electro-Motive 1945 februárjában, több mint hat hónappal a háború vége előtt jött ki az E7-es modellel, ezt tekintik az első, háború utáni új mozdonynak. Az E7-esnek már a tehervonati, FT-hez hasonló, meredekebb, "bulldog nose" orra lett.

Bár a külseje változott, az E7 belülről nagyon hasonlított a korábbi mozdonyokhoz. Legnagyobb változás a felülvizsgált motor, mely a 12-567A típusjelet kapta. Ez is 2.000 LE-s volt, de jobban bírta a tartós nagy teljesítményt. Mind az A, mind a B mozdonyban volt gőzgenerátor, mely nem csak fűtéshez kellett, de egyes vasutak ezzel oldották meg a légkondicionálást. (Világvasutai: A vasúti kocsi hűtése-fűtése gőzzel).




A Missouri Pacific vasút No. 7006, E7-es mozdonya. Mögötte egy Alco PA az Eagle exprsszvonaton. (Természetesen az Electro-Motive vezetőállásos mozdonyáról az Alco mozdonyt hibátlanul lehetett távvezérelni.)

A MP választékos színterveket alkalmazott a mozdonyain.

Richard Neumiller felvétele [1]-ből





A gyár az E7-est négyféle hajtási áttétellel kínálta. Ez meghatározta a legkisebb, és a legnagyobb sebességet is. Bár egy beépített áttétel fix volt, könnyen lehetett cserélni. Az áttételt számpárral határozták meg: a hajtott tengelyen lévő fogaskerék fogszámával és a trakciós motor tengelyén lévő fogaskerék fogszámával. Ha az áttétel 52:25 volt, a tartós legkisebb sebesség 40 mph volt, a legmagasabb pedig 117 (188,3 km/h). Ezeknek az értékeknek a tartós túllépése károsíthatta a villamos motort.

Néha a mozdony teljesen nyitott szabályzóval a megengedett legkisebb sebességnél lassabban haladt. Ez túlterhelte a vontatómotort. A gyár megadta, hogy mekkora túlterhelés mennyi ideig engedhető meg. A motorokat 625A áramerősséggel lehetett terhelni.
52:25 áttételnél a 695A legfeljebb 20 mérföldön át volt megengedhető.
A gyár tanácsa: "Általában tanácsos az emelkedőn teljesen nyitott szabályzóval haladni, hogy a mozdony minél gyorsabban érjen fel rajta."

A háborús korlátozások hatására a vasutak E7 mozdonyok százait rendelték. Négy éves gyártása alatt 428 E7A, és 82 E7B, vezetőállás nélküli mozdony készült, messze a legtöbb az E mozdonyok között.

Bár az E7 abban az időben a legjobb személyvonati mozdony volt, nem minden vasút volt teljesen megelégedve vele. Jó volt a viszonylag sík vonalakra, de a nyugat meredekebb vonalaira a Southern Pacific mozdonyirányítója tológépet rendelt az E7-esek vontatta vonatokhoz. Az SP szívesebben használt Alco PA mozdonyokat a távolsági vonataihoz.






 
1971. szeptember 9-én egy korábban Gulf, Mobile & Ohio E7A mozdonyai vontatják az Amtrak Abraham Lincoln (Chicago - St. Louis) expresszét Chicago Union Stationéről. A vonat jellemző volt az Amtrak első éveire: más-más vasutaktól átadott járművekből állította össze a vonatait. Az ötkocsis vonatban négy a UP Armour Yellow színét hordja.

George W. Kowanski felvétele [1]-ből








Források:

  • Brian Solomon: Electro-Motive E-Units and F-Units [1]
  • William D. Middleton, George M. Smerk, and Roberta L. Diehl: Encyclopedia of North American Railroads  [2]
  • Kirk Reynolds & Dave Oroszi: Baltimore & Ohio Railroad [3]
manhattani    

  2023. július 17. 


2. rész: Az E8 és az E9-es mozdony